Lehké tanky 9. a 10. tieru se skutečně testují

Před pár dny jsme tu psali, že na čínském serveru se připravuje do hry nový lehký tank 10. tieru, první desítkový scout v historii World of Tanks. Teď se k nám dostala další nepotvrzená informace, že Wargaming ve skutečnosti připravuje lehké tanky 9. i 10. tieru a jedním z jejich cílů by mělo být srovnat balanc, který byl v poslední době vychýlen ve prospěch artilerií a TD.

Podle našich informací by lehký tank 9. a 10. tieru měl být v každém národě, myšleno zřejmě v každém z těch velkých, tedy Rusové, Němci a Američané, později možná i ostatní. Kromě toho by se v obchodu měl v dohledné době objevit i AMX M4 Mle 49, jako předzvěst druhé linie francouzských těžkých tanků.

Modely nových tanků se zatím připravují pouze v Číně, jak už jsme vás informovali, přičemž supertesteři dodávají, že důvod, pro který se dělají scouty vysokých tierů, jsou zejména koridorové mapy, které neumožňovaly průjezd k artynám a shlukovaly tanky na jedno místo. Proto se hrálo více defenzivně, resp. se více kempilo. WG testuje i otevřenější mapy, ale zřejmě opravdu půjde spíše cestou nových velmi výkonných lehkých tanků.

Zdroj: http://rykoszet.info/2016/01/10/nowa-galaz-francuskich-ht-czolgi-lekkie-ix-i-x-poziomu/

Napsal Redakce WoT.cz

Redakce WoT.cz čítá proměnlivě zhruba šest až osm lidí. Šéfredaktorem je Kirukato, carramba66 mu stále ještě pomáhá, než se z WoT.cz stáhne kompletně. WittmanSVK a vlodek73 překládají hlavní QA. O WoT Konzole píše taťka Martin. O novinky z War Thunder se stará Onovo.

76 komentářů k “Lehké tanky 9. a 10. tieru se skutečně testují”

 1. Crackonosh napsal:

  Bravo WG, zase jsi to *****.

  Ohledně koridorů; Bylo by lepší je prostě předělat namísto tohohle, ale to né, to je pro WG moc těžký…

  • ryba napsal:

   +1 xD

  • Karajan001 napsal:

   Naprostý souhlas

  • PeterkoFighter napsal:

   V tomto je dobra Plzen, ze? Stále sa obcas divím z ktorej brány prileti rána…

  • Spratekk_CZ napsal:

   Tak udělají „koridorový“ tanky. Pořád to budou tanky, co naprosto neseděj do původního konceptu -> rozháže se hromada věcí jinde ->pořád bude stejnej stav.

   Nevidim problém v tom, jak to teď lighty maj, ale v tom, jak „funguje“ spot, kolik lightů je proti ostatním tankům a zbytečně moc artyn ve hře a HLAVNĚ – rotaci map. Pokud ano, jsou mapy hodně koridorový, tak by taky ANO, musely padat ty víc otevřený, aby to nebylo tak stereotypní, ale to by se muselo dát víc nákladů na servery a upravit MM. A to víme, že se asi nikdy nestane.

   Já obecně hrát lighty neumim, takže mě tenhle problém je fuk, protože s lightama ve hře se dá počítat celkově hodně málo. Většinou je hrajou telata jako já co nejsou nikdy k užitku a tým na nich stejně nemůže těžit. Ale zase je pravda, že s lightem zahraju logicky dobrý bitvy na otevřenejch mapách, ale ve městě to je porno…

  • Crackonosh napsal:

   Jako já věřím, že to WG neudělá, ale i když to je složitější, tak to bude o dost lepší. Teďka se v bitvě udělaj tak 2-3 lemming trainy s pár artynama v pozadí a pak se nesmyslně přestřelujou dokaď jedna lajna neprorazí a jde na tu druhou zezádu. Na tohle fakt nejsem zvědavej.

   A navrch nám ještě přidaj top-tier LT, který budou v tomhle stavu nebezpečný konkurenti střeďáků. Místo aby se WG nepokusil napravit jednu chybu, tak udělá další. Ani se už nedivim.

