Test server 9.8: Co se na nás valí?

Byl spuštěn test server 9.8. Tentokrát nepřináší tolik nových strojů, jako minule, ale kromě obligátní nálože nových HD modelů (včetně populárního IS-3) a řady dalších drobností, jsou tu tentokrát velmi zajímavé věci. Zejména nový herní mód, rozdělení herního klienta na dvě verze, změny v osobních misích a poměrně výrazné úpravy map. Skoro bych řekl, že tentokrát se po dlouhé době opravdu vyplatí si testovací klient stáhnout.

Úpravy na mapách a seznam nerfů a buffů vydáváme ve zvláštních článcích.

Seznam změn:
– nový herní mód: Nadvláda
– přidány nové stuhy
– vylepšení osobních misí (detailní informace později)
– opevnění: bitvy na VIII. úrovni
– SD / HD klient
– série buffů a nerfů
– úpravy map (zatím jsem identifikoval změny na mapách Westfield, Pouštní řeka, Letiště, Karélie a Siegfriedova linie)
– osobní bonusy

Co na test serveru ještě není, ale snad by mělo být v dalších iteracích:
– nové HD modely (některé nyní chybí)
– výměna VK4502B za Mäuschen

Hodnocení testu aktualizace 9.8:
Velmi příjemně překvapil zejména herní mód Nadvláda. Graficky i herně vypadá, že je zmáknutý na jedničku. Jedinou velkou otázkou je, jestli bude možné formovat vlastní týmy, nebo jestli to bude ryzí random. Pokud by to byl random, šlo by o zbytečně zmařenou šanci, většina hráčů nechápe základní principy ani na současném randomu, natož aby chápali složitější herní módy. Kvalitní zábava to bude, pokud bude možné jezdit s kamarády z klanu, nebo prostě s týmem, který si složíte, pak to bude fantastická věc. HD modely vypadají hezky, například IS-3 vypadá docela jinak, než ve své SD podobě.

Druhou věcí, která vůbec překvapila tím, že ve hře je, protože o ní zatím nebylo nikde ani písmenko, jsou jakési osobní bonusy. Pokud hrajete mód Opevnění, jistě znáte bonusy, které je možné díky vystavěným budovám pouštět. Bonusy na kredity, na XP, a tak dále. Nyní to vypadá, že něco podobného bude mít hráč i sám pro sebe, přičemž zdroje pro tyto bonusy bude získávat v módu Nadvláda. Zatím nevíme nic bližšího, snad bude brzy vydána nějaká oficiální informace.

Co příjemně překvapilo je také možnost stahovat SD/HD klienta, rozdíl několika GB, které nestáhnete, je znát. Pevně věřím, že bude možné v budoucnu stahovat i ultra HD textury, jako to bylo možné dříve. Storm nedávno něco takového naznačoval. (Fotografie nových HD modelů v 9.8 zde).

O sérii buffů a nerfů píšeme v separátním článku, už v první iteraci testu 9.8 má například IS-7 zrychlené zaměřování z 3,4s na 3,1s, což je poměrně výrazná změna, která může tomuto tanku hodně pomoci. Mapy jdou přesně v intencích úprav posledních aktualizací, WG se je snaží udělat ještě blbuvzdornější, ještě přístupnější úplně každému a to se mi moc nezamlouvá. I o změnách map vydáváme zvláštní článek. Celkově zatím aktualizace vypadá nejzajímavěji za poslední dobu, samozřejmě zejména díky novému hernímu módu. Jak jsem psal výše, pokud bude možné stavět si vlastní týmy z kamarádů, půjde o nejepší věc, kterou nám WG přinesl od doby spuštění módu Opevnění.

Nakonec pár screenshotů:

Stužky v bitvě: Stejně jako v Xbox verzi se vám nyní už i přímo v bitvě ukazuje, jakou akci jste právě provedli. Zobrazí se vám jakási malá medaile, resp. stužka a ukáže vám, že jste právě naspotili nepřítele, že jste svým kolegům v týmu dali možnost díky svému spotu udělit DMG, nebo že jste DMG udělili sami. Ve War Thunder vám to přímo v bitvě ukazuje, kolik za to dostanete XP a kolik kreditů, zde jsou to však pouze ty stužky. Vypadá to sice zajímavě, ale je to zjevně pouze prvek, kterým se mají začátečníci učit, co je důležité, proto věřím, že nám, zkušenějším hráčům, to půjde vypnout.

