Doplněná recenze křižníku Michail Kutuzov

Před dvěma týdny jsme pro vás udělali první rychlé shrnutí výkonů nové premium lodi ve World of Warships, sovětského křižníku 8. úrovně Michail Kutuzov. Dnes doplňujeme předchozí recenzi o podrobné návrhy vybavení a skillů na kapitána i porovnání, jaká je loď s nimi a jaká bez nich. Recenze je to poměrně detailní a měla by všem, kdo se ptají, odpovědět na otázku, jestli má smysli si tuto loď koupit, nebo nikoli.

Celkové hodnocení

O křižníku Michail Kutuzov se říká, že je to Cleveland na osmičce. Z velké části je to pravda. Loď má na svůj tier nízkou ráži 152mm, ale zato velmi vysokou rychlost palby. Penetrace schází, ale počet projektilů za jednotku času je obrovský, zkrátka taková kropička. Protože bude potkávat i devítky a desítky, tedy například i Jamato a Montanu, bude se zejména na vyšších tierech spoléhat na oheň. Na svém tieru a na nižších pak můžete bez rozpaků používat i AP, osmičkový křižník do 10km, to jsou hotová jatka. Stejně tak torpédoborce většinou dost tvrdě narazí, pokud se jim nepodaří vás dostat na torpéda, což se většinou nepodaří, protože Kutuzov je velmi obratná loď. Její velkou nevýhodou je to, že hodně svítí. Naopak dostřel je z osmičkových křižníků, pokud máte vycvičeného kapitána, zdaleka nejvyšší. Ozdobou lodi je mimořádně silné AA, i v tomto ohledu loď připomíná Cleveland.

Souhrn pozitiv a negativ
+ AA
+ rychlost palby
+ pohyblivost
+ počet hlavní
+ přesnost
+ ráže 152mm (kvůli skillům na kapitánovi)

– camo
– alfa DMG
– penetrace
– nutnost mít naskilleného kapitána
– ráže 152mm (kvůli penetraci)

Pohyblivost
Loď se v žádném případě nevymyká z ničeho, na co jste zvyklí od křižníků 8. úrovně, rychlost je standardně něco přes 30 uzlů. Co je velmi příjemné, je pohyblivost jako taková, ve smyslu otáčení. Jak je vidět na videu, když jsem se zasekl o kru, nečekalo mě žádné složité manévrování, trochu jsem couvl a šlo to samo. Rychlost otáčení je rozhodně velmi přijemná a celkově křižník na svou velikost působí mírně svižněji, než třeba Atago.

Pancéřování
Pocitově jsem čekal o něco větší papír, ale papír jste pořád, byť číselné hodnoty pancíře většinou nejsou úplně nejhorší. Vaší hlavní výhodou je obratnost, nikoli pancíř.

Protiletadlová obrana
Michail Kutuzov nebude úplně typickým cílem letadlovek, protože to pro ně bude ve většině případů ztracená možnost udělit DMG. Pokud pak máte vyskilleného kapitána, tak se z vás stane ryzí protiletadlový křižník. Pokud kolem vás proletí letka torpédových bombardérů, nezbyde z ní nic. Bylo už mnohokrát prokázáno, že Kutuzov je ideální jako doplněk dvou bitevních lodí do čety.

Výzbroj
Děl má Michail Kutuzov celých dvanáct ve čtyřech věžích, dvě vpředu a dvě vzadu. To vám sice dává možnost střílet polovinou věží i pokud jste k nepříteli čelem a tedy velmi obtížný cíl. Zároveň je ale nutné připomenout, že děla jsou pouze ráže 152 milimetrů a už z této hodnoty je patrné, že párat AP municí bitevky do boků asi moc nebudete. V řešení tohoto problému vám pomůže rychlost střelby, která je poměrně vysoká. Díky tomu, že děla jsou právě jen 152mm, můžete použít na kapitánovi poměrně laciné skilly pro děla do 155mm na vzdálenost a rychlost střelby. Bez nich, dovoluji si tvrdit, je tahle loď poloviční. Pokud skilly využijete, máte velmi vysokou rychlost střelby a jak je vidět na videu, zapalovat vcelku není problém. S AP municí se dá počítat pouze proti křižníkům a zejména na nižší vzdálenosti (tak do 10km). Vysoká rychlost střelby a velký počet děl vás zároveň předurčuje k boji proti torpédoborcům, ty s vámi budou mít hodně těžkou práci.