   Asi nám fakt zbejvá čekat na otevřenější mapy, ale ani ty nebudou to pravý ořechový :/

   • mara73 napsal:

    Musíte se na to podívat z pohledu WG. Co by jim přineslo předělání map na otevřenější. Jen práci. Ale pokud přidají nové OP lighty. Tak je zase budou všichni chtít a budou to expit. Utratí se i spousta volných zkušeností. No a až těch tanků bude jezdit hafo, tak je začnou pomalu potají nerfovat jako vždy. Odpor terénu atd. Ale to snad již všichni známe.

  • peggyCZ napsal:

   Podle me, by ta hra mela byt trosku mensi random, Mysleno tak, ze by sis mohl vybrat tank az po nacteni mapy. Asi by to bylo tezky udelat ale za uvahu by to asi stalo.
   Napr mapa Malinovka
   Kazda strana by mohla mit max 2x LT, 3x TD, 2x arty a zbytek, na tom uz asi nezalezi.

 2. phine napsal:

  To by mohlo být super lighty jezdí dost lidí tak proč ne.

 3. Lonewolf napsal:

  To je dobre je třeba camperum v TD nakopat prdele!!!

 4. killerman napsal:

  Som za lebo uz nebudu TD tak OP

  • skiller napsal:

   OP? kolik ti je 7? nauc se hrat, pak nebude nic OP,,,

 5. peripsen napsal:

  moc se na to těším

 6. 12Stig12 napsal:

  No jo, ale čínský server je oddělen od ostatních. Takže doufám, že je to nápad číňanů a ne WG (i když jsou toho schopni). Myšlenka IX a X LT se mi nelíbí (a to rád hraji za LT). Přeci jenom by to dost rozhodilo hru. X medka by přišla o jednu ze svých funkcí. A MM by to dost rozhodilo z důvodu, že je absece XI + tanků a také by museli se vypořádat s jejich dmg (menší ráže či delší nabíjení, aby i v dpm nekonkurovali střeďákům. + bonus o čínských tancích: Taky čínský tanky jsou na vysokých tierech bez patřičných zdrojů (v jednom článku to tady bylo + že by podruhý tyhle tanky do WoT nedali).

  • david_ryger napsal:

   Hlavne ta alfa by mela bejt menci at se neda hrat z bliska prez vykukovani to dpm at je treba stejny.

 7. david_ryger napsal:

  Podle me to dost ochromi medka pokud se to dobre nevyvazi. Na T8 obradech se to uz posralo. Ale zvyk jsem si na desitkach bych byl nerad kdyby se to zmenilo.

 8. Kirukato napsal:

  Já jsem o tom třeba nevěděl.

  • Suginko napsal:

   Tak WG sľubuje na tento rok niečo veľké, takže by mohlo ísť v budúcnosti trebárs o doplnenie tierov XI a XII a z tohoto dôvodu chcú možno do hry implementovať lighty IX a X…

   • keijei napsal:

    Ano, taky jsem to už dávněji psal. Pomohlo by to z části vyřešit problémy s arty, které by mohly zůstat max. do tier 10 a mohly by mít MM jako scauti.

    • BerounSF napsal:

     Záleží na které, tak třeba FV304 a Bishop by se se scoutským MM nechytali, to samé hodně jiných artyn. Nevím, podle mě to není moc dobrý nápad.

 9. gottwy napsal:

  „balanc bych vychýlen ve prospěch td“

  Aha, tak to je zajímavé, že si toho nikdo po všech těch nerfech nevšiml.

 10. Tomas napsal:

  Jako rád jezdím lighty, takže by se mi líbilo mít supervýkonný light na tieru 10. Otázkou zůstává k čemu pak budou medka?

  • Tomas napsal:

   Pokud to teda beru z tieru 8, kde třeba t54 light nakope prdel každýmu medku stejnýho tieru.

 11. Basic_SVK napsal:

  Samotná myšlienka IX a X tier ľahkých tankov je zaujímavá a akceptujem ju. To čo neakceptujem je že proste naposledy ten číňan by rozpáral moju E 75 len tak. Nechápem ako tankom wargaming vypočítava HP, no každopádne má 28 tonový ľahký tank 1700 HP. E-100 má 130 ton -> 2700 HP (20 HP na tonu). Maus 190 ton -> 3000 HP (necelých 16 HP na tonu), IS-7 68 ton -> 2150 HP (31 HP na tonu), IS-4 60 ton -.> 2500 HP (41 HP na tonu)… A ten light čo je na činskom serveri má proste pomer 60 HP na tonu. Pritom proste armor má ako každý iný ľahký tank. Ja vôbec nechápem ako došli k tým HP.