Naspotovaný nepřítel

Udělená DMG

DMG přes váš spot

HD/SD klient: Při instalaci hry se vás instalační program zeptá, jestli chcete stahovat data pro SD verzi nebo pro HD verzi. Rozdíl je ten, že nemusíte tahat větší textury ve vysokém rozlišení (tedy ty současné), které by váš počítač třeba nezvládl. WG má od začátku problém s tím, že dělá hru pro dvě velmi odlišná prostředí, pro západ (EU a NA servery), kde se hraje většinou na kvalitních počítačích a pro RU server, kde naopak hraje spousta lidí stále na slabých strojích. Nutnost udržet hru dostatečně graficky atraktivní pro první skupinu, ale zároveň výkonově zvládnutelnou pro druhou, dělala WG potíže a vědělo se, že se to bude muset dříve nebo později řešit. Rozdělení klienta je prvním krokem, další budou jistě následovat. Klient lze kdykoli změnit v launcheru. Hra pak buďto smaže přebytečná, nebo dostahuje a doinstaluje chybějící data.

Instalace HD/SD klient

HD textury: Zde textura IS-3, zatím nejsou v HD všechny tanky, které byly pro 9.8 slíbené, např. AMX 50 100 nebo Pershing, dá se čekat, že budou v další iteraci test serveru.

Herní mód Nadvláda: Jde o kombinaci klasického videoherního módu CTF, ve kterém je nutné ukrást vlajku a garážových bitev, o kterých se už spekulovalo velmi dlouho. Jde rozhodně o nejdůležitější a také nejzajímavější část aktualizace 9.8 a podle mě také nejlepší. Ještě jsem nezjistil, jestli lze nějak sestavit vlastní tým, pokud by to nešlo, považoval bych to za velmi hrubou chybu.

Označení tanků do garážové bitvy (vlevo dole), na test serveru tyto tři dostali všichni

Pokud nemáte dostatek potřebných tanků, jako já zde po bitvě, kdy jsem si nechal T110E5 a AMX 50B zničit a neopravil je, nedostanete se do bitvy módu Nadvláda

Vstup do bitvy, všimněte si informací dole

Odpočet do bitvy módu Nadvláda, odehrává se buďto na mapě Ghost Town, nebo na nové zimní mapě Paříž

Statistiky během bitvy

Nad zónami se vznáší svítící ikonky, toto je zóna pro opravy a doplnění vybavení tanků

Minimapa je plná ikonek a spousta hráčů bude mít problém se v ní orientovat, přestože je zřejmě nejpřehlednější, jak může v takovémto typu bitvy být

Právě jsem vjel do kruhu oprav; začal odpočet pět vteřin, než se začne něco dít, zřejme mi začnou přibývat HP, opravovat se moduly a doplňovat munice; bohužel jsem to nestačil zjistit, protože mě zničili

Když vás zničí, ukáže se vám výběr dalšího tanku, na který máte omezený čas

Bílý kruh, kam se vozí vlajka

Vpravo je vidět hráč, který vlajku veze, je označen opravdu nepřehlédnutelně

Během bitvy nahoře přibývají oběma týmům body až do konečné hodnoty a jak je vidět, i přes ni; můj tým to s vlajkou těžce nezvládal

V pobitevních statistikách se trochu změnily ikonky v seznamu tanků, které jste poškodili, nasvítili nebo zničili; navíc se zobrazují i ty stužky z bitvy

Pobitevní statistiky módu Nadvláda

Detailní pobitevní statistiky móodu Nadvláda; lze filtrovat pro každý tank zvlášť nebo si nechat zobrazit pro všechny dohromady

Mezi misemi se objevily jakési „Personal reserves“, vypadá to podle ikonek jako obdoba bonusů z módu Opevnění, zde ovšem získávané každým hráčem pro sebe a v módu Nadvláda

Podmínky získávání bonusů jsou vidět mezi klasickými misemi

A takhle to vypadá, když v bitvě módu Nadvláda nějaké ty osobní bonusy získáte, zřejmě si je později můžete kdykoli zapnout

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

56 komentářů k “Test server 9.8: Co se na nás valí?”

