PzKpfw II J: Antologie nejúspěšnějšího tanku v historii World of Tanks

Kdo zná story s mou cestou do Ruska a Běloruska v roce 2013, ten ať nečte dál. Kdo ji nezná, pojďme do toho…

V roce 2013 jsem se s partou dalších nadšenců vydal do Ruska a Běloruska, projet největší vojenská muzea. Byli jsme na Stalinově linii (ano, na „té“ linii, kde Wargaming sbírá podklady pro nové modely), byli jsme v Moskvě v Kubince, v bývalém Stalingradu. Viděli jsme Mause, Tigery, Panthera, Jagdpanthera, Jagdtigera, několik T-44 a IS-3, viděli jsme i spoustu dalšího. Já a bratr jsme to popisovali zde.

Každopádně já jsem se cestou rozhodoval, když už jedeme přes Minsk, jestli se zastavit v centrále WG nebo zajít do eshopu 4play.by, který v té době měl jako jediný dárkové boxy s tanky BT-SV a PzKpfw II Ausf. J. Nakonec vyhrála návštěva eshopu a i když jsem v neděli ráno musel majitele vytáhnout z postele, cestou do Prahy mě provázely tři zbrusu nové boxy s goldem, tankem a dalším stuffem. Jeden box jsem si nechal a nějaký čas s PzKpfw II J hrál, zbytek jsem dal do oběhu. O těchto boxech jsem natočil také krátké video.

Protože mám Pz IIJ už rok a půl v garáži, něco jsem s ním odehrál, proto se pojďme podívat, jak s ním hrát.

Nejdříve budiž řečeno, že statisticky je PzKpfw II Ausf. J, jednoznačně nejúspěšnější tank v historii World of Tanks. Díky jeho neuvěřitelným 80mm vepředu (na 3. tieru!) jej velká část soupeřů zejména na 2. tieru nemůže penetrovat ani teoreticky. Upřímně řečeno jde tedy o typický pay-to-win prvek ve hře. Jak vidíte na tomto screenu, IIJ má nejvyšší winrate, neoficiálně téměř 70%.
V tom je mírná poťouchlost Wargamingu. PzIIJ kralovalo ve chvíli, kdy jich jezdilo jen pár tisíc a tedy pravděpodobnost, že byste jej ve hře potkali, byla minimální. Pokud jich teď bude jezdit víc, úspěšnost tanku rapidně klesne, podle mě za měsíc bude ten tank o 15% níž. Když totiž jedna PzIIJ potká druhou, jde o neřešitelnou situaci, protože ani jeden tank prakticky nemůže penetrovat druhý.

Velmi nazlobení asi budou všichni, kdo výše zmíněné boxy nakoupili na kšeft. Jak vidíte, jeden se na ebay prodává za neuvěřitelných 55 tisíc korun. A světe div se, vždy se najde někdo, kdo to koupí. Přitom pozor, boxů s PzKpfw II Ausf. J existují dva druhy. Jeden starší (na tomto screenu), ze kterého jde kód na tank aktivovat i v Evropě a USA. Ovšem pak se prodávají ještě novější boxy, které ale fungují jen pro ruský server.

Nakonec se podívejme na pancíř IIJ. Vepředu je to 80mm, na bocích 50mm. Kopulka weakspotem není, kam se můžete pokusit trefit, jsou průzory vpředu. Ve hře vypadají mnohem větší, než na kolizním modelu, ale když se budete snažit, trefíte se. Zároveň se IIJ nebojte, má jen 20mm kanón s velmi nízkou penetrací, i takové T-127 nebo LTP nebudou mít problém ho odingat.
Pokud už ho potkáte, ládujte gold a pokuste se trefit ta kolečka na boku, ve hře jsou velmi dobře vidět.

Jo a majitelé, chcete automat na Kolobanovy medaile? Hrajte to jako já. Na začátku si stoupněte za artyny a v klidu pozorujte minimapu. Až nepřátelský tým vystřílí ten váš, nechte si je najíždět a likvidujte je jednoho po druhém. Na svém druhém účtu jsem za prvních 10 bitev s PzIIJ získal 5 Kolobanových medailí a zažil spoustu srandy. :)

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

22 komentářů k “PzKpfw II J: Antologie nejúspěšnějšího tanku v historii World of Tanks”

 1. lapeno90 napsal:

  Myslim ze je to sice trochu mimo mísu ale neplanujete někdo vylet do té kubinky v lete? Velmi rad bych se připojil.

  • carramba66 napsal:

   Uvažovali jsme s Catfoodem, že bychom tam zajeli… ale bůhví. V létě tam jede ale ta CK, se kterou jsem tam byl já, CK Praděd, tak se mrkni na jejich stránky.

   • lapeno90 napsal:

    A vy jste odkad jestli se muzu zeptat? Praha?

    • carramba66 napsal:

     Asi bychom letěli z Prahy, letenky se dají dneska pořídit, když máš štěstí, za pět tisíc. Jedna noc v hotelu, dostat se z hotelu do Kubinky a zpátky + nějaké ty poplatky.

     • lapeno90 napsal:

      Paráda. No minulej rok jsme si říkali s kámošem ze bysme jeli vlakem ale to také pocitali ze by to trvalo 2 dny a to je zase spousta času. Tím letadlem to to fajn. Tak kdybyste jeli tak bych se klidne k vám pridal jestli by vám to nevadilo. Kdyžtak v tankach se jmenuju Lapeno9009 tak se mi pak ozvy. A na kolik ten zájezd zak vysel 15 litru?

   • lapeno90 napsal:

    Jo a jinak diky za radu;-)

 2. tankista napsal:

  Prosím Vás před rokem jsem dostal kostičkového karla a to nebude něco podobného i na tenhle apríl?

  • carramba66 napsal:

   No né, Kája Čermák ála Zpocená Ponožka. Vítej mezi námi, Kájo 😀
   Karl Gerät letos nebude.

   • tankista napsal:

    Je jak jsi chytrý carrambo :)

    • carramba66 napsal:

     Díky, díky. Aby ne, jsem guru.

     • tankista napsal:

      A carrambo co to vlastně znamená: Vítej mezi námi, Kájo?

     • carramba66 napsal:

      To jsem tě mezi námi chtěl osobně přivítat, jako tady osobně vítám každou celebritu :)

   • Easton39 napsal:

    Carambo zklamal si nás žádný aprílový žertík nebude ??

    • carramba66 napsal:

     Ne, já na apríl seru. Stejně by to hned každej poznal, tak na co…

 3. tankista napsal:

  aha :) ale já nejsem celebrita :)

 4. strndy1 napsal:

  carrambo je to apríl protože na OFICIÁLNÍCH stránkách wot NEpíšou že je jenom půjčený kdyby to tam nenapsaly tak si spousta lidí začně stežovat

 5. godo2 napsal:

  Bežný hráč si tento tank mohol zahrať na dni NATO alebo SIAF (vyhral som vždy tričko+kartičku s kodom + otvarak na pivo všetko za 4 killy). V tanku bola 9 skillova posádka. Sranda tank :) .

 6. nick008 napsal:

  tak tier 2 cruiser III s pene na goldu 121mm by problém neměl……..