Absurdita hightier ekonomiky ve WoWs

Kdysi se ve World of Tanks říkalo, že všechno nad osmičku se musí dotovat. Těmto dobám už odzvonilo, dnes už není problém vydělávat ani s desítkou. Proto jsme možná trochu zmlsaní a obnova konceptu „krvavé ekonomiky“ ve World of Warships nás všechny poněkud zaskočila. A tak ačkoli se o problémech ufinancovat vysoké tiery se mluví už od bety, v poslední době celá věc dospěla tak daleko, že se pomalu začíná snižovat počet hráčů na evropském serveru. My vám dnes ukážeme, jak naprosto absurdní může herní ekonomika World of Warships být.

Ukážeme si to na příkladu americké bitevní lodi 9. tieru Iowa. Na prvním obrázku vidíte obdržené poškození, ze kterého se vypočítávají opravy lodě. Všimněte si položky 53 576, kterou hráči, na jehož výsledky se díváme, způsobil člen vlastního týmu a to dokonce počítačem ovládaný. Viděl jsem replay, šlo o torpédoborec, který jednoduše vypustil torpéda na nepřítele a jaksi nebral ohled na to, že pár desítek metrů před ním pluje člen vlastního týmu.

Hra na kompenzaci za poškození způsobené spojenci myslí a proto hráči udělila kompenzaci ve výši 17 765 kreditů. Přestože šlo o 3/4 DMG, kterou hráč dostal, kompenzace mu nepokryje ani náklady na munici, natožpak na 3/4 opravy lodě. Oprava totiž stála 140 508 kreditů a pokud by hra chtěla být fér, musela by kompenzovat přes sto tisíc. Když připočteme náklady na munici, tak za hru, kterou hráč vyhrál a ve které nastřílel nejvíc z týmu odebral Wargaming tomuto hráči z účtu 43 000 kreditů. A to prosím měl premiák. Kdyby ho neměl, odebere mu WG skoro 80 000. Jako vrchol absurdity uvádíme, že hráč měl nejen za peníze koupený premium účet, ale také za peníze koupenou vlajku, která mu má o 5% snížit náklady na opravu lodě. Jak moc mu pomohla, to je asi zjevné.

Jistě uznáte, že tato ekonomika je nejen vrcholně absurdní, ale že každého myslícího člověka vysloveně odrazuje World of Warships hrát. Doufejme, že Wargaming tuto chybu brzy opraví.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

43 komentářů k “Absurdita hightier ekonomiky ve WoWs”

 1. Maras555 napsal:

  fakt nemám slov.. doufám že tuhle hru soudruzi z WG nepošlou tímto přístupem do kytek.

 2. saturn897 napsal:

  Taky stojí za povšimnutí, že ve slově doplňků chybí n

 3. Desert_Eagle_5 napsal:

  Tak at dotyčný hraje PVP. Tam je to s ekonomikou lepší.

  • carramba66 napsal:

   Z vlastní zkušenosti mohu říct, že problémy s hightier loděmi jsou tam taky, ne o moc menší.

   • Desert_Eagle_5 napsal:

    Já mám zatím jen VIII Nord Carolinu. A ještě se mi nestalo abych prodělal. Sice to není uplně hightier, ale už je vysoko.:-) A že některé bitvy byly hodně špatné.:-)

    • carramba66 napsal:

     Měl jsem NC taky a samozřejmě ti to nevěřím. Osmičky prodělávají úplně běžně.

     • Bulit napsal:

      já teda taky ještě nikdy neprodělal a to tam mám ty placené zlepšováky
      ono to chtělo zlepšit — Přesnost zásahů hlavní baterie 19%
      a po 41 bitvách si koupit Iowu
      kappa

 4. Ave_Brutus75Sk napsal:

  Prečo by mal hrať PVP?Pretože WG ako firma je na hlavu postavená!

  • Desert_Eagle_5 napsal:

   Třeba proto, že v PVE nevydáláš ani s tierm V!

   • carramba66 napsal:

    V tom případě něco děláš špatně…

    • Desert_Eagle_5 napsal:

     No hlavně kvůli tomu je vůbec nehraju. PVE jsem hrál naposledy v uzavřené a nehodlám to nijak měnit.

     • Zadrak napsal:

      Nevyděláš když lehneš, ale musíš vzít v potaz, že v PVE se WR pohybuje přes 90% takže ve většině her máš zisk i když malý…

     • Desert_Eagle_5 napsal:

      LOOOOOOL. Tak to jo:-)))) Jenže v PVP vydělám víc za poražku než v PVE za výhru. Tohle mě fakt dostalo:-D

     • carramba66 napsal:

      O dva příspěvky výše tvrdíš, žes PvE nehrál od uzavřené bety, tak jak víš, kolik se tam vydělává? OMG…

      Pokud nejseš úplný vemeno (ale to ty zjevně seš), tak v PvE na midtierech seš 50-100k v čistém. Ovšem jak se přehoupneš přes T7, seš v problémech i na PvP a T9, neřku-li T10, to je úplná tragédie, tam není problém zadotovat to bitvu co bitvu 100k.

