Wargaming zpřísňuje podmínky pro vracení zboží

Společnost Wargaming poměrně výrazně změnila podmíny při prodeji digitálního obsahu (goldů nebo premium tanků / letadel / lodí) v eshopu. Pokud jste doposud mohli využívat možnosti vrátit koupený předmět / obnost, pokud jste jej ještě nepoužili, nově to možné nebude. Zajímavé je zjistit, co o této věci říká české právo.

Změna proběhla před několika hodinami a několik z vás mě na to upozornilo zejména v souvislosti s prodejem dlouho očekávané premium lodi Tirpitz. Pokud budete nově nakupovat přes eshop (nikoli ve hře), jste výslovně upozorněni na to, že nemáte právo zkaoupený produkt vrátit. Tato změna nebyla jistě dělaná kvůli českým hráčům / spotřebitelům, protože stejná formulace v jiných jazycích je přítomna ve všech mutacích evropského obchodu (zajímavé, že v Rusku ani Americe ne), nicméně zrovna český právní řád na podobnou věc pamatuje.

Jak známo, ze zákona máte právo vrátit takřka jakékoli zakoupené zboží do 14 dnů od nákupu. Před rokem přijatý nový Občanský zákoník sice možnosti vrácení poněkud omezil, ale základní pravidlo, podle kterého je možné vracet skoro vše, platí nadále. Pokud kupujete cokoli digitálního, například hudbu, software, nebo v našem případě obsah do hry, máte právo na vrácení ve čtrnáctidenní lhůtě také, ovšem nově vás může prodejce před prodejem upozornit, že doručením ztrácíte možnost zboží vrátit, přičemž „doručení“ znamená stažení, zaslání kódu na mail nebo v našem případě připsání na účet. A protože Wargaming právě toto upozornění nově zavedl, mění se pro nás to, že s vracením zakoupeného obsahu teď budete mít velké problémy a to i v případě, že jste např. s tankem ještě nic neodehráli, nebo ze zakoupeného goldu neutratili ani zlaťák.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

31 komentářů k “Wargaming zpřísňuje podmínky pro vracení zboží”

 1. czumyl napsal:

  No já bojuju s tímhle. Na stránkách uvedli, že HitlerPanthera můžeme vrátit a daj nazpět goldy – tím, že se obrátíme na podporu: http://worldoftanks.eu/en/news/pc-browser/46/panther-88-price-reduction/?page=1 a výsledek – poloautomatická odpověď:
  Unfortunately, we can’t change any „used“ premium tanks with other premium tanks or refund it due to the company policy.

  The reason behind this are:
  – Unable to erase the battle-records of the tank, amount of credits and experience earned by that tank.
  – It is not logical to change used goods with a brand new one or refund it.

  Tak nevim, proč to na těch stránkách vůbec psali…

 2. Wotan napsal:

  nevidim v tom nic spatneho – ze v cesku nemuzu vratit vec co jsem si koupil pred hodinou je normalni – 😀 i kdyz zakon rika neco jineho 😀

 3. Hacker napsal:

  Já v tom tedy vidím další prasárnu ze strany WG obzvláště když tohle má jen EU server.

  • Adrike napsal:

   No ved klasika, z EU si robia najvecsiu riť, pritom my im platime najviac penazi…. vymlete prepite hlavy

  • Warysada napsal:

   prosímtě jakou prasárnu? Pokud jsi normální člověk tak si nejdřív rozmyslíš jestli si to můžeš dovolit nebo ne a pak si to tedy koupíš. Zde se jedná spíše o děti které si to bez rozmyšlení koupí a pak to zjistí mám že si za kredit koupily premium a tím vznikají strašné problémy s vracením atd. Takže kdyby lidi používali mozek tak se tu neřeší takové sračky jak hrozné je to že tohle WG zavedlo. Lidi proberte se!

 4. Unikitty_CZ napsal:

  Ani sr nedivím že to zpřísňují od dob Panthera 8,8 stojí premiáky za starou belu (až na světlé výjímky alá Cromwell B). Jinak tomu dal klobouk japonský Tiger. Takhle zoufalý tank to jsem dlouho neviděl. Tak co má WG dělat? Oholit nás zkrátka nějak musí.

