Výkony křižníku Michail Kutuzov

Premiovému křižníku 8. úrovně Michail Kutuzov, se tu již tradičně věnujeme poměrně zevrubně, je to dáno tím, že jde o první ruskou premiovou loď vysokého tieru ve World of Warships. Nějaký čas po uvedení bylo nutné počkat na dostatečný počet majitelů i odjetých bitev, aby se dala loď statisticky zhodnotit. Ten čas nadešel a my se tak nyní můžeme podívat, jak si Michail Kutuzov vede v konkurenci ostatních lodí a zda se potvrzují jeho přednosti, o kterých jsme psali v recenzi, tedy zejména výkonné AA a také negativa, tedy slabá AP munice.

Statistiky křižníků 8. úrovně

Jak vidíte, Michail Kutuzov je zatím nejméně oblíbený (je v prodeji poměrně krátce a v drahém balíčku), na druhém konci žebříčku, co se týká počtu majitelů, je Atago. Naopak v hlavní statistice WR je Kutuzov druhý nejlepší hned za populárním japonským Mogami, zde je Atago poslední, nicméně jeho špatné výkony je nutné připočítat velkému množství začátečníků, kteří si jej pořídili, jak už to tak u premiáků vysokých tierů bývá. Mogami vede i v průměrné DMG a XP, naproti tomu dvě lodě s velmi dobrým AA, tedy právě Kutuzov a New Orleans, mají nejvyšší statistiky sestřelených letadel.

Pokud však statistiky vyfiltrujeme a ponecháme v nich pouze 25% nejlepších hráčů, najednou se nám spousta věcí změní. Samozřejmě WR se všeobecně zvedlo, ale jak vidíte, úplně nejvíce na tom vydělal právě křižník Michail Kutuzov, který se najednou dostal do velmi vysokého vedení. Jak vidno, potvrzují se tak předchozí papírové předpoklady, že nový sovětský křižník nejvíce získá, pokud ho pojede zkušený hráč. Mogami stále zůstává první ve statistice průměrné DMG, ale Kutuzov zaostává jen mírně, přičemž obě lodě ostatním odskočily.

Ještě více se nůžky mezi Kutuzovem a ostatními loděmi rozevřou pokud stáhneme statistiku pouze na 5% špičkových hráčů. Zde vede sovětská loď drtivě prakticky ve všech statistikách. Je vidět, že pokud dostane do ruky Michaila Kutuzova velmi dobrý hráč, uhraje s ním špičkové výsledky.

Funkčnost AP munice

Další diskutovanou věcí byla funkčnost AP munice. Vzhledem k tomu, že křižník má na 8. tier malou ráži 152mm a s tím spojené potíže (penetrace, DMG), byly obavy, jestli nebude odkázaný pouze na zapalování HE municí. Hned v prvních dnech se na některých zahraničních fórech začaly objevovat informace, že má překvapivě dobrou penetraci a že zejména na nižší vzdálenosti, cca do 10km, jsou to často zejména proti dalším křižníkům vysloveně jatka. Ověřili jsme to a do tréningové místnosti si vzali americký křižník 10. úrovně Des Moines. Jak vidíte, Kutuzov neměl problém jednou salvou (12 ran) dát AP municí 9 (slovy devět) citadel a udělit tak o dva tiery vyššímu křižníku v jednom okamžiku téměř 32 000 DMG. Netřeba asi připomínat, že další salva následovala za dalších sedm vteřin a to už šel Des Moines leštit dno. Testovali jsme AP munici i proti lépe pancéřovaným cílům. U bitevních lodí jsme dosahovali samozřejmě slabších výsledků, až do 8. tieru jsme většinou do boků penetrovali, ale bez citadel. Japonské křižníky až do 9. tieru bylo možné „ucitadelovat“ celkem bez potíží, desítkové Zao už šlo hůře.
Nakonec je nutné podotknout, že se jedná o testy za ideálních podmínek, v reálném boji nad vámi mají vyšší tiery výhodu většího počtu HP. Vy jste jim však rozhodně schopni konkurovat v DPM, kterou jste schopni vygenerovat opravdu obrovskou.

