Skutečný příběh předválečného tankisty

Do World of Tanks se blíží československé tanky a my již za pár dní budeme mít možnost naverbovat si do prvního z nich první virtuální československé tankisty. Ale co skuteční tankisté? Pro ty válečné jsme před dvěma lety uspořádali sbírku, teď se spolu s námi pojďte obrazem podívat na příběh tankisty předválečného, který nám odvyprávěl jeho vnuk.

Hlavním hrdinou příběhu, který si dnes v krátkosti odvyprávíme, je příslušník 3. roty 1. pluku útočné vozby v Milovicích mezi lety 1935 a 1937 Ladislav Horák.

Možná nevíte, že šipka v kruhu, která se objevila mezi symboly ve World of Tanks patří právě k tzv. „útočné vozbě“, tehdejšímu pojmenování obrněných jednotek. Seznamte se s Fešáky od 3. roty.

Jak vidno, předváleční tankisté uměli i slavit, zde spolu slavili vánoce. Všimněte si výzdoby včetně vyobrazených tanků, nahoře obrázek prezidenta Masaryka, který několik dní před tím odešel z úřadu pro vysoký věk a na jeho místo nastoupil Edvard Beneš.

Po vzniku protektorátu zůstal Ladislav Horák vojákem z povolání jako příslušník Vládního vojska; ke konci války byl se svou jednotkou převelen ke strážní službě do Itálie, kde zběhl a pokračoval ve službě u spojeneckých sil. Po válce dále sloužil v obnovené československé armádě, samozřejmě jako tankista.

K původnímu poválečnému oprávnění řídit britský střední tank Cromwell, kterých měla armáda poměrně velký počet, si dodělal řidičský kurz i na sovětský T-34/85 a v roce 1958 i na moderní typ T-54. Mezitím získal řidičský odznak 3. třídy a stal se zástupcem velitele pro techniku.

Za svou službu v armádě byl v roce 1955 oceněn.

Později však byl propuštěn, stejně jako postupně prakticky všichni, kdo za války sloužili u Vládního vojska.

Za velmi zajímavé fotografie i popis příběhu svého dědečka, Ladislava Horáka, děkujeme Michaelu Holečkovi.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

15 komentářů k “Skutečný příběh předválečného tankisty”

 1. Y.U.R.I.S napsal:

  ostavám v nemom užase :-O

 2. helf napsal:

  Zdarec…
  Velka ucta,…
  vím jaké to je řídit tank… jSám jsem v Přáslavicích u Olomouce na vojně řídil tank T 54 AM2… mám i z té doby ještě papírový průkaz řidiče tanku…mohu říci že je to nezapomenutelný zážitek na dobu na vojně kdy řídit takový kolos je opravdu nezapomenutelné… součástí cvičení byla i střelba ostrými a brody ( jízda pod vodou )a po přeřazení na jinou tankovou rotu jako instruktor řidiče tanku i usměvná historka srážky meho tanku se stojícím tankem při rychlosti cca 60 km / hod tehdy to odnesl zub na rozetě jednoho tanku a vyhnuté napínací kolo druhého tanku…

  • dratis napsal:

   A kdy se ti to stalo??!! Já mám vzpomínku na stahování tanků z Libavé do Přáslavic, kdy bylo po kolena prachu a přes zvedající se prach neviděli ani tank před sebou… dodnes nechápu proč ten „řidič“ jel tak rychle :))) Co se nestalo? Kolona zastavila a my jsme naprali ve vysoké rychlosti do stojícího tanku před sebou. Zohnula se napínák, druhému nvm co se stalo :)) Byl jsem tehdy bažant na PŠ a seděl jsem na velitelovi v pochodovce… počítám, že to bylo někdy kolem 92roku :)))

   • helf napsal:

    zdarec.. jj tak nějak.. jezdily jsme cesty.. to je výcvik na přesun po silnicích ve vojenském prostoru Libavá… před náma jel tank který z ničeho nic sjel do příkopu… a já seděšl v pochodovce na velitelské věži ( cvičná věž bez laufu) a já říkám jeď v íc v levo..leváá..leváááá a ten debil jel přesně ve stopě toho tanku před nama a pak padla rána a bylo vymalováno a stalo se toco jsem popsal nahoře… ta T 54 AM2 to po silnici vytáhla na nějakých 65 km / hod ..

 3. zitman99 napsal:

  Super práce carrambo, holyzz uz mi vcera posilal to co jste si psali ale zpracoval jsi to paradne :)

 4. Hb74 napsal:

  Paráda a super počin. Hb

 5. maorececek napsal:

  super příběh ! 😉

 6. horros napsal:

  Díky za super článek.

 7. licus.10 napsal:

  respekt !!!!!!!!

 8. Rebelghost napsal:

  Super

 9. Oron napsal:

  Krása

 10. Pepe285 napsal:

  Hmmmmm, pěkně od začátku tak to je supr,dík za info

 11. Mira napsal:

  Bracha napsal jsi to hodne dobre a i zpracoval.Dal jsem to k sobe na zed na facebok uz to melo odezvu.CEST JEHO PAMATCE.

 12. can0046 napsal:

  Palec nahoru…děkuji mnohokrát!!!velmi pěkné!!!…a hlavně nezapomenout!!!

 13. blativejpeta napsal:

  respekt panu tankistovi, pěkný článek, super fotky