  • CZ_Bendy napsal:

   Dobre no, tak kdyzuz se rozhodnu neco koupit tak si to radne rozmyslim :) Spis me udivuje ze kdyz teda koupim tank kterej se mi zamlouva a sem snim spokojenej tak ho trikrat do roka znerfujou, buffnou a kdo vi co este… osobne teda mam jen SU-85I a cromwella B a tim koncim. Radci prodam tank v garazi nez aby me tam stal „nehratelny“ premiak

  • Adrike napsal:

   Japonsky Tiger je zoufaly??? Tak ty vobec nevies o com meles, chlapce

   • scarecrow napsal:

    Je to bullshit..

    • Adrike napsal:

     Ono ani nie, ma to vysoke DPM, ma to vela hp a ma to celkom slusny pancier na VI tier, ale tak neni to ziadna T150 co si budeme nalhavat :) myslim ze sa s tym da celkom hrat

 5. Ondrysman napsal:

  A vrátí mi Pz II D který jsem prodal v prosinci ? 😉

 6. Buldozer napsal:

  S tím vracením, vlastně nemožností vracet zakoupené zboží, je to, ať chcete nebo ne v pořádku a je to v souladu s právem! Důvody máte dole:
  1. Hra se neřídí českým právem, ale právem státu, kde ji firma WG registrována, tedy kde má sídlo! Je otázkou, zda kanceláře v Paříži lze z právního hlediska považovat za pobočku se sídlem, nebo pouze za kanceláře zastupující firmu pro Evropu. Pokud by to byla pobočka, o čemž pochybuji, řídilo by se to podle zákonů Francie.
  2. Ani naše novela Obč. zákoníku nedává možnost vracet něco, co si kupující nekoupí. Zde je problém v tom, že si hráči NEKUPUJÍ tanky, ani hru samotnou, ale POUZE PLATÍ ZA UŽÍVÁNÍ PLACENÉHO OBSAHU HRY! – viz. Eula. Toto je nutné rozlišovat. Pokud bychom si koupili hru, nebo nějaký tank, měli bychom právo to vrátit, ale za předpokladu, že firma je registrována, tedy podniká na území ČR, popřípadě, pokud by to umožňovaly zákony země, kde opět firma sídlí nebo podniká. Dle mezinárodního práva se internetové prodeje řídí vždy podle zákonů země, kde má firma sídlo, kde podniká, popř. kde má pobočku, nikoliv pouze kanceláře.
  3. V případě nákupu např. CD s hudbou, máte nárok na vrácení pouze pokud je zboží nerozbaleno a tedy nepoužito. V případě zakoupení „digitálního obsahu“ formou stažení je to problém, protože už tím, že mp3 byla stažená, byla použitá. Se zakoupeným kodem je to jednodušší, pokud byl speciálně vygenerogán pro kupujícího (a lze jej jednoduše zrušit a vygenerovat jiný) a nebyl použit, lze jej ve lhůtě vrátit.
  Celá problematika je poměrně složitá, ale snad to takhle v kostce stačí. Důležité pro všechny je pamatovat si, že při online nákupu se VŠE a VŽDY ŘÍDÍ PRÁVEM ZEMĚ, VE KTERÉ JE OBCHOD a našeho práva se nelze dovolávat. :)

  • carramba66 napsal:

   Dal jsem si při psaní tu práci a našel si ten zákon. A tam se jasně píše, že pokud tě prodejce u digitálního obsahu poučí, že okamžikem příchodu mailu (připsání na účet, stažení, resp. jakýkoli podobný ekvivalent toho, když ti ten digitální obsah dorazí) je ten obsah dodán, tak právo na vrácení nemáš. Protože pak se to bere jako rozbalený software, distribuovaný na nosiči a na ten se vztahuje výjimka z možnosti vrácení. Podle mě je to docela logické.