  • _M4rtyCZE_ napsal:

   random.org? 😀

   • Basic_SVK napsal:

    ???

    • _M4rtyCZE_ napsal:

     To je webová stránka, která ti vyhodí nějaké náhodné číslo podle toho od kolika do kolika ho chceš

  • acid23 napsal:

   HP nejsou v umere k hmotnosti tanku, ale jestli si dobre pamatuju, neco ve smyslu: kolik je potreba gramu trhaviny na vyrazeni daneho tanku… nevim jaky pouzivali pomer, ale zjednodusene by se to dalo vysvetlit, ze na zniceni tier I ms-1 staci 100g (ma 100 hp) a na tebou uvedeny tier X IS-7 pak 2150g…

   • Basic_SVK napsal:

    Tak nemyslel som iba úmerné hmotnosti, ale aj že proste pancier a tak. Že taká E 75 má aké silné pancierovanie, vysokú hmotnosť a iba 220 HP rozdiel. Ale oproti IS-3 a tak.

    • Tomas napsal:

     HP jsou čistě balanční parametr v týhle hře, nic jinýho za tím nehledej

 12. godefroycz napsal:

  Řekl bych že je to možná příprava na tier 12

 13. Bigpista napsal:

  Takže z heavy tanků budou totální otloukánci i pro lighty. To je moc potřeba, protože zatím dostávali na prdel jen od TD, medek a artyn. :(

 14. plkAkru napsal:

  A je to tu….. jen jsem čekal kdy to přijde. Už se něco podobného stalo s artynami (které kdysi taky byli do VIII tieru) tak přoč to neudělat i s LT. Na ten nápad si udělám názor až to vyjde, ale bude to silný nezvyk :( spíš si myslím že pokud to WG uidělá dobře, tak se přestanou LT podceňovat.

 15. Rejnok1 napsal:

  Bude to znamenat i změnu MM pro lehké tanky?

  • uwe_filter napsal:

   tesim sa az MM namiesa do jedneho timu ako top 4xLT a v druhom bude top 4xTD alebo HT :-)))

 16. PeterkoFighter napsal:

  T10 heavynam odbija definitivny koniec. Najede T10 light, kym heavy domeri dostane tri rany, netrafi, dostane dalsie tri a dorazi ho náhodou okoloiduce medko. Light cestou vypne dva medka, artynu a ak bude blbec este to aj zacapuje kym superov Maus po prestrelke s IS-7 sa bude rozhodovat na ktoru bazu (ne)stihne dojst….aby som nezabudol, „rebalancovane“ arty budu po neskodne Mausom na oboch stranách nicit pasy, posádku a davat 100 dmg…svetle vyhliadky, expim lighty… :-)

 17. SteelFox napsal:

  Nejsem si jistý, jestli se WG nedostává do stále hlubšího bláta. Nesnaží se stále vytloukat klín klínem ? A skutečně přinese řešení aktuálního problému lehkých tanků bez toho, že nevyrobí další ? Co např. bude dělat takový Maus proti lightovi tieru X ? Nebude to přírodopisně řečeno souboj nosorožce se super-gepardem ?

  Osobně bych byl spíše pro aktualizaci / úpravu / zvýšení počtu map. Následně pro úpravu artyn, atd. … zkrátka před zaváděním zcela nových věcí nejprve odstanit staré kostlivce. Méně složité systémy by se měly „léčit“ snadněji, než ty komplexní.

 18. Hill napsal:

  Nejlepší byl původní koncept, kdy na tieru 10 byly jen HT. MT a TD byly dostatečně silné i na tieru IX. Artynám stačil tier 8 a dobrým scoutům i tier 5.
  Ale to byla jiná doba a jiné mapy.

  • PetrArcon napsal:

   No třeba je to předzvěst příchodu HT a MT na 11-12 tieru… pak by koncept jak bylo kdysi byl zachován…

   tedy, že arty a medka byly o dva tiery níže.

   Jinak bylo by to správné posunout arty, LT a TD do nižších tierů…

 19. Janda napsal:

  Takže takovej ještě rychlejší Leopard1 s menší alfou a lepším camem srovná balanc a vyřeší problém s koridorovkama. Sem vážně tak nechápavej nebo jen potřebuju víc vodky abych ten brilantní nápad pochopil ?

