Rozhovor: Jak se dělalo World of Warships

Přinášíme vám velmi zajímavý rozhovor s vývojáři World of Warships, ve kterém šéf ruského studia Lesta z Petrohradu, které WoWs vytvořilo, mluví o tom, jak hra vznikala a s čím se museli poprat, když na ní pracovali. Velmi zajímavý rozhovor…

Ponorky – byly zvažovány, a pokud ano, co s nimi bude?
Ano, v jedné chvíli zvažovány byly, nicméně po pečlivém zvážení jsme došli k tomu, že zatím do hry nezapadají. Pro nás je velmi důležitý balanc mezi třídami lodí a zavedení ponorek by balanc dost rozhodilo.

Budou ponorky zavedeny alespoň někdy v budoucnu?

Opět opakuji, jde o věc balancu. Co mohu říci, že budeme zvažovat zavedení nových tříd lodí (už teď se ví, že budou zavedeny německé bitevní křižníky – pozn. carramba66)

S kterým aspektem hry v současné době nejste spokojeni, co budete upravovat v nejbližší době a co ve vzdálenějším horizontu?
Nechtěl bych vyloženě říci, že s něčím nejsme spokojeni, ale samozřejmě vždycky se snažíme hru zlepšovat. Zjišťujeme, o čem mluví samotní hráči, co mají rádi a co ne a to kontinent od kontinentu. Mezi klasickými tituly a online hrami je velký rozdíl, protože od nás si hráči slibují stálý vývoj hry. Každopádně to, co nás čeká nejdříve, jsou německé křižníky a sovětské torpédoborce 19. října.

Na čem jste pracoval konkrétně dnes?
Práce je pořád hodně, i když byla hra už vydána. V předchozích dnech jsme finalizovali seznam prací na další období a připravovali se na různé akce po celém světě.

Kde se vzala myšlenka udělat lodě, jak dlouho po World of Tanks to bylo?
Jde o přirozený vývoj série „World of“, nejdříve byly tanky, pak letadla, takže lodě byly logickým pokračováním. Bylo pro nás ale důležité jen netěžit z dřívějších úspěchů, ale udělat něco nového, co bude silné samo o sobě.

Kolik lidí na hře dělalo, jak dlouho a v jakém je hra v současné době stavu? Samozřejmě je vydaná, ale co přesně to znamená?
Studio, které na hře dělalo, se rozrostlo z původního malého týmu o cca 30 lidech na současnou velkou rodinu o cca 180 lidech. Na hře jsme dělali několik let a je za námi spousta velkých úprav, než jsme ji dostali do dnešní podoby. Obecně se dá říci, že jsme se současnou podobou hry spokojeni. Spuštění hry jako takové pro nás znamená, že je hra stabilní, otestovaná a oficiálně připravena k vydání. Samozřejmě to ale naopak neznamená, že tak jak je, zůstane navždy, budou nové funkce, založené na debatě s komunitou (ruskou – pozn. carramba66), budou se vylepšovat i základní herní mechaniky a grafika.

Co jste od začátku chtěli dělat jinak, než zbytek Wargamingu?
Od začátku jsme věděli, že WoWs bude jiná, než WoT a WoWp. Nechtěli jsme a nechceme emulovat úplně všechno, děláme jenom prostě dobrou hru. Prostě jsme se nesoustředili jen na něco dalšího, co bychom nabídli současným hráčům WoT, ale dělali jsme něco nového a dělali jsme to pro všechny. Chtěli jsme udělat hru, která v sobě bude mít ducha velkých námořních střetnutí. Úžasné části oceánů, velké lodě s jejich vlastnostmi a samozřejmě kvalitní balanc a prvek taktičnosti. pro vývoj WoWs bylo typické přenést všechny reálné věci do hry v jiných rozměrech, než v jakých se to dělalo v ostatních WG hrách.

Co podle vás překvapí veterány World of Tanks, když začnou hrýt World of Warships? Je to rychlejší hra? Nebo pomalejší? Jak byste ten rozdíl popsal?
Myslím, že hráče WoT překvapí velká spousta věcí. Ve WoWs hráč musí být o krok před nepřítelem, vaše loď se nepohybuje tak jako tank nebo letadlo, má svůj kurz, který nelze tak snadno okamžitě změnit, takže musíte dobře sledovat co se děje okolo ve vašem a samozřejmě ideálně i v nepřátelském týmu. K dispozici máte velmi rozdílné zbraně a jsou tu i rozdílné pozice k útokům. A pokud budete konat pomalu, nepřítel vás potrestá. Na tom je založeno neustálé herní napětí.

A jak byste hru srovnali s World of Warplanes?
Samozřejmě jde o poměry a velikosti strojů. Letadla se ve vzduchu pohybují hbitě a musí počítat s věcmi, jako je výška. Ovládání a dynamika hry je odlišná a navíc nikdy nevíte, co vás čeká. Ve World of Warships plujete oceány a víte dobře, jak bude probíhat boj. Hra vás nutí být metodičtější a chovat se více týmově. A také nesmíme zapomenout, že WoWs jako jediná hra obsahuje strategické prvky.