   • Buldozer napsal:

    To C66: Ano píšeš to dobře, ale opět se pohybuješ na území EU, zde platí téměř jednotné a v maličkostech se lišící právo. Nicméně zapomněl jsi na vyjímky, kdy zboží vrátit nejde – sem patří většina tzv. digitálního obsahu, neboť většina prodejců má věc při stažení programu ošetřenou tak, že jednou stažený program již nejde vrátit. Ale stále je to pouze české právo! Vy neplatíte WG za služby v Česku, ale na jeho internetovém portálu, který je registrován kdesi v zahraničí a vše se řídí tamním právem, ne naším!
    A teď k WG, přečetl jsi někdo z vás Eulu, kterou zaškrtáváte po každé aktualizaci? Máte tam jasně napsáno oč v případě WG jde. Je tedy otázkou, zda vůbec placený pronájem tanků, kamufláží a jiných nesmyslů lze z hlediska práva považovat za dodané zboží, když Eula jasně říká, že platíte pouze za možnost používat tzv. prémiový obsah hry, tedy dle Eula si NIC NEKUPUJETE, je vám pouze umožněno využívat nadstandardní, placený obsah hry. Nic víc.
    A proč to WG najednou přidalo do obchodu, osobně si myslím, že na EU serveru nastal, nebo by mohl nastat nějaký právní problém, když se nyní nově rozhodli jak se rozhodli. A tak, aby předešli podobným problémům do budoucna, přidali to do obchodu (obchodních podmínek) ač tak učinit nemuseli, neboť oni nám nic neprodávají, jak se bohužel domnívá vetšina z nás.
    Navíc je tu stále otázka, kterým právem se prodej na evropském serveru řídí. Otázka je opravdu složitá a bez znalosti práva státu, kterým se obchod WG na EU serveru řídí, nelze odpovědět na 100%.

  • Buldozer napsal:

   Myslím, že googlit nic nemusím, ne vše co ti strýček google najde je pravda. Hlavně si to přeči pořádně a znovu, máš tam napsanou základní podmínku. Tak ještě jednou: Vše se řídí právem státu, kde je registrován prodejce – pro příklad, nemůžeš se dovolávat českého práva při zakoupení věci v USA nebo Číně. Už je to jasné? A dále pokládal jsem otázku, zda kanceláře WG v Paříži jsou pouze kanceláře, tedy zastoupení, nebo se jedná o pobočku. S tím souvisí otázka, zda online shop, kde platíme za různá privilegia ve hře (placený obsah) je registrován na území EU, pokud ano, tak platí co jsi napsal, tedy máme právo na vrácení „zboží“ do 14 dnů – jednotné pravidlo, které neplatí v celé Evropě, ale na 100% platí v EU. Evropa má ještě další státy, např. Bělorusko atd…

 7. czumyl napsal:

  Dovolim si nesouhlasit, měl sem doma společnost, která prodávala věci, a nakoupením jednoho dílu se „upíšeš“ na nákup dalšího. Volal sem na ČOI a řekli mi, že jelikož společnost měla sídlo mimo ČR, ČOI na ně nemůže. Vyřešil sem to jinak – ne přes ČOI…

 8. Brutte_Cz napsal:

  Chtěl jsem vrátit premkovou loď v 14 denní lhůtě… A odpověď:
  děkujeme za Vaši reakci.
  Nic takového není v případě zakoupené lodi možné – tento odstavec již ze své povahy popisuje situaci, kdy může dojít k částečnému použití zboží, např. při koupi prémiového účtu, který může částečně expirovat během této doby. Nic jako „částečné použití lodi“ však není možné.
  Pro Váš případ jsou důležité následující odstavce:
  […]
  Vaše právo na odstoupení zaniká, pokud je Kupní smlouva smlouvou o poskytování služeb poté, co služby byly zcela splněny a jejich plnění započalo s Vaším předchozím výslovným souhlasem a bylo Vám známo, že vaše právo na odstoupení zanikne, pokud budou tyto služby námi zcela splněny.

  Vaše právo na odstoupení zaniká, pokud je Kupní smlouva smlouvou o dodání digitálního obsahu, který nebyl dodán na hmotném nosiči, toto plnění bylo započato s Vaším předchozím výslovným souhlasem a bylo Vám známo, že tímto Vaše právo na odstoupení zaniká.

  Na základě výše uvedeného je Vám zřejmé, že při koupi Virtuálního zboží souhlasíte s tím, že Vám dáváme k dispozici Virtuální zboží přímo poté, co obdržíme Vaši objednávku. Vaše právo na odstoupení zaniká, jakmile Vám dáme Virtuální zboží plně k dispozici. Avšak vaše právo na odstoupení nezaniká, jestliže koupíte Virtuální zboží, které je Vám zaručeno na určité časové období (např. časově omezené prémiové členství nebo balíček Virtuálního zboží, který zahrnuje také časově omezené prémiové členství).
  […]
  http://worldoftanks.eu/cs/content/docs/terms_of_service/

  V případě lodi tedy právo na odstoupení zaniklo v moment, kdy jste obdržel zboží na účet, čímž Vám bylo dáno plně k dispozici.
  Záležitosti jako refundace plateb za nepoužité zboží jsou tak čistě projevem naší dobré vůle, stejně jako nabídnutá možnost výměny lodi za její ekvivalentní hodnotu v dublonech.