  • Tomas napsal:

   Taky moc nechápu jak by to mohlo vyřešit problém koridorů, TD a artyn, spíš to přinese další problémy s balancem

 20. Spongebob bez kalhot napsal:

  Takže se můžeme těšit na Obj. 140 ltwt. a podobné vymyšlenosti?

 21. Marys napsal:

  Podle mě jsou největší problém koridorové mapy. Poslední dobou se velmi povedla Plzeň a pak další dobře jsou ty nejstarší a to malinovka a prochorovka. Potom Dragon Ridge bylo dobrý dali se vylézt na mnoha místech. Dále je problém s Medkama které paraji hevyny s goldama myslím že by pomohlo kdyby premiova munice měla vysokou penetraci ale nižší poškození oproti standardní munici.

 22. Marys napsal:

  Ještě mě napadlo desítkové lighty by nebyly problém ale v žádném případě by neměly nést silně dělá, bylo by dobře kdyby měli velmi dobre dpm ale velmi špatnou penetraci a byly hodně pohyblivé. Tím by byly určené jen pro spotování a flankovani. A měli by mít problém probít desítkové jeavyny s goldem že předu.tak bych si představoval lajty. Zároveň by měly být rebalancovane i současné osmičkové lajty opět by měli dostane nižší penetraci děl aby nemohli být používaný jako hlavní bojový prostředek to mají být právě heavyny a medka

 23. Buldozer napsal:

  A kolik budou mít ty 9 a 10 LT pene? Kolik DMG? Tipuji pene v základu někde kolem 270, na „goldu“ pak 350, budou to zásobníky 5-6 ranné s 300 DMG na ránu. Tohle odhaduiji podle současných čísel LT tieru 8. :)
  Takže žádný balanc, ale konec této hry, pokud toto uvedou do hry, protože hru plně ovládnou a už nebude jezdit nic jiného…..
  PS: WG má pravdu pouze v tom, že tím ukončí nadvládu MT, ale už jaksi nevidí, že bude nastolena nadvláda LT? OMG – tohle je ode zdi ke zdi….
  „Chce se mi z toho blejt velebnosti“, mé štěstí je, že již WoT hraji pouze příležitostně. Ještě, že jsem včas prodal účet, po tomto už vůbec nelituji…..

  • Tomas napsal:

   Taky si to nedovedu představit, jak chtějí udělat desinový lighty aby zcela neovládly hru.

  • Death_Hand napsal:

   Este nech pridaju Mörser Karl, Ratte, KV 6 a podobne chutovky. 😀

 24. peaker_cz napsal:

  Snad bude i 10tkový Bulldog, takovej zásobník na 10 ran, kterej vypne i Mause.
  Pokud budou tyto „lajta“ potkávat i nižší tiery, tak pro plno hráčů hra bude nehratelná.
  Už teď se to v 8čkových céwéčkách u otevřených map jenom hemží T-54 ltwt (tvajlajtama :) )

  • PetrArcon napsal:

   Ano 8 LT tank je rychlý, a mají mnoho zvláštností (T-49 … je schopen zabít IS-3 na ranu někdy) přesto mají jedno omezení, nemají pancíř.

   Tak zkuste nabít HE munici a trefit LT tank… a pak se divíte … tank bez věže zabit na jednu ranu….

   Jinak nejsem proti rebalancu. A to hlavně goldové munice. Velmi by se mi líbila myšlenka ano průbojnost větší, možnost zapálit … ale poloviční DMG než standartní municí.

   Ubylo by i X HT a TD strojů co pálí i proti 7 LT pro jistotu gold ammo jen aby probily.

 25. okounik napsal:

  Možná přidají scouty do desateho tieru.Pak by bylo i mozne zmena MM na +-1

 26. licus_10 napsal:

  neříkalo WG, že se letos nebude pouštět do větších samostatných akcí 😀 ale opravovat staré chyby ??? Tak jestli je toto jejich představa odstraňování chyb, tak potěš pr.el 😀

 27. Goblin napsal:

  Nejlepší zpráva za poslední 3 roky od WG :-) lighty jsou pro mě nejlepší a když budou ještě na X té úrovni, tak to už nebudu rubat nic jiného 😛 ale slyšel jsem že to je fake :/

 28. jumpman38 napsal:

  Pokud to má být jen pokus o „rebalanc“ artyn, tak nevím, proč neudělaj nejednodušší věc – omezit počet artyn co můžou být v jedný hře. Pokud by mohla být max. jedna arty na tým, tak už to nebude takovej problém, jako když jsou tam 4 na každý straně…

  • Janda napsal:

   Jenže to WG právěže nechce. To by potom nešlo dělat čety 3 artyn, stejně jako čeka t10 + 2x t1 tank. Prostě je to proti myšlenkám WG.