 1. Medved napsal:

  Ty stužky jsou naprosto hnusné. 😀 A navíc jsou ve stejném místě jako žárovka.

 2. Lukas napsal:

  Ty ztužky jsou uplně na *** přijde mi že jsou uplně zbytečné a v dnešní době modu stužka za prostřelení nepřítele je naprosto zbytečná!!!!!

  • carramba66 napsal:

   Taky doufám, že to půjde vypnout. Ale mrkni se na moje video z Xbox verze, tam je to normální a něco ti tam bliká prakticky pořád.

   • Spratekk_CZ napsal:

    Nemáte pro tohle uplatnění? A co třeba osobní mise. Zejména na asistence a hlavně na spot. Jediný co je průser, tak pokud to bude fungovat jako u xbox verze, tak pokud střelíte blindshot, tak se vám ukáže stuha za zásah(hit, pene…přesně nevim, jak to tam je). A to je podle mě dost špatně. TDčka tím budou trpět, protože se budou takhle dát „najít“.

   • Cj napsal:

    na WoWS jsou ty stužky také

   • Lukas napsal:

    Mám shlédnuté všechny tvé videa a právě neustálé blikajíci stužky se mi na Xbox verzi nelíbily .Doufal jsem že toto na PC nepřijde :(

 3. MrCokkie napsal:

  Že ty tanky na mapě vypadjí jinak

 4. Tomas napsal:

  Když jsem dojel první bitvu v modu nadvláda, tak na mě vyskočilo najednou asi 10 okýnek, co jsou na posledním screenshotu. Myslel jsem že jde jen o nějaké bezvýznamné sdělení, že jsem poprvé tohleto a támhleto, podobně jako na člověka ve hře vyskočí, že vyhrál třeba svou 10 000 bitvu. Pozavíral jsem to a hotovo. 😀
  Každopádně mi přijde mod nadvláda dost složitý a z těch 2 bitev, co jsem tam odjel jsem nebyl schopen pochopit, co mám dělat pro výhru. Střílel jsem prostě, co se dalo a nastřílel 11 000, přičemž náš tým prohrál. Pokud nepůjdou vybudovat vlastní týmy, tak to bude tragedie, jak psal Carramba. Tohle většina hráčů na randomu nikdy nepochopí. Vyžaduje to větší mozkovou aktivitu, než se postavit na základně a čekat co ti přijede pod dělo. :)

  • patasek napsal:

   Ziskani vlajky je mnohonasobne vetsi ohodnoceni, nez zniceni tanku protivnika. Takze ziskat vlajku a umistit ji asi na svou bazi. Protivnikovi branit v ziskani vlajky, kryt vlastniho vlajkonose. Jinak jsem videl borce, kteri kempili u oprav a dorazeli prijizdejici poskozene protivniky. Je to dobre vymyslena a zabavna hra. Ale vyuziti ma predevsim pro tymovky. Na Randomu je to bes.

  • nacomeno napsal:

   mne ich vyskocilo asi 25 😀 potom som to „10“ min zatvaral po jednom jak dement 😀

  • Honza napsal:

   Jn to bude problem, vetsina lidi stejne jako ty, nebude schopna pochopit co maj delat a na nakou vlajku budou srat a budou se strilet jak degeni, hlavne ze budou mit 11k nastrileno, ale aby se nekdo podival na minimapu a zkusil zapojit mozek kdyz uz si o tom nic neprecte, toho 95% lidi nebude schopnejch.

 5. Ondrysman napsal:

  To jako na sd klientu nebudou hd modely tanků ?

 6. 12Stig12 napsal:

  V Nadvládě pokud máte AMX 50 B (D) a vjedete do oprav, tak po 5s se i nabije zásobník, i když zbývá do nabití např. 18 sekund.

 7. Tonda233 napsal:

  Něco podobného je u lodí, taky nabíhají stužky za potopení, zásah lodě atd… U

 8. Tonda233 napsal:

  Teď koukám na screeny ještě jednou a u lodí se v pravém horním rohu zobrazují jednotlivé stužky a ukládá se tam počet získaných v aktuální bitvě a tady to nevidím. Což bych bral jako plus, u lodí mi to nevadí, ale tady by to akorát zahnojilo displej a zhoršovalo výhled.