  Máte-li tedy o tuto výměnu zájem, neváhejte nám poskytnout souhlas s podmínkami této akce, abychom ji mohli provést.

  Děkujeme za Vaši spolupráci.

  S pozdravem

  Jan Novák
  Wargaming.net Customer Service Representative
  https://eu.wargaming.net/support/

 9. marrekcz napsal:

  Tak ten dodatek platební smlouva už při nákupu není. Zrovna jsem se na to díval.

  • Brutte_CZ napsal:

   Když jsem loď kupoval, tak tam žádný dodatek ,, viz screen“ nebyl. Přesto se asi nepodaří zdolat jejich odpovědi. A dávat to pravníkum, to nestoji za to. Dostal jsem nabídku, že mi to refundují v dublonech. Než se hádat a dopisovat si, tak jsem to přijal. Stejně jsem původně nechtěl peníze zpět ale jinou loď o kterou mám zájem. Naštěstí loď jde koupit i za dublony. Tudiž se vlk nažral a koza zůstala celá…. 😛

   • Buldozer napsal:

    Bohužel s právníky bys prodělal kalhoty, protože tohle se nebude žalovat podle českého práva a ani u českého soudu(náklady na tlumočníky, soudní poplatky atd.). Šance na úspěch je nulová, protože oni to mají velmi dobře ošetřené v Eula a s tou jsi souhlasil. Pokud by někdo u soudu argumentoval tím, že Eula jen odklikl a nečetl, hraničilo by to s tím, že sám ze sebe udělá …… Právo ve vyspělých státech (a nejen v nich) má za to, že každý svéprávný člověk, má rozum průměrného člověka a s tím i související schopnost svůj rozum užívat. Proto platí pravidlo: PŘEČÍST MUSÍŠ, PODEPSAT (odkliknout) MŮŽEŠ.

    • Brutte_CZ napsal:

     Ty jo….. Jsi nabušený. Nejsi tak trošku Judr…… Neber to zle….. Myslim to ze srandy a jak jsem psal. Puvodně jsem nechtěl prachy zpět ale jinou loď, což nešlo a ani dublony mi nenabidli. Když jsem napsal odstoupení, tak ejhle najednou mi nabídnou dublony a to mi stačilo na nákup Atlanty… Ale díky za informace……

     • Buldozer napsal:

      Nemáš zač, a neboj jsem v pohodě. Skoro jsi mě odhadl a odhalil :)
      PS: Doufám, že to pomůže všem, hlavně v běžném životě, nejen u tanků.

 10. Buldozer napsal:

  Obchod WG nepodléhá ČOI, není registrován v ČR! To vím na 100%, a ty jsi si v ČR taky nic nekoupil, jen máš v ČR svůj PC, toť vše :)

 11. Brutte_Cz napsal:

  Ahoj.
  Jen pro zajímavost vkládám závěrečnou odpověď od pana Nováka z WG ale mě uspokojilo, že mi loď vzali a dali dublony :
  Pokud máte nějaké bližší otázky ohledně právních záležitostí týkajících se možnosti odstoupení od smlouvy, doporučujeme Vám zkontaktovat přímo naše právní oddělení, kde Vám bude tato záležitost objasněna do detailů:
  Legal Department
  Wargaming Group Limited
  105, Agion Omologiton Avenue
  Nicosia 1080
  Cyprus

  • OiWar napsal:

   a tu vidíte,kde je firma registrovaná….schránková firma na Cypre…t.j. neriešiteľné cez akékoľvek EU právo…

   • Buldozer napsal:

    To se pozná podle toho, ve které části města se sídlo nachází. Pokud v té Řecké, měla by tam platit nějaká obdoba práva EU, ale je to Řecko :) . A pokud se to nachází v Turecké části města (kyperská turecká republika, nebo jak se to jmenuje), tak není co dodat :)

 12. peripsen napsal:

  je to jen u mě nebo to tam už není ???????