      Připočti si k tomu vysoké ceny všeho (T9 modul za 5 000 000 – WTF?), nemožnost prodávat moduly ze skladu a absenci unifikace účtů a zjistíš, že hightier ekonomika World of Warships je fail jako kráva

     • zug007 napsal:

      To není fail, to je prostě nastavená ekonomika serveru, aby jsi co nejvíc sypal do premium věcí,Když jsme u toho, tak ve WoT ti taky nevykompenzují reálné náklady na opravu a jsou většinou vyýrazně vyšší, osobně si myslím že by se s peněz hráčů co střílí do spoluhráčů, měl kompenzovat i potenciální výdělek hráče který byl poškozen, např. průměrem jeho výkonu na daném tanku, ano bolelo by to, ale ruku na srdce, ty co nestřílí úmyslně do spoluhráčů, trefí spojence tak jednou za 1000 bitev a taková kompenzace by je tak nemusela trápit. Aspoň jednou do měsíce mě sejme vlastní artyna, když mi chce vyžrat kousek, který jsem si chytil a nepustil (rám a postupně ubíjeny v natlačení) a pak vidím jenom UPS sorry, ne jednou to prohrálo mému týmu hru…. tohle by je řádně vyškolilo, kdyby za takový klik dostal např. v takové E100 28 tisíc za opravu tanku + potenciální výdělek tanku ccca 30-50 tisíc 😀 (samozřejmě bych nepočítal munici to je prostě trest za to že nemyslíš)

   • Maras555 napsal:

    souhlas.. pro mě není problém vydělat např. s Tirpitzem za bitvu v PVE 400 tisíc…

    • Maras555 napsal:

     poznámka… ten .souhlas byl s Carrambou :-)

    • carramba66 napsal:

     Tirpitz je kapitola sama o sobě. Dát 150k za opravy + munici + spotřebáky, to je WTF…

 5. Cagaj napsal:

  tohle je přesně důvod proč jsem to v CBT přestal hrát …teď jsem něco „odjezdil“ ale na co expit s touhle ekonomikou …a s tim že tam mám standartně ping 80+ , přitom ve WoT 15-30, v COD 10-15 …takže ..

 6. Tony_Z napsal:

  Jak se dostal do hry SPOLEČNĚ s BOTem? Když hraju náhodný nebo hodnocený bitvy, tak hrajou lidi proti lidem. Když hraju kooperativní bitvu, tak hrajou lidi proti botům. A i kdyby se dostal do výcvikové hry (přes mód), tak ta žádné náklady neúčtuje. Tak jak se stalo, že měl člověk v týmu počítačem řízený torpédoborec?

  • RosTDor napsal:

   Lebo hra pve a tam sa hra proti botom…inu nvm kupim si vlajky aby som ich pouzil na pve hmm :)

   • Tony_Z napsal:

    Pořád nerozumím PVE=kooperativní bitva? Ale tam přece hraješ PROTI botům. Ne s nimi v týmu. Tak jak ho mohl poškodit torpédoborec řízený počítačem, který byl s ním v týmu? Tohle mi nejde na rozum.

 7. urugvay napsal:

  To má zato že hrá pve tam sa zarába tak tretina s toho čo v pvp

 8. cernjir napsal:

  panebože to snad ne ! ….zatím jsem u V.tieru všechny typy US a mám výdělek hezký, taky jsem ještě ve WOWs neprodělal….takže koukám max do VIII.tieru, nebo klidně výš ale za zakoupený dublony….což možná WG asi chce z nás tahat prachy (doufejme že tomu tak není)

 9. project_il napsal:

  Taky mě to nějaký čas bavilo ale už to moc nehraju. Po čase je to zoufale stereotypní.

 10. borakira napsal:

  hael ja to nekdy zapnu a kdyz si uvedomim ze za hodinu hrani si sice vyexpim dost ale vydelam hovno (v relativnim vztahu k 21 000 000 za X tier) tak to casto i vypnu a jdu hrat neco logictejsiho … mam premium ucet a ocekavam od hry, ze si parkrat za tyden zahraju a tak nejak na pozadi se mi jednou za mesic odemkne nejaka lod … a to tahle hra neposkytuje … vic hrat to nechci a nebudu protoze na celovecerni hrani je ta hra az moc nudna …. no a ubivajici pocet hracu jasne rika jak to chape proste to doexpi do 8 a pak uz chute k expeni dal moc neni …. a pokud tahle hra neni o expeni tak je uz jen o hrani a zabavy ze hry a na to mi prave staci tech par malo hez za den … v extremu na to nepotrebuju ani premko protoze se vyblbnu klidne na tieru 5

 11. mj napsal:

  Nejlépe se mi hrálo na třetím tieru u torpédoborců, tam dát kolem 100k DMG nebyl problém, ale se zvyšujícím tierem to šlo víc a víc do háje.