Výdělky
Přijdou mi zatím srovnatelné s Atagem po buffu, takže velmi slušné

Vybavení a skilly na kapitánovi

Vybavení
Většinou není moc co vybírat. Rozhodně se ale vyplatí investovat do posledního vybavení, nižší vlastní detekce. Protože jste v základu opravdu hodně vidět a bonus je procentuální, pomůže vám výrazně, z 14,5km na 13, to už je s dostřelem 19km slušné. Přijdete tím o větší vlastní spot, ale vy nejste loď, která by si musela primárně spotovat sama. Máte vysoký dostřel. Zároveň doporučuji použít alespoň zezačátku vybavení na opravy, protože skilly na kapitánovi budete muset využít jinak.

Skilly na kapitánovi
Díky ráži můžete využít populárních skillů na rychlost střelby za 1 a na dostřel za 4 body – a já vám to vřele doporučuju. I za cenu, že některé tradiční skilly, jako opravy, nejdřív upozadíte a pomůžete si vybavením. Důležité je vědět, kdy svítíte, protože nemáte moc pancíře, ani dobré camo. Díky nízké ráži si můžete také skoro o třetinu zrychlit otáčení věží, což se velmi hodí.
Tento setup je na 11 bodů, s dalšími získanými byste měli rozhodně investovat do linie Odolnost lodě. To vám pak dá možnost naházet si i jiné vybavení na 4. slotu, zaměřit se více na aktivitu lodi.

Výsledná změna
– rychlost střelby hlavní baterie zvýšena z 6,7 na 7,5 ran/min.
– dostřel hlavní baterie zvýšen z 15,9 na 19,1km
– rychlost otočení hlavní baterie o 180° snížena z 33,3 na 22,8s
– rozptyl v místě dopadu maximálního dostřelu zvýšen z 143m na 165m
– rychlost střelby sekundární baterie zvýšena z 15 na 16,7 ran/min.
– dostřel sekundární baterie zvýšen z 5 na 6km
– dostřel daleké AA aury zvýšen z 5 na 7,2km
– DPS daleké AA aury zvýšeno z 90 na 99
– dostřel blízké AA aury zvýšen z 3,5 na 5,1km
– DPS blízké AA aury zvýšeno ze 144 na 158

Změna primární baterie

Změna sekundární baterie

Změna daleké AA aury

Změna blízké AA aury

Celková změna

Video bitvy


Charakteristiky lodi v přístavu a spotřební vybavení, které můžete na loď navěsit. Opravy a k nim buďto Obranná protiletadlová palba pro zlepšené AA nebo hydroakustický vyhledávač pro větší vzdálenost spotu.


Výsledky po bitvě z videa. I v desítkové bitvě občas něco nastřílíte, samozřejmě připomínáme, že v tomto případě šlo o PvE, takže to není až tak relevantní. Každopádně platí, že se svými kanóny toho desítkovým bitevním lodím moc neuděláte.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

36 komentářů k “Doplněná recenze křižníku Michail Kutuzov”

 1. Maras555 napsal:

  Hrál jsem to včera na testu a tahle loďka se mi fakt zamlouvá… na konci bitvy jsem měl na kontě 11 zásahů do citadel a 180 tisíc dmg. střely létají krásně na plocho. nečekaně taky dost dingá i když papírově má nejnižší pancíř ze všech osmiček. já do ní stopro půjdu.. jelikož křižník Tone je v nedohlednu..

