WoWs: První premium letadlová loď Saipan

Příchod první premiové letadlové lodě do World of Warships by se dal přirovnat k příchodu premiové artilerie do World of Tanks. Letadlovky jsou chtěné, ale také nenáviděné a Wargaming si tak musí dát velký pozor, aby s USS Saipan, šestkovou americkou premium lodí, o které jsme tu už psali, nepřestřelil. Dnes vám přinášíme náhled na první prémiovou letadlovku ve formě videa, resp. prohlídky přímo v přístavu. A zároveň přidáváme porovnání jejích charakteristik se standardní americkou tier 6 letadlovou lodí z vývojového stromu, USS Independence. Premiovka, jak se dalo očekávat, je hodně osekaná.

USS Saipan už ve hře byla a byla stažena právě proto, aby z ní Wargaming mohl později udělat premiovou loď. Podle prvních náznaků neměla mít USS Saipan žádné torpédové bombardéry, místo nich jednu letku stíhačů a dvě střemhlavých bombardérů. Tyto náznaky se nakonec chválabohu nepotvrdily, to nejdůležitější je, že Saipan má flight deck 1 letka stíhačů, 1 letka torpédových bombardérů a 1 letka střemhlavých bombardérů. Na šestkovou americkou letadlovou loď je to naprosto standardní konfigurace. Níže porovnání základních charakteristik letadlových lodí Saipan a Independence, přičemž druhou jmenovanou máme v základní konfiguraci (tedy ve stocku).

Jak vidíte, lodě jsou si velmi podobné, prémiová je dokonce v mnoha parametrech lepší. Independence má naopak možnost používat část svých protiletadlových kanónů jako sekundární baterie, to je ovšem schopnost u letadlových lodí zcela marginální.

Takže kde se skrývá problém?
Vypadá to, že problém se skrývá v rychlosti přezbrojení stíhačů. Byť prémiová USS Saipan má některé typy strojů, které má Independence až po upgrade, rychlost jejich znovunasazování do bitvy, jak je vidět z porovnání základních typů letounů obou lodí, je velmi rozdílná, alespoň podle současných předběžných charakteristik. Stroje bude prémiová letadlovka držet na přezbrojení tedy o mnoho déle a proto i její schopnost zasáhnout do bitvy bude výrazně nižší.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

21 komentářů k “WoWs: První premium letadlová loď Saipan”

 1. Dsanik napsal:

  video nejde prehrat……je soukrome

 2. radekoskar napsal:

  Na letadlovky jsem se samozřejmě těšil,ale nakonec to není bohužel ono.A arty mi paradoxně víc připomínaj jap. torpedoborce než CVčka 😀 (potřeba předvídat,útok ze skrytu,křehkost a znatelná potřeba štěstí)

  • vojtech_luza napsal:

   Gameplay je určitě jiný. No minimálně do tieru V. Je to akční, riskantní, hop nebo trop, relativně svižný. Arty jsou uloudané, nudné, vzadu a v bezpečí. Jinak štěstí = hloupost soupeřů.

   • radekoskar napsal:

    ja hraju arty aktivně,nebavilo by mě jen zůstat stát a čekat na scouta,až si mě přijede vychutnat.S tím tierem máš pravdu,naštěstí už mam mutsuki :)

 3. Bergham napsal:

  No, to bude mela. Snad si to nekoupí moc lidí, kteří nemají s CV zkušenosti.
  A pokud ano, tak je čas koupit si protistresovy míček.

 4. Sipovsky napsal:

  Boze,jeste tohle do baraku,,,.
  Uz tedka me staci,kdyz potkam letadlovku,ktera je o tier vetsi jak moje treba bitevni lod a mam tezkej problem neco sestrelit.
  A to nemluve,kdyz potkate jeste o 2 tridy vetsi letadlovku,jak vase lod,tam pomalu nesestrelim nic..
  Na vysokejch tierech jsou letadla pro nizsi tridy lodi temer nesestrelitelna.
  A samozrejme mam na vsech lodich Pokrocily strelecky vycvik dale zakladni strelecky vycvik a na samotne lodi uprava protiletadlovych del…..

  • Bergham napsal:

   CVckari zase řvou, že se k BB a polovině křižníků na vyšších tierech ani nemůžou přiblížit, že jim vsechno sestřelí. :)

   • Sipovsky napsal:

    Ty co na me utocej teda nervou,oprava rvou radosti,kdyz me potopi…

   • Jiriuscz napsal:

    Bergham ukaž mi Cv na IX a X tieru ,který řve ,že se nedostane k lodi a nemůže jí potopit??.Jako promiň ale na vysokým tieru nemá CV problém vyndat cokoliv.Je to jen těžší.

 5. MPosp napsal:

  Já bych se zas tak moc těch rajčat neobával … přeci jen hra s CV je natolik specifická, podobně jako s artinou ve WoT, že když si to nechá nějaké děcko koupit od papínka a v prvních pár bitvách stihne akorát tak odstartovat a protože se nehne, vyndá ho nějaký DD, dalekonosné BB nebo soupeřova TB letka, rychle ho to přestane bavit a vrátí se ke svým bitevkám, kde si alespoň trochu zastřílí …

 6. Tony_Z napsal:

  Dotaz na někoho zběhlejšího, co jsou zkratky CV, BB, DD, TB, atd…? Ale nemyslím, co znamenají, to vím, že například BB je bitevní loď, ptám se na slova, ze kterých tyto zkratky vycházejí? Díky.

 7. saturn897 napsal:

  No…nechci nic říkat, ale ty děla na interpedenci mě už několikrát v testu zachránili kůži, když se na mě útočil torpédoborec s málo HP a dokonce jsem tím i vyhrál bitvu….

 8. 12Stig12 napsal:

  radši USS Enterprise CV-6 pravou legendu Pacifiku

 9. shermenn2110 napsal:

  Jo na Enterprise nebo yorktown jse taky těším

 10. shermenn2110 napsal:

  A proč tam má vybavení fuso (a),fuso (b),fuso (c) a děla 356mm?

  bug?