 12. Tonda233 napsal:

  Přestal jsem to hrát na konci uzavřené bety a vidím že jsem udělal dobře….

 13. Smrtka GT napsal:

  Tak to bude jako v rané fázi WoT, člověk si nechá několik tir 5 na vydělávání a na tir 10 půjde jenom kvůli kolekci, pocitu z té lodi a klanové důvody (což doufám brzo přijde) jinak prozatím nemají lodě tir 8 a výš jiné využití… sám si nechávám několik tir 4 a 5 na vydělávání…

  hold vývojáři chtějí přidržet na tirech 4-7 :-)

  • Smrtka GT napsal:

   p.s Atago má opravy 70k pro mě zatím lepší volba než Tirpitz

   • carramba66 napsal:

    Souhlasím, Ataho je výborná loď. A jsem zvědavej na Tone.

 14. Jiriuscz napsal:

  Tak pokud tady řešíte pvp/pve výdělky .Tak mluvíte o kočce a myši.Nemůžete srovnávat dvě věci .V PVE je ekonomika jinačí a v PVP to samé. Na PVP nemám problém vydělat s Yamatem okolo +230k . Ale taky mohu tratit -230k .Jde o to pokud nastřílíš a zabiješ někoho a nebo jestli do 3 min od hry umřeš. Hádat se tady můžete jak chcete ale jde pouze o to pokud nastřílím,vydělám. Na druhou stranu, že si odřu lak na Yamatu … Tak to potom nemusíte hrát nic…Na PVP tier 8,9,10 jde uživit ale musíte něco nastřílet jinak jste jak v mínusu .To je jasný . Jinak nemá cenu tady něco vysvětlovat brečícím lidem …. pokud zahraju tak mám výdělek pokud ne tak tratím.

  • carramba66 napsal:

   Průměrně máš s Jamatem 83k DMG a 0,84 fragu na bitvu, s odečtením oprav, munice a nátěru tipuju, že Jamato v průměru tak 80-100k na bitvu dotuješ.

   • Jiriuscz napsal:

    Vem to tak ,že některé bitvy dotuješ ano .Ale to nemáš pořád v plusu ,V pvp máš prostě někdy pecha,že potkáš 3x shimakaze + carierku v enemy tymu a pak jsi dole raz dva… nestihneš se ani pořádně podívat odkud to šlo :) Měl jsem bitvu kde šlo naráz na mě 72 torpéd a to se pak vyhýbej…Pokud to tak vezmu tak z 5 bitev jednu zadotuješ … v druhým máš třeba +20 ,+80,+100 výdělek .

    • Jiriuscz napsal:

     A řeknu ti podle průměrného dmg, nemůžeš soudit ,že dotuješ….Jsou bitvy kde si nevystřelíš…A nebo vystřelíš ale než něco stihneš,tak jsi vyhrál a nebo prohárl na cap … na to taky pozor.

     • Jiriuscz napsal:

      A abych to uvedl ještě , zatím největší dotace byla -197 000 + nátěr,letadlo,opravárenská četa .Cca -250 k… A to jsem dostal jedním torpédem od Kagera Detonaci … takže najednou -97200 hp :) Kluk měl šťastný den 😀

 15. can0046 napsal:

  m stačilo jen když jsem mrknul na ceny-za který se hightier prodává!!!
  desítka za 20 mega:D,ne děkuji….

 16. marw18 napsal:

  s vydelky je problem to je jasny jak psal Jiriuscz musite nastrilet neumrit a mit i trosku stesti.ja obcas dotuji i 7 coloredo kdyz mne vyndat torpedy nebo je spatny tym a jednou jsem sam na 4lode…super proto mam clevlend a ten krasny vydela kdyz se povede bitva i pres 100k bez premium

 17. BlondakPB napsal:

  Ano mať naklonene štastie alebo rng? Su bytky ked idem na duel s inou bojovou lododou cca 14km a je vobec zazrak ju trafiť polka salvy ped a polka za ciel? Aby som ju trafil plnou salvou 10 ran a za 0 dmg. Čo to má byť? On na prvu salvu mi da za 45000dmg a druhou ma dorazi. naštastie je to občasny jav ktory sa da prežiť. Inač je škoda že sa nedaju ešte robyť replaye. :)

 18. Paulusess napsal:

  Zdar kluci vím, že to sem nepatří, ale měl bych dotaz, snažím se vyladit co nejvíce carolinu a nevím pro co se rozhodnout zda +20% lepší viditelnost+detekce lodí a nebo naopak o 10% že budu míň vidět, vzhledem k tomu, že se jedná o dost velkou BB tak bych volil první variantu.co myslíte? Dík za radu.Je to fuška se bez premiáku dostat na tier VIII, hlavně tu bestii nakrmit..:(