WoWs: Oprava některých problémů 0.5.1 dnes

Autor: Houmer_ | Když se začaly objevovat první zmínky o novém patchi 5.1, vypadalo to, že komunita bude s novými změnami víceméně nadmíru spokojena. Výsledek však předčil všechna očekávání. A bohužel v tom negativním slova smyslu. Momentálně je totiž hra pro velkou část lodí víceméně nehratelná a plná bugů. Vezmeme to ale hezky popořádku.

Patchnotes vypadaly od začátku velmi dobře a těšit jsme se měli na následující:
– nové úrovně ve služebním záznamu
– mise, výzvy a události
– nové hodnocené (ranked) bitvy
– vylepšený matchmaker
– úvodní mise pro nováčky
– snížení počtu spotřebních doplňků (AA skill, sonar)
– výrazný rebalanc některých lodí, hlavně US torpédoborců
– navýšení výdělků Atlanty, Ataga a celkově výrazný buff Ataga
– mírný rebalanc letadel, upravení skillu Dogfight
– nové mapy a drobné změny na těch stávajících
– změna distribuce XP a kreditů při capování, bodové změny v režimu Nadvláda
– nový režim bitvy: Zóna
– nové zvuky a nová oznámení během hry
– nové filtry v přístavu
– hromada technických změn

Jak vidíte, změn je opravdu hodně a výsledkem měla být výrazně lepší hra. A jaká je tedy skutečnost? Kromě naprosté ignorace hráčské komunity, která už dlouho volá po stále stejných věcech jako sjednocený účet s WoT, klany, sklad pro zakoupené moduly nebo přidání tak triviální záležitosti jako možnost obrácení osy myši se objevilo i mnoho nových problémů se kterými nikdo nepočítal.

Ale začněme zhodnocením bodů z výše uvedeného seznamu, které mnohdy nedopadly asi tak, jak by si hráči úplně představovali.

Vylepšený matchmaker
Změny byly slibovány k lepšímu hlavně u letadlových lodí. Bohužel nový MM začal opětovně dávat do skupin lodě stejného typu (kde jsme to jen viděli?) a není tak výjimečnou situací, že proti sobě jsou například dvě Colorada (T7) proti dvěma Tirpitzům (T8) apod. Obecně změna spíše k horšímu, před patchem už MM fungoval poměrně slušně.

Buff Ataga
Ač mi změna jako vlastníkovi vyhovuje, nelze přehlédnout, že loď byla výrazně přebuffována. Ve srovnání s ostatními křižníky 8. úrovně vyniká o pořádný kousek a ve srovnání s devítkovým Ibuki mi přijde naprosto srovnatelná.

Letadla, skill Dogfight
Nemám osobní zkušenost, nemohu soudit, ale v rebalancu skillu Dogfight se prý objevil závažný bug a celkově se (hlavně japonské) letadlovky zdají přenerfované. US letadlovky Essex a Midway navíc stále nejsou správně vybalancované hlavně díky obrovské rychlosti jejich letadel. Nový problém se objevil také u přistávání letadel, kdy tato často čekají neznámo na co případně nesouhlasí grafický údaj servisu letadel se skutečností.

Změna distribuce XP a kreditů při capování
Vzhledem k tomu, že celkový objem XP a kreditů pro tým zůstal stejný, trpí tímto hlavně bitevní lodě, které už tak mají na vyšších tierech obrovské problémy s výdělečností. Ocenění aktivního boje o capy je rozhodně vítaná změna, bohužel se tak stalo hlavně na úkor BB.

Nový režim bitvy: Zóna
Celkem pěkná myšlenka v praxi spíše nefunguje a objevují se bitvy hlavně na nižších tierech, kdy se týmy nestačí ani střetnout a hra je ukončena capnutím.

Nové zvuky
Otázka je co se dá zkazit na zvucích a oznámeních, no poslechněte si to sami. Při první hře jsem měl pocit cirkusu velmi blízko mé hlavy.