  • Daniel napsal:

   Kde se dá hrát na test serveru? Nějaký odkaz? Já zkoušel ten test někdy kdy to bylo do 21.12 a potom to vypli, tak nevím co teď běží za volně dostupný test :)

 2. MarfyArt napsal:

  Zajímala mě hlavně parabola střely… Ta mi připadá docela přijatelná… není to taková stratosferická hrůza jako u Clevelandu… Škoda, že Carramba během té bitvy nepoužil vůbec AP… Do boku křižníků by to mohlo projít… Hlavně by byl vidět rozdíl jak létají HE a APčka…

 3. schnellboot napsal:

  Já jsem rozhodnutý, jdu do něj. Ale kdy přijde do obchodu?

 4. Maras555 napsal:

  tak to bych taky rád věděl… na fórech jsem nic nenašel.

 5. schnellboot napsal:

  Nemám ponětí, jestli se jedná o dny, týdny nebo měsíce…..

 6. schnellboot napsal:

  Neodolal jsem a instaloval. Odehrál jsem pár bitev a musím říct že je to SUPER loď. Obratná, rychlá, přesná. 152 mm je slabší ráže, ale 12 kusů to kompenzuje. Jsem zvyklí na letoun, ale to se dá skousnout.Tak moc papírová zase není a obratnost to nahrazuje.

 7. MarfyArt napsal:

  Taky se těšim… Možná, že WG překvapí a přijde s novou aktualizací a možná i v ingame obchodě… Je to ruská loď, tak proč ne? :) Ale čekal bych spíše v poslední době standardní výhodný balíček…

 8. schnellboot napsal:

  Máš pravdu, byl by to dobrý „dárek“ k vánocům. Jsem rád, že jsem počkal a nekoupil jinou 8. prémijovku…..

 9. Maras555 napsal:

  mě ten styl mít na křižníku hafo 155 mm děl dost vyhovuje… teď sem se dostal na Ibuki a za mě byla Mogami jedna z nejlepších lodí co jsem hrál.

 10. Maras555 napsal:

  taky už šetřím penízky.. ale obávám se že se nejdřív objeví na RU serveru tak jako Imperátor Nikolai 1… ruská loď – ruský server.. když byla Bliskawica tak taky šla nejdřív na EU server… co si o tom myslíte?

 11. schnellboot napsal:

  WG má svou obchodní taktiku a s tou mi nic neuděláme. Pravděpodobně nejsme tak lukrativní trh. Neberu to osobně, ale smysl toho nechápu. Takové akce bych s pompou rozjel najednou, všude….

 12. Maras555 napsal:

  přesně tak… podle mě momentální stav. tzn. uvést jen na jeden server a na zbylé až někdy v budoucnu akorát naštve hráče .

 13. Luckyson napsal:

  Co myslite, toto nebo Atago ? 😉

  • MarfyArt napsal:

   Každopádně Atago!!! Mám oba a z Kutuzova zatím velké rozčarování… Je to obrovská plující citadela nejen pro BB, ale i ostatní křižníky… I při setkání s Baltimorem stačí ukázat jen na chvilku i v úhlu bok pro palbu i zadních věží (protože těch 6 zadních prskavek mu jaksi neubírají skoro nic) a máte půlku HP v hajzlu… Jako kropičku srovnávám Kutuzova hlavně s Mogami a tomu nesahá ani po kotníky. Mogami díky třem věžím ve předu dokáže i v naúhlovaném postavení řádně enemy cíl potrápit a hlavně zapalovat… Nevím, ale nepřipadá mi, že by Kutuzov zapaloval zrovna nějak zázračně… Skoro mi připadá, že s Kievem mi lodě enemáků hořej častěji. Rozhodně bych koupil Atago. Hlavně je teď ve slevě a je to jednoznačně nejlepší volba…

   • carramba66 napsal:

    Atago vs. Kutuzov není samozřejmě k řešení, jednoznačně Atago. Ale s tvým hodnocením Kutuzova nesouhlasím. Jezdím s tím třetí den a citadelu jsem ještě jednostal ani jednu. Hraju to na distanc a boky ukazuju jenom na konci bitvy, torpédoborcům nebo když to nejde jinak, i tak ale většinou ze souboje odjíždím vítězně. Osobně mě překvapuje, jak málo citadel dostávám, protože vím, jak je na MK velká. A taky mě překvapuje, kolik toho odrážím a jak málo DMG dostávám.