  • borakira napsal:

   jj uklidit stuzky nekam kde nejsou tolik videt … u lodi se to hodi protoze jinak bych nevedel kolik zasahu bylo, kolik proslo atd …

   U „nadvlady“ se mi nelibi to, ze i kdyz tank uz mate (ten bez D) tak ho do nadvlady musite vyzbrojit extra, ze to neni stejny tank, ktery se jen upravi do nadvlady o munici a zustane mu treba posadka vetrak nabijak, … . Kdyz tank nekdo v garazi nema, tak by se mu mohla doplnit standard D verze nez si vyexpi normalni.

   Jinak na cely vecer hrani to u me asi nebude … je to zabavnejsi zmena na jednu dve hry, ale jinak veliky chaos a nejak skoro zadna moznost spoluprace.

   • Honza napsal:

    Jj jsou na minimape 3 ikonky misto jedny, je to uplne absolutne nepochopitelna slozitost a urcite to hrat nebudu pac sem bezmozek a v zivote bych to nepochopil. Co nejvic takovejch jako ja, at retardi jako ja zustanou na publicku vzdyt to uplne chapem a strasne rozendavame a naka nadvlada? Konecne po 4 letech pochopim co znamenaj ty 2 kolecka na minimape a oni tam pridaj dalsi 4? Jednoduchou matematikou jsem si spocital, ze za 8 let se naucim i tohle. Jsem docela bystry, tak si myslim ze budu tak v 10% hracu co se to naucili nejrychlejch. Verim ze nekomu to bude trvat i 20 let mozna to nepochopi nikdy. Boze ja sem tak dobrej

 9. nevim napsal:

  EPICKY sepsane zmeny 😀 (fakt krasa) – jen bych dolnil Pershing v HD je a na místo AMX 50 100 je v HD AMX 50 120 😉

  • carramba66 napsal:

   Mozna to tam doplnuji postupne, uz to delali driv…

   • nevim napsal:

    jj, ale to jsou jen detajly, ale sepsal jsi to opravdu paradne – prehledne, s obrazky, pochopitelne i pro blbce 😀 – opravdu EPIC 😀 (kdyby to slo tak LIKE) 😀

 10. wilda napsal:

  Tato hra je už tak totálně zmanipulovaná ze strany WG , že je téměř bez jakékoli logiky, férovosti a pomalu i smysluplné hratelnosti. …a co na to soudruzi z WG ???? Zaplácnou nám hubu dalšími stužkami a naprosto nepotřebnými věcmi. Tato hra již obsahuje tolik naprosto nesmyslných a nepotřebných věcí, že na vlastní hratelnost a pohodovost ze hry nějakjiž nezůstal prostor. Tak se v brzké budoucnosti dočkáme toho, že nebudeme hrát hru ale po naběhnutí úvodního okna na nás naběhnou jen medaile, metály, diplomy a další nepotřebné chujoviny a vlastní hra bude schovaná až někde vzadu ( v koutku) …. je otázkou, kdo bude chtít tento „paskvil“ ještě hrát ….. viz. stejný osud firmy BigPoint. Tam hráči poukazovali na nedostatky a problémy a když se nic nedělo tak zdrhli. Teď se firma BigPoint potýká s naprostým minimem hráčů a marně láká k návratu z5. S odstupem času ( cca 3 roky hraní WoT) musím konstatovat, že se WG vydal stejným směrem…bohužel…a já už „stříhám metr“ a těším se na ArmoredWarfare. Všem kteří zůstanou v této hře přeji hoooodně dalších diplomů a stužek !!! . . . se kterými si mohou jen a jen „pomazat hruď“…protože ke kvalitnímu hraní jim to naprosto nic nepřidá.

  • fidlibum napsal:

   Nechapem ludi ako ty.Prečo tu hru hraš keď je tak mizerna ako pìšeš.Keby si bol kompletny a niečo ta nebaví tak to nebudeš hrať.Načo to hráš nasilu a ešte tu vyplakavaš.Odinštaluj to už teraz a nekaz tu vzduch.