Hromada technických změn
Pravděpodobně asi k dobrému, ale s několika nepříjemnými následky – kouř z komínů lodí často není vidět, mlha položená torpédoborci ve sniper pohledu někdy není vidět, chat ve hře poslední dobou velmi často nefunguje, vyhledávání v chatu stále není opraveno

Říkáte si, že to není tak špatné a všechno jsou to drobnosti? S tím by se dalo celkem souhlasit, nebýt jedné důležité neohlášené změny. A to té nejdůležitější. Mechaniky penetrace AP nábojů a účinků některých HE nábojů.

Oficiální vyjádření zní, že byl opraven bug v penetraci/odrážení AP nábojů. Dokonce se na oficiálním fóru objevilo vyjádření a popis problému. Výsledkem však není nic jiného, než absolutní chaos a nemohoucnost BB rozumně trefovat své cíle dle jakéhokoliv logického klíče. Většina zásahů do CA, CL a DD končí over penetrací (dírou v lodi a průletem munice, aniž by explodovala uvnitř) a minimálním možným uděleným poškozením. Zásahy citadel z boku jsou spíše utopií. Naopak se objevilo množství penetrací citadely skrz loď při plavbě k/od nepřítele. Jednoduše řešeno, nikdy nevíte co trefíte a za kolik. Celkové průměry damage povážlivě klesly.

Dále se zdá, že účinek modulu Gun Fire Control System Modification 1 byl změněn a nefunguje správně. Celková přesnost BB tak kromě problémů s penetrací ještě povážlivě klesla. Zatím není jasné, zda je problém pouze v modulu nebo celkové disperzi nábojů na BB. Například u mojí vždy velmi přesné Iowy nyní salvy létají všude možně a obecně doporučují BB nyní přestat hrát úplně dokud nebudou problémy vyřešeny.

Hráči však hlásí problémy i s některými typy HE nábojů. Zdá se, že postižena jsou hlavně děla menších ráží a to hlavně v účinku na větší cíle (DD střílející na CA, CA střílející na BB). Velmi nízká poškození HE náboji hlásí hlavně kapitáni lodí jako Mogami s 155mm, Gearing, ruské DD, Cleveland apod. Zdá se, že problémy jsou tedy u HE ráže do 155mm a to velmi výrazné.

Ačkoliv měl patch 5.1 hru poměrně razantně vylepšit, stal se pravý opak. Pro BB je hra momentálně v podstatě nehratelná, ať už z hlediska herní mechaniky, ale i z toho ekonomického. Střelba AP z BB se v tomto patchi stala naprosto sázkou do loterie a jejich výdělečnost po osmé úrovni je absolutně tragická. Lodě spoléhající na palbu HE nábojů malých ráží se staly spíše volnými HP pro ostatní. Letadlové lodě doplatily na svou obrovskou sílu ve starších verzích hry a byly přenerfovány/zabugovány přílišnou snahu o rozumný balanc. Momentálně tak ve hře dominují křižníky s alespoň 203mm děly a torpédoborce s dobře použitelnými torpédy. Obě tyto třídy také slušně profitují z nových cap bonusů a celkový balanc hry se dostal ze stádia „musíme to ještě trochu vychytat“ do „panebože to je zmatek, nic tu nedává smysl“.

Není mi jasné, proč jsou „opravovány bugy“, kterých si nikdo nikdy nevšiml, které nikomu nevadily a jejichž výsledkem je naprosté rozvrácení balancu bez řádného otestování, ale prvky hry po kterých volá komunita už od uzavřené bety jsou stále ignorovány. Není divu, že tento přístup se odráží ve stále klesajícím počtu aktivních hráčů na EU serveru a momentálně i v náladě komunity, která oproti té WoT dosud držela celkem rozumný a zdravě kritický nadhled. Bohužel stejné chyby a stejný přístup k jejich řešení nevěstí momentálně pro budoucnost této skvělé hry nic dobrého. Ale třeba je to na dobré cestě a výborná Halloweenská akce nebo výhodné balíčky s prémiovým obsahem počet hráčů určitě zvednou…. Anebo ne? Hm.