    Mogami nemám, takže nemůžu srovnávat, ale ta věž navíc tam jistě musí být výhodou, to nepopírám.

    • MarfyArt napsal:

     S Kutuzovem si teprve musím najít nejvhodnější styl… Moc jsem s ním zatím nenahrál a přiznávám, že mi zatím do ruky nesedl… S Mogami (155) mám také jen pár her, ale prostě ty přednosti jsou tam cítit už při první hře… Na distanc jsem se Kutuzova pokoušel hrát hned od začátku, ale naprosto nic jsem netrefoval a končil jsem s minimálním dmg. Útočnější styl ale přináší větší pozornost enemáků a zároveň nárůst citadelek… Hned v první bitvě mě pěkně trefila NC a 3/4 HP v čudu… V druhé mě prohnal Baltimore a přežil jsem jen díky tomu, že ho vykostil náš torpédoborec… Dá se to opravdu hrát jen jako doprovod a podpora…

  • carramba66 napsal:

   Takhle musím odpovědět Atago, doplňování HP je velice silná zbraň. Kdyby ses mě ptal, co je zábavnější, řekl bych jednoznačně Kutuzov a to je přitom Atago velice zábavná loď. O koupi jsem dlouho přemýšlel, ale teď jsem rád, že jsem do ní šel. S vyskilleným kapitánem je to rozhodně nadprůměrná loď.

 14. Luckyson napsal:

  Kazdopadne v testu nejde Atago koupit, takze tezko vyzkouset.. :(

 15. Maras555 napsal:

  záleží co preferuješ za styl… ale pokud nemáš žádnou prémiovou osmičku na vydělávání, tak bych šel asi do Ataga.. jelikož prošlo za poslední dobu dost výrazným buffem, má např. schopnost regenerovat obdržený dmg jako bitevní lodě, lepší pohyblivost apod. Myslím si, že je momentálně na stejný úrovni jako Tier 9 Ibuki.. zkusmrknout na nějaký recenze. Carramba66 o ni točil videjko..

  • Mysel napsal:

   Pokud jde o premiovou T8 lod na vydelavani, tak rozhodne Tirpitze. Pokud to ale nema stat majlant, tak to Atago. Nicmene MK je velice zabavna lod, to rad potvrzuji.

 16. MarfyArt napsal:

  Carramba ve třetí řadě skillů kapitána vybral zrychlení oprav, ale já bych tam raději dal ten poslední v řadě (Superintendant = získám tak 1 kouř navíc). Je vidět že moc (tedy vůbec) nehraje DD. Ten samej skill se hodí i u Ataga pro získání další regenerace lodi navíc. Opět, když porovnávám Atago a Kutuzova, regenerace lodi je mnohem lepší vlastnost než kouř, který mi připadá oproti DD přece jen „děravější“. Po těch bitvách to nemám úplně odzkoušené, ale připadá mi, že se nedá použít oblíbená taktika ruských a amerických DD se zastavením a střelbou bez nasvícení… připadá mi, že to u takhle velké lodi nefunguje a pokud hráč v kouři vystřelí, je vidět…

  • carramba66 napsal:

   Jestli to myslíš jako že bych používal kapitána z DD na Atagu, tak to podle mě moc nejde, Atago potřebuje povětšinou jiný skilly než DD, takže i když toho kapitána budeš mít, tak tam nebudeš mít skilly, který potřebuješ. Superintendant je samozřejmě výjimka, ten se teď s regenerací HP hodí i na Atago.

   Jinak ale přidání HP je rozhodně lepší než kouř, o tom žádná. Kutuzov je z hlediska vybavení slabej, i proto si nemyslím, že superintendant by na něm byl potřeba.