Výkony proti letadlům

Posledním testem, který jsme provedli, byl test tolik vychvalované protiletadlové výzbroje. Vybrali jsme pro něj jako protivníky japonské letadlové lodě, které jsou přecijen proti americkým více zaměřené na protilodní boj. Test jsme odstupňovali a vyzkoušeli tři CV, které proti vám mohou jet, tier 6 Ryujo, tier 8 Shokaku a tier 10 Hakuryu. Podmínky byly ve všech případech stejné, na mapě byly jenom dvě lodě, letadlová a křižník Michail Kutuzov, který se hned na začátku vydal letadlové lodi vstříc. Vybaven byl skilly na kapitánovi – 10% k efektivitě AA (1 bod) a 20% dostřel AA (4 body), dále zvýšený dostřel o dalších 20% díky vybavení na 2. slotu a nakonec spotřebním vybavením na krátkodobé zvýšení výkonu AA. Loď při testu manévrovala dle nutnosti, používala kouř i opravy. Proti každé letadlové lodi se jely dvě takovéo testovací bitvy.

Proti tier 6 lodi, pokud bylo zapnuté spotřební vybavení, letadla ani v jednom případě nedoletěla k lodi, sestřelovány byly celé letky. Pokud nebylo zapnuté, tu a tam jedno nebo dvě letadla ze čtyřčlenné letky odletěla. Proti tier 8 lodi se podařilo sestřelit celou letku jen ve dvou případech, vždy se jim ale podařilo svrhnout bomby nebo torpéda, zbytek letadel byl sestřelen při návratu na loď. Proti tier 10 letadlové lodi Hakuryu už bylo nutné se bránit opravdu velmi aktivně a to jak pomocí protiletadlové palby, tak manévrováním a pokládáním kouře. Zde už mají letky tolik HP, že celou se nepodařilo sestřelit nikdy, vždy ale minimálně polovinu, tedy dvě letadla ze čtyř. Vždy však bylo nutné manévrovat mezi torpédy (což pro Kutuzov většinou nepředstavuje problém a když nezaspíte, tak se buďto vyhnete úplně, nebo chytíte maximálně jedno torpédo). V jednom případě ze dvou se nám podařilo vzájemný souboj prohrát, ovšem to bylo spíše nepozorností hráče.

Suma sumárum, protiletadlová palba je opravdu velmi silná a ve většině případů vás spolehlivě ochrání. Problémy můžete mít jen v případě, že se dostanete do bitvy, kde bude víc než jedna letadlová loď nejvyššího tieru a že se na vás jedna nebo obě přímo zaměří. Ovšem to je velice hypotetický scénář, který, dovolím si tvrdit, nikdo z nás nezažije. V grafice níže vidíte, kolik letadel se podařilo v bitvách proti jednotlivým lodím sestřelit, jde to zleva od 10. do 6. tieru.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

16 komentářů k “Výkony křižníku Michail Kutuzov”

 1. Sipovsky napsal:

  Jen me to utvrzuje v tom,ze Kutuzov si vede velice dobre a proto,dle meho odhadu,dostane v necem zhorseni,(samozrejme skryte v nejakem malem patchi..)

  Hru nehrajeme kratce a tak vime,jak WG uvazuje.Proste a jendoduse se snazi drzet na prumeru,pokud nejaka lod,tank ci letadlo pokulhava dle statistik WG ,tak dostane nejake zlepseni,pokud opet v celku velice vynika dostane zhorseni.

  Sazim momentalne na ATAGO ,je levne a koupilo ho v celku hodne hracu,troufam si rict i dost spatnych, a vubec bych se nedivil,pokud by lod dostala opet nejake zlepseni,dle statistik..