Blýská se na lepší časy
Ve čtvrtek odpoledne se objevila informace na oficiálním fóru o vypuštění patche 5.1.1 v pátek 13.11. Tento patch by měl řešit problémy s penetrací AP granátů. Problém byl zřejmě způsoben bugem vyrobeným při opravě jiného problému (avšak oficiálně netestovaného) způsobujícím, že střely, které by normálně penetrovaly cíl pod vodní hladinou, nedělaly vůbec nic.

O ostatních problémech (HE, disperze, chybějící dým atd.) zatím nepadlo ani slovo. Bohužel z poměrně rychlé nápravy toho největšího problému nelze mít úplně radost, protože celá situace vznikla naprostou neschopností cokoliv otestovat a vypuštěním kompletně zabugovaného nedodělku. V rámci zachování férovosti by měl být hráčům kompenzován přinejmenším prémiový čas od vydání patche 5.1.0. V současném stavu je totiž hra pro hráče bitevních lodí v podstatě nehratelná.

Napsal Redakce WoT.cz

Redakce WoT.cz čítá proměnlivě zhruba šest až osm lidí. Šéfredaktorem je Kirukato, carramba66 mu stále ještě pomáhá, než se z WoT.cz stáhne kompletně. WittmanSVK a vlodek73 překládají hlavní QA. O WoT Konzole píše taťka Martin. O novinky z War Thunder se stará Onovo.

34 komentářů k “WoWs: Oprava některých problémů 0.5.1 dnes”

 1. weissCZ napsal:

  Hezky sepsané!
  Snad to dnes vylepší a bude to stejná paráda jako pře vydáním 5.1.0.

 2. myzrael333 napsal:

  Velkou výhodou lodí proti tankům je to, že nemůžou zkurvit mapy, protože to prostě nejde. Tak aspoň něco.

  • MarfyArt napsal:

   Ale můžou… Tam stačí „geniálně“ naprogramovat pro tým místo zrození ve hře a je to…

 3. MarfyArt napsal:

  Atago dostalo buff, ale nevim jestli mám jen já takové „štěstí“, ale od toho patche jsem neměl s ním jinou než desítkovou bitvu. No a Ibuky podle mě volala po buffu už dávno před poslední aktualizací… MM je kromě rovnocennosti CV naprosto stále příšernej… Nepadne bitva, kdy bych nenadával, jestli se WG náhodou nezbláznilo, kdy na jedné straně jsou 2 top bitevky tieru 8 a na druhé jen sedmičky… U DD je to rovněž neskutečný… Na jedné straně 2 DD a na druhé třeba 5 a to nemusí být ani v četě… Začínám mít z toho pomalu ale jistě starý známý „pocit“ co jsem měl ve WOT… :(

  • carramba66 napsal:

   Jo, musím souhlasit, minulý týden jsem se vrátil po pár týdnech k WoWs a říkám si … jako WTF? MM totálně nevyváženej. Ale ne tak, jak na to lidi nadávají vždycky, i když to mají vyvážené nachlup, tentokrát jsem fakt nechápal, jak se takové týmy mohly sestavit, jeden tým 2x T9, druhej 2x T9 a podobně.

   Já zatím vidím jednu věc a to nedostatek lidí. Prostě jim začal klesat počet hráčů a jak známo, jejich prioritou je sestavit bitvu co nejrychleji. Proto se tvoří tak nevyrovnané týmy.