   • MarfyArt napsal:

    Ty třeba ruský DD nehraješ, ale hodně lidí ano a myslím si, že ten výběr skillů právě pro ruský DD zaměřený na děla a křižníky není tak rozdílný. U Japonců je to noprosto jiné, ale u rusáků máš v zásadě stejné skilly. Hodně lidí ruský DD hraje a tak je třeba počítat s tím, že využijí kapitány i na Kutuzovu a podle mě to nebude žádný problém.

    • Mysel napsal:

     Asi by to slo. Nebo v klidu expit specializovaneho kapitana v MK, protoze ruske krizniky casem budou a komandir geroj geroj Capajev ™ se bude hodit.

 17. MarfyArt napsal:

  Každopádně je to brutální protiletallovej křižník… Zrovna včera na mě zaútočili 2 letky TB z osmičkový CV a na loď se nevrátilo jediný letadlo… Ještě hodně hráčů s CV nemá Kutuzova zažitýho v krabičce “ k těmhle neckám se nepřibližovat“ a doplácí na to…

  • carramba66 napsal:

   Přesně tak. Včera mi vynadal nějakej maník v Hakuryu, když jsem mu během dvou přeletů tam a zpátky k našemu Jamatu kompletně vykostil dvě torpédové letky :)

   • MarfyArt napsal:

    Jo, to Kutuzov fakt umí… Ideální herní styl je opravdu uvažovat o této lodi jako o čistě podpůrném křižníku, co bude doprovázet BB, chránit je před „TB komáry“ a z dálky spamovat HEčka na lodě co mají co dělat s doprovodem… Jako útočná loď ale moc neobstojí proti žádnému křižníku svého a vyššího tieru co má 203mm děla… na férovku ho prostě rozkrájej citadelkama na plátky…

   • Mysel napsal:

    Letadlofkari se teprve uci, jake peklo MK dokaze rozpoutat. :o)

 18. schnellboot napsal:

  Kotuzov je dobrá a hlavně zábavná loď. Musíš si najít svůj styl hry. Potkal jsem se s Tirpitzem a vyšel jsem vítězně. Prostě jsem ho vymanévroval a utloukl 152 mm. Největší sranda je s DD. To opravdu narazí. Tam to je zajímavá hra. Ale rozhodně se musím vyhýbat každé střele. Akorát mě mrzí, že se většina hráčů drží na hranici dostřelu. To mi opravdu nevyhovuje. Velkou zbraní Kutuzova jsou torpéda.

  • MarfyArt napsal:

   Pokud jsi narazil na Tirpitze a s Kutuzovem jsi ho dostal na férovku, dobře si prohlédni „skill“ toho hráče… A že jsem takových ve druhé vlně prodeje Tirpitze už viděl… To musela být slušná lama… Zrovna včera jsem viděl jak jinak v našem týmu takovýho „experta“ s touto lodí, že to bylo až neuvěřitelný co všechno dokázal netrefit, jak všem na „požádání“ ukázal bok a podobně… Takovýho nooba ustřílíš i Murmanskem a nemusíš si brát ani osmičkovou loď…

 19. schnellboot napsal:

  To máš samozřejmě pravdu. Kutuzov opravdu není pro první linii a sólo akce. Hipper je podstatně odolnější a děla má důraznější, ale ta obratnost. Mě osobně se s Kutuzovem hraje dobře. Ikdyž není kažká bitva povedená. Jediný co mi chybí je letadlo.

  • MarfyArt napsal:

   Letadlo? K čemu by ti u Kutuzova bylo? Stíhačku nepotřebuješ, protože je AA obrana více než luxusní a průzkumníka pro delší dostřel při 19 km dopadu granátů také moc ne… :) Snad jen pro náhodnou detekci DD poletujícím letadlem… Ale vzhledem k tomu že se nedá řídit, tak je to zanedbatelné… Obratnost je u této lodi opravdu pěkná…

 20. schnellboot napsal:

  Průskum např. na druhé straně skály, občas jsem na čekačce a nevím odkud to příjde. Ale nadruhou stranu jde jen o zvyk.