T 40 vs. T-34/85, Cromwell a VK3001P

Pro velký úspěch znovu v separátním článku přinášíme přehledné srovnání chystaného československého premium tanku Škoda T 40 s jeho nejbližšími konkurenty, sovětským T-34/85, britským Cromwellem a německým VK3001P. Všechny tanky srovnáváme v topovém stavu, u škodovky jde samozřejmě o předběžné statistiky, které unikly ze supertestu a mohou se ještě změnit.

Červeně je označena položka, v níž je tank nejhorší ze všech čtyř, zeleně kolonka, ve které je nejlepší. Už letmým pohledem zjistíte, že tank bude poměrně těžký a na svou hmotnost bude mít relativně slabý motor. Tuto nevýhodu však zčásti eliminují velmi dobré hodnoty odporu terénu. Díky tomu bude tank dobře akcelerovat, ale při delších jízdách bude ztrácet dech. Také do kopců bude o něco pomalejší.

Naproti tomu pokud jde o pohyblivost na místě, tam na tom není T 40 nejhůř, tedy pokud jde po pohyb podvozku, věž už naopak hodně ztrácí, je to dáno zřejmě velkou hmotností kanónu.

Za povšimnutí stojí také 10m dohledu, které má T 40 proti nejbližší konkurenci navíc. Tato výhoda se ještě zvýrazní, pokud se podíváme na charakteristiky kanónu. Základní přesnost s nějakou tou vycvičenou posádkou a integrovaným vybavením bez potíží dostanete k hodnotě 0,32 a to už je číslo, s kterým se dá slušně snajpovat. Věděli jsme, že stroj ponese krátkou německou 88mm a tak jsme se obávali nízké penetrace, kterou tento kanón na všech tancích má, bez goldu 132 a s ním 171. Chválabohu to však vypadá, že gold bude mít penetraci 200, což už je hodnota, se kterou se neztratíte ani mezi osmičkami. Deprese je z hodnocených tanků nejnižší, nicméně není to žádné trágo, 5° je hodnota, kterou má velká spousta tanků ve hře, většinou se to dá celkem dobře vyřešit střelbou z protisvahu.

Shrnutí:
T 40 bude o něco méně agilní, než konkurenti, přesto s nimi bude držet krok, zejména na krátké rovné přesuny, do kopce bude ztrácet. Potěší pancíř, který naúhlovaný zřejmě tu a tam něco odrazí a také kanón, který s goldovou municí, dobrou posádkou a vybavením, to vše v kombinaci s dobrým dohledem, bude stroj předurčovat mimojiné i k roli snipera.

Napsal Redakce WoT.cz

Redakce WoT.cz čítá proměnlivě zhruba šest až osm lidí. Šéfredaktorem je Kirukato, carramba66 mu stále ještě pomáhá, než se z WoT.cz stáhne kompletně. WittmanSVK a vlodek73 překládají hlavní QA. O WoT Konzole píše taťka Martin. O novinky z War Thunder se stará Onovo.

13 komentářů k “T 40 vs. T-34/85, Cromwell a VK3001P”

 1. Hugo Baskerville napsal:

  Na prémiák slušné, když nepočítám Cromwell B, ale rozhodující pro mě bude asi až celkový strom. Nejvíc mě tam bolí deprese, ten tank je potom v boji takový neohebný.

  • Imperátor napsal:

   jestli jsi zvyklej na číňany a sověty tak tě tohle nezaskočí

   • twentykiller napsal:

    Nebo na Charioteera…

   • Hugo Baskerville napsal:

    No právě že číňany hraju dost, jenže číňani mají tvrdou věž a solidní spodek. Když už se mi s nimi podaří postavit do „hulldownu“, tak mě jen tak něco nerozbije, jenže tady bude věž papír.

    Osobně bych chybějící depresi, pancíř a ne zcela ideální dělo balancoval DPM… ono to tak je, ale možná by to chtělo víc :)

 2. brutoscz napsal:

  A když to porovnavam s Američany tak je na tom skodovka podle mne zásadně lépe…

 3. MrCokkie napsal:

  Děláš si srandu?

 4. Stinek napsal:

  Proč je vysoká hmotnost brána jako negativum? Naopak bych to bral jako pozitivum.
  To, kde vysoká hmotnost vadí je lépe znázorněno v Měrném výkonu.
  A když se spolu srazí čelně Cromwell a T 40, bude to bolet spíše Cromwella.

  • carramba66 napsal:

   Vysoká hmotnost snižuje účinnost motoru a to je mnohem důležitější, než rammování.

   • certcz napsal:

    Já bych dal hmotnost taky jako pozitivum. Jinak by se např. i u E-50 hmotnost počítala jako negativní a to je přece nesmysl. Akceleraci určuje měrný výkon přece.

 5. Andy_IsInChargeHere napsal:

  Trochu sklamanie.
  Tá presnosť rozhodne nebude nič extra sniperské.

  Cromwell B s voje miesto najlepšieho 6 premiaku nepride :/

  Ale povedzme si to uprimne. Aj keby bol ten tank uplny šrot, aj tak si ho všetci kupime, lebo chceme posádku na ČS tanky..

 6. DJW_ napsal:

  Takže zas stroj na peniaze pre WG a hranie na národnú strunu dôverčivým Čechom a Slovákom..
  Pomalé a so slabým kanónom. Dobrý dohľad to nezachráni.. Ani zadarmo.