   • MarfyArt napsal:

    Máš recht… Bohužel současnou nenažranou politikou balíčků atd. si nové hráče nepřitáhnou…

   • MarfyArt napsal:

    Smůla je to, že lodě díky „pomalejšímu“ stylu hraní s náročnějším požadavkem na předvídavost atd. si profilují užší skektrum hráčů. A podle mé osobní zkušenosti, kdy jen jediný člověk kromě mě z mého bývalého WOT klanu začal lodě hrát, komunita WOWs neroste, jak by WG asi čekal… Tím spíš mě zaráží jejich přezíravost naprosto profláklých přání již existující WOWs komunity… :(

    • Ritolizek napsal:

     No právě, stačí se podívat na hry s miliony hráči. Například World of Warcraft… Tam se mechanika oproti classicu brutálně ořezala a už od přelomu Lich kinga a Cata ti stačí pár tlačítek, který jako opice mačkáš dokola (nemluvím o PvP, abych se tu někoho nedotkl :). Nemluvě o tom, že s trochou googlu si uděláš macro a z 5 tlačítek máš jedno. No a kidíky to táhne… Tady jim nefunguje aim bot a jsou v záchodové míse.

   • PeterkoFighter napsal:

    Este horsie mi prislo ze např.lode boli proti sebe v MM dle narodnosti. Takze často 3krat Kuma vs 3krat Phoenix, a stejne s ostatními triedami. Prislo mi to AKO test balancu narodnosti…

  • vojtech_luza napsal:

   Tak s Atagem jezdim od prvního dne co ho dali do prodeje a po posledním patchi se mi daří občas i prodělat. S některými pětkami se uživim líp. Hlavní problém je MM.

 4. Radegast napsal:

  V mezidobí různych oprav atd,je dobrý Steel Ocean.mam už ze 30 her a není to zlé,je to dynamičtější,rychlejší.Grafika slabší než ve WOS,ale to mi nevadí,hratelnost dobrá,zatím méně lidi,to se snad změní a najdou se i nekňubové jako všude.Je třeba vyzkoušet.

  • MarfyArt napsal:

   Sorry, ale asi jsem už trochu zhejčkanej, ale vizuální zážitek je pro mě stejně důležitej jako herní mechanika a ten je u SO naprosto katastrofální… Opravdu nemám náladu se celej večer dívat na jezdící polygony podivných tvarů se špatně namapovanými texturami bez reflexe osvětlení a stínů… Když přidám ještě i hrůznou grafiku prostředí „přístavu“ připomínající studijní v zásadě amatérskou práci začínajícího grafika nevalné úrovně, je to jednoznačné! :( Podobný hnus bych si nikdy nenainstaloval (můj názor = nikomu to nevnucuju). V doložených screenech vidím jen několik náznaků nápadů, které oproti produktu WG má přilákat hráče = ponorky a noční bitvy s vystřelováním světlic… Osobně mi ponorky nic neříkají a myslím si, že přidáním do WOWs by hře přinesli podobné problémy jako občas řeší WOT (arty, zakempená neviditelná TD). Noční bitva je ale s použitím prvku světlice zajímavý nápad… Pokud by WG v tomto směru zapracovalo a prvek nasvícení (doslovné) díky světlicím zahrnulo do funkcí včetně odměn pro lodě za spotování, byl by to pěkný krok kupředu…

   • Radegast napsal:

    Já Tě nenutím,je to jen Tvá volba,jen sem napsal své.pokud to nechceš hrát tak to nehrej.

    • carramba66 napsal:

     Já to včera nainstaloval, prošel jsem tutoriál a myslím, že je to špatná hra. Grafika i divnej pohyb by se daly ospravedlnit, ale ta střelba? Zaměřování totální chaos, většinu bitvy ani nevidíš zaměřovač. Hele nevím. Ještě se tomu budu věnovat, plánuju příští týden udělat stream, ale chválit to asi fakt nebudu.

 5. palino156 napsal:

  Neviete niekdo poradit prečo kamošovi blikaju textury a ked to da to okna tak prestanu blikat a hra ide pohode

  • zemiak_42 napsal:

   Priatelke robili toto iste tanky, pomohlo nainstalovat starsi ovladac na grafiku(nvidia, win 7)

 6. vincent_vi napsal:

  haha :-)))

  (( a to som daval lodickam tak velke nadeje :-( ))

  • Bergham napsal:

   Zni to hůř, než to ve skutešnosti je. Pokud opravili problém BB, tak už se jedná spíš o maličkosti.