  • jdbradfield napsal:

   je to ruska lod, to znamena, ze nerf nedostane 😉

   • asemi83 napsal:

    Pozor, MURMANSK je taky sovětský (ruský) křižník a dostal skrytě solidní nerf minimálně na výdělky takže je možné, že pokud Michail „vyčuhuje“ z řady taky něco skrytě chytne. Měl jsem možnost vidět jeho AA osobně v tandemu proti 2 letadlovkám a zatím co já s TIRPITZem měl 16 on měl už 37 letadel dole (za stejný čas při pohybu vedle sebe). Ale je to krásná loď, to musíte uznat sami.

    • Marian49 napsal:

     Aj Murnansk bol super a kazdy ho kupoval lebo bol OP a potom ho v tichosti nerfli. To iste urobia Kutuzovi. Tetaz je Op aby sa dobre predaval a tobol pride balanc t.j. nerf.

  • carramba66 napsal:

   Já myslím, že až se víc rozšíří, tak se staty sníží. Jako u Ataga, to je skvělá loď, ale zástup nováčků ji sráží.

   • Sipovsky napsal:

    Tomuhle moc neverim,cena 1622 Kc za Kutuzova,nebo 1057 za Atago,.ktere bylo jeste ve sleve levnejsi.

    Hodne hracu sahlo a sahne jeste teda podle me k levnejsimu Atagu,..

    • carramba66 napsal:

     Tam jde hlavně o to, kdy se začne prodávat za gold.

     • asemi83 napsal:

      S tím bych moc nepočítal jelikož od otevřené bety přibyla do stromu za dublony jen jediná loď a to ještě tier dva který byl po splnění mise zadarmo, takže co se týče koupě za dublony tam je to totálně zabité. Apropo netuší někdo z vás zda situace dvou herních měn je „navždy“ – že na hlavní stránce WG je JEDNOTNÝ HERNÍ VESMÍR :-)

     • Sipovsky napsal:

      Tez tomu neverim,ze se bude prodavat za gold.

     • MarfyArt napsal:

      Pochybuju, že by to hned tak za dublony prodávali…. Ruskej prémiák ve hře už za dublony je(dokonce 2) a tak podle mě Kutuzova hned tak do ingame prodeje nedají…

 2. borakira napsal:

  jasne pockaj az si to koupi dostatek lidi a pak z toho udelaji plecku …. AP uz nic neprostreli a HE zapali 1x ze 100 zasahu …. a v obchode bude novy super premiak … se super staty …. takze uzivejte si ho dokud to jde 😀

 3. mrshadow60 napsal:

  xx krat ponerfovane mogami aj tak stale kraluje 😀 😀 to bola lodicka na ktoru nezabudnem 😀 😀

  • MarfyArt napsal:

   Kutuzova mám… Ale nevím, čím to je, ale mám s ním zatím jen katastrofální bitvy v týmech „géniů“ a tedy příšerný WR… Jen 4 bitvy z těchto mnou odehraných se vyznačovaly tím, že náš tým dementů prostě odjel kompletně od základny, kterou během několika minut enemáci capli… No a Kutuzov jakožto ryze podpůrné plavidlo nemělo šanci sólo tuto část mapy ubránit… Naprostá idiocie spoluhráčů, které mi s Kutuzovem zatím MM dodává můj dojem z plavidla zatím opravdu nezlepšila… Mogami je ale jiný kafe… Zatím mám s ním také málo bitev a není úplně v topu, ale hraje se mi s ním podstatně lépe…

 4. Bergham napsal:

  Pěkný článek.

 5. Martin napsal:

  Vynikající popis a články, díky za ně! Uvítal bych totéž pro Atago.

 6. ThaJa napsal:

  NIečo málo som odohral za mogami asi 40 bitev, podľa statistík by malo byť atago to isté. No kdeže som mal nejaké ušetrené dublony ulakomil som sa i na atago … no moj názor atago je bomba a zárobky ani nespomínam, lepšie je na tom už len tirpitz.