  • Honza napsal:

   Prosimte proc lezes na stranku o wot kdyz se ti to nelibi, jdi si brecet do nakyho fora k aw tam to mozna bude nekoho zajimat. Kdyz se ti to nelibi tak to nehraj a uz vubec nekde nekomentuj ne? To ti takova sracka stoji za takovej clanek? Loser jebany

 11. pedro3370 napsal:

  Carrambo tam jak píšeš že v tom kruhu má být vlajka, tak to není pravda, vlajku tam dováží nepřítel (je to jejich base), vlajky se spawnujou vždy tři na každé straně a to před místem kde se spawneš po zničení, jinak super článek :-)

 12. Garfield446 napsal:

  Už bude mauschen? Nas*at!

 13. antraros napsal:

  mě by zajímalo, jestli v téhle aktualizaci už instalují Myšku, já doufám, že ještě ne…

 14. Salamantr napsal:

  Škoda, že ta „nadvláda“ je jen event.. Zatim je to to nejlepší ve WoTku…

 15. MarfyArt napsal:

  Včera jsem mód Nadvláda také prubnul a je jasné, že prosté střílení nestačí… Za převezení vlajky z bodu A do bodu B (ukazuje zelená šipka) aniž by byl tank zničen je nejvíce bodů. Tady bude třeba nejprve vybrousit strategii… Zatím je to hodně chaotické, protože valná většina hráčů neví co tu má dělat a strategie na zastavení „vlajkonošů“ v podstatě neexistuje… mě ale u tohoto módu zajímá to, zda se do něj v reálu hráč dostane jen tehdy, pokud bude mít v garáži tyhle 3 desítkový tanky? A nebo selekce vhodné techniky pak bude pestřejší?

 16. Pepe285 napsal:

  tak a teď jsu z toho jaryn,carrambo a jak hraaat v SD nebo HD,jaaa to osekal aby fps měl nad 60.no a včil co teda,poraaaaaaaaaaď.předem dík

  • veverkistanec napsal:

   Jak ti ma odpovedet, kdyz ani nerozumi co rikas?

 17. agrael24 napsal:

  bol som na test servu 9.8 myslím si že to bude dobra aktualizácia ten noví mot som hral a páči sa my k IM sa my zdá že sú až príliš zjednodušene

 18. tankista napsal:

  Tak tentokrát tam pudu. Je to dobrá aktualizace. :)

 19. MrCokkie napsal:

  Jak psal carramba , pokud nebude možné zformovat týmy , bude Nadvláda okopírovaný public , vynásobený rajčatama s X tierem a vlajkou

 20. victor__80 napsal:

  Kedy bude na predaj M56 Scorpion?

 21. Salamantr napsal:

  Neví někdo, proč event „Nadvláda“ byl na testu vypnut?

 22. lukass napsal:

  Taaak, vyšlo mi jen pár minut času a tak sem se kouknul na mise – úpravy četovejch misí jsou super… Splnitelný solo, ale v četě jednodušši na splnění. Jako asociál dávam +1

 23. il_lucky napsal:

  Ja chcem vedieť len jednu vec. Ak to príde do 9.8,tak tie tanky na Nadvládu,nám dajú a budeme ich mať stále,aleo si ich musíme vyexpiť,aby sme to mohli hrať? :)

 24. johny napsal:

  Když budu mít HD klienta bude to mít vliv na FPS
  (snímky za sekundu)

 25. Stanislav Patsyuk napsal:

  Osobne HD verziu nepotrebujem.

 26. vinikajuce napsal:

  cus chci se zeptat Jak mám spustit tu ,,nadvládu,, v garáži žádné tanky nemám. Je to chyba WG nebo mně ? 😀 pls poradte

 27. attacked napsal:

  prečo nemam tie tanky ? mam ich vyexpit či čo ???

 28. Salamantr napsal:

  Já teda nevim, ale podle tohohle „V bitvách budou bojovat dva týmy o 10 nebo 15 hráčích v závislosti na hrané mapě.“ tam čety budou 😉 ve verzi 15v15 …

 29. napsal: napsal: napsal:

  Ty tanky jsem nedostal… proč?

 30. Radegast napsal:

  podle toho co se tady piše,se ani nedivím jak to vypada na randomu.Samá perla.