 7. Bergham napsal:

  Bývalý (před 5.1) systém penetrací a DMG bych za funkční nenazval. Např. za Mogami nepřežít víc než 3 salvy od libovolné BB normální nebylo. Na nižších tierech ten problém s praskajícími citadelami nebyl tak zřejmý, ale od T7 mi přišel ceklem podstatný.
  Tímto neobhajuji „opravenou“ situaci. Ale je potřeba najít tu pravou mez, mezi těmito dvěma extrémy. A věřím, že pokud se ji nepodaří najít s 5.1.1, tak s 5.1.2 (nebo 5.2) už ano.

 8. Tempestus napsal:

  Byla jen otázka času,kdy WG dokurví WOWS stejně jako WOT :(

 9. biggpete napsal:

  mno paralela s WOWP už se krásně ukazuje. Lodě jsem po patchi přestal hrát úplně a hrát je nezačnu dokud:

  – nebude rozumnější ekonomika hry
  – dokud nebude vyřešena mechanika hry

  nemám problém dát do hry nějaké peníze, ale odmítám ze sebe děla dojnou krávu. Navíc kluci z mého okolí ze stejných důvodů přestali hrát taky.

 10. Potato_Haulm napsal:

  Jen pro info: Intel bude k i7 dávat kód do WoWS.
  Viz:: http://www.svethardware.cz/intel-nabizi-ke-core-i7-tri-hry-zdarma/41394

  • carramba66 napsal:

   Intel nás nyní upozornil na to, že nabídka her pro český trh bude jiná. Counter Strike: Global Offensive je tu tedy také, ale vedle něj tu jsou Smite, Magix Fastcut a Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Celková hodnota tohoto balíku má být kolem 3300 Kč.

   • Potato_Haulm napsal:

    To je tak, když se člověk pro něco nadchne a nečte dál. My bad. :(

 11. Unikitty_CZ napsal:

  Ach jo to bylo řečiček jak se WG poučilo z chyb WOT a WOWp a skutek utek. Na komunitu se dlabe víc než předtím, chyby budeme zatloukat do bezvědomí a chyba je vždycky na straně hráče. Jo daří se. Nechci nic říkat ale WOWs má slušně našlápnuto na osud WOWp. Jak to bylo v betě tak to bavilo i mě ale pak přišel patch 1.2.3. a bylo po zábavě. Komunita se tam naprosto ignorovala a dnes tam hraje víc botů než hráčů. No uvidíme ale zatím mě lodě naprosto nezaujaly.

 12. RosTDor napsal:

  ked nato pride tak aj ten slavny patch do Wt hru viac poondil ako polepsil takze si mozu podat ruku z wows. Ale teraz po patchy co dneska bol mi pride ze uz je to celkom v pohode iked mogami je stale nehratelny srot…

 13. marinfi napsal:

  Ja by som k tomu napisal len to ze zacina zase s update fungovat coraz vacsie kurvitko…

 14. Smrtka GT napsal:

  Nevýhoda všech aktualizac,í je fakt, že víme jak to bylo před aktualizací…

 15. BlondakPB napsal:

  sak horim ako fakla stale uhasim 3 požire bum ho po opravach dalsie dva wtf?

 16. Tesid napsal:

  to WG je fakt už na palici, tam je snad už i ostuda pracovat

 17. pavel napsal:

  A co vyvážení lodí? Po úpravě jsou ataga jako zao,neli lepší a o ddéčkách nemluvě..Aby si yamato upekli za živa gearing s kievem na 7-8km za necelé dvě minuty přece není normální..na tu vzdálenost zlomím jednou salvou třeba iowu,ale s těma malýma,kličkujícíma žebrákama nehnu..jednoho zlomím,druhýho skoro,ale i tak shořím jako papír..s yamatem z plnýho dmg za necelý dvě minuty??A´t jdou k čertu..vzteky nebudu spát:-)