Je něco, co vás při tvorbě World of Warships překvapilo? Například něco, co jste čekali, že půjde udělat jako ve WoT, ale nakonec jste to museli udělat úplně jinak?
Třeba typ soubojů, který se běžně používá ve WoWs, by ve WoT nefungoval, jde samozřejmě o velikosti lodí a vzdálenosti, na které se hraje. Na začátku jsme proto dělali spoustu testů, než jsme začali pracovat na hraní jako takovém. Když vezmete do úvahy lodě, místa, na kterých se bojuje a speciality typu kamufláže nebo velitelé, směr, kterým jsme postupovali, byl většinou úplně nový.

Velmi lpíte na velké historické věrnosti, jak se vám povedlo tvořit modely lodí, když některé z nich byly už před mnoha lety zničeny?
Velkou výhodou nám bylo, že naše studio sídlí v Petrohradu, který je velmi bohatý, pokud jde o jeho námořní minulost. Věnovali jsme spoustu času procházení archivů, debatami s historiky a modelování lodí tak, aby byly herně zajímavé a zároveň aby odpovídali historickým reáliím. Také je nutné připomenout, že ve hře nejsou jen skutečné lodě, ale i projekty, což nám sice dávalo jistou minimální volnost, ale museli jsme se kvůli tomu zčásti stát námořními inženýry, abychom nedělali věci, které by v reálu udělat nešly. Ve studiu máme historické konzultanty, kteří nám pomáhají překonat propast mezi historickými plány, které se nám podaří získat a samotnou tvorbou modelů do hry, která je mnohem detailnější. Například když jsme dělali na americkém stromu, navštvívili jsme v USA několik námořních muzeí a pořídili tisíce fotek. Také jsme sbírali podklady v Japonsku a Číně.

V námořní historii není příliš mnoho příkladů, kdy spolu reálně bojovaly bitevní lodě, jak jste proto pracovali na jejich roli ve hře?
jako v každé hře od Wargamingu, se muselo hodně dbát jak na historickou přesnost, tak na hratelnost. Pokud bychom se zaměřili příliš na historickou přesnost, hra by hráče nebavila. Proto jsme se drželi vývoje lodního válečnictví tak, jak šlo s věkem, nebo jsme z něj alespoň vycházeli. Občas se nám tedy stávalo, že jsme některé lodě museli mírně upravit oproti jejich historickým parametrům, aby zapadaly do konceptu deseti úrovní. Nicméně duch toho, k čemu sloužily, jsme ve všech případech zachovali.

Jedním z klíčových faktorů herního balancu je trojúhelník bitevní lodě – křižníky – torpédoborce. A uprostřed jsou letadlové lodě, které mohou bojovat takřka proti čemukoli a hra s nimi je trochu víc realtime strategie. To, jak budou bitvy probíhat, proto není na nás, ale na hráčích samotných, bitevní loď může udělat spoustu DMG, ale pokud ji nebudete hrát, tak jak máte, potopit vás může jakýkoli z protivníků. Matchmaking každopádně bude hledět i na úroveň hráče a rozdílnost tříd lodí, aby dělal hry zajímavými. Hráči budou vidět, že výsledek bitvy nelze nikdy odhadnout dopředu. I malý americký torpédoborec může v dobrých rukách potopit Yamato. Proto pokud jde o výsledek bitvy, skill má vžy navrch nad kvalitou lodi.

Zdroj: http://thearmoredpatrol.com/2015/10/15/wows-launch-interview/

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

12 komentářů k “Rozhovor: Jak se dělalo World of Warships”

 1. Grux napsal:

  Mě by spíš zajímalo, jaký software použili na modelování těch lodí.

 2. Makavali napsal:

  kdy mužu očekávat nemce C66 ?

 3. tafu napsal:

  Som zvedavy co sa bude diat s ponorkami. Velmi sa na ne tesim, som zvedavy ze jak ich budu lode poskodzovat. (mozno len torpeda ☺)

  • Thya napsal:

   Ponorky nebudou a pokud by byli zkus se mrknout jak se ničili..

   • Karadrak napsal:

    Proč píšeš že nebudou,když to úplně nazavrhli?

    • MarfyArt napsal:

     Podle mě ponorku určitě nebudou… Byl by to příliš kontroverzní prvek v nyní již celkem sladěné hře. Vložit do hry něco co skrytě někde kempuje a číhá na lodě = potažmo nasírá hráče co to chtějí hrát dynamicky… Do toho znovu WG po zkušenostech s WOT nepůjde…

     • MarfyArt napsal:

      WG se naopak snaží vtáhnout hráče do aktivnější hry do středu aby jejich lodě nesurfovali na hranách mapy a najednou by nasadily ponorky, které by svou přítomností způsobili ještě opatrnější a pomalejší hru… ?Prostě nesmysl…

 4. Stratos_HF napsal:

  Ponorky ? To by bylo teprve TK,on tak nějak Asdic nerozeznával vlastní/cizí (i když tady podle barvičky ) ale jsou lidi a není jich málo,kteří potápí vlastní.A není jich málo,hlavně že to střílí.Děkuji nechci