   • jumpman38 napsal:

    A to je jako mínus, že by nemohly bejt čety 3 artyn???? HAHAHA!!! Vůbec nechápu lidi, co ty artyny hrají! Přijde mi, že musí mít nějakou úchylku či co, vždyť to vůbec není zábavný, jenom jak dement klikáš na mapu a modlíš se o zásah a když se ti občas povede někoho vypnout na ránu, tak to slavíš 14 dní!

  • Kiposh napsal:

   Přesně tak to je ideální řešení,které jsem také už déle říkal. Navíc bych ještě artyny nebral do měst jen na otevřené mapy ať to má taky nějakou logiku

   • jumpman38 napsal:

    i ve městě najde artyna svoje místo, ale je to o dost těžší, není to jenom o klikání z báze…

    • BerounSF napsal:

     nevím, v prvním příspěvku říkáš že artynáři jsou opice bez mozku, a teď zase že to chce mozek. Tak kde teda?

     • jumpman38 napsal:

      tak si to asi přečti a třeba pochopíš….
      Artynář brečí, že ve městě nic neudělá a já mu na to odpovím, že ano, když začne hrát a ne jen dřepět na bázi a klikat…
      …stačí?

     • Kiposh napsal:

      nikde neříkám ze ve městě nic neudelam s arty. ale ze bych je tam nedával, bud to totiž dojebe hru ostatním nebo si ani nevystrelis např na ensku. naopak na himlesdorfu s gc jsem schpnej jednu stranu rozstipat sam a nastřílet tam 5000dmg, prosté artyny do města nepatří tu hru ve městě ještě vice rozladuji

 29. borakira napsal:

  oni to jen zkousi a nez to implementuji tak utece rok dva a navic pokud komunita bude remcat tak to nepusti …..

  osobne bych nechal jen 8 jen jim zlepsil spotovani v zakladu 450m na 8 tieru kdyz chodi do x tier bitev a tam nejsou jako spoteri lepsi dohledem nez x tanky takze jsou na co bez lepsiho dohledu a to jim schazi ….

 30. Andrejg111 napsal:

  začal som expiť lighty každej národnosti (okrem frantíkov) , lebo mi robili problém osobné misie na lighty a nevedel som sa rozhodnúť , ktorý light mi najviac sadne a pozerám , že som spravil dobre :-)

 31. bykop napsal:

  Lehké tanky jsou dost OP už teď, je určitě nutné je ještě vylepšit. Těžkým tankům by bylo potřeba ubrat polovinu hp, mají jich zbytečně moc. TD by se po výstřelu neměla nikdy spotnout a artyny by měly nabíjet dvakrát rychleji. Také je jich v bitvě málo, do každé bitvy alespoň šest artyn na každé straně. Samozřejmě zavést skill MM a na jednu stranu dát fialky a švestky a na druhou kečup. Teprve potom budou bitvy ve WoT neskutečná zábava. Alespoň tak to vypadá podle toho, co pořád WG vymýšlí.

 32. jirson napsal:

  cim minm se do toho seroutim lip, tusim dalsi velkej pru..r

 33. Kiposh napsal:

  Uniká mi pointa v čem by se měla změnit hra? Jako že tam přibude light který bude mít více HP a lepší dělo tak to řeší problém koridorů? Nějak to nechápu, když ten tank vjede do koridoru tak dopadne uplně stejně jako jakýkoliv jiný tank leda že by to byl MAUS s rychlostí T49 aby se rychle k artynám dostal. V čem je sakra ta pointa toho tanku???

 34. bcstano napsal:

  ja ako hrac vyhradne bez gold municie privitam LT na 9-10 a upravu MM +-1 aj redukciu koridorov…jak to WG vybalancuje necham na nich a prskat tu budem az potom keb bude co kritizovat lebo mozno ani nic nebude…ale osobne si myslim ze cosi bude aj rozsirenie o tiery XI XII…otazka je len ze v akom casovom horizonte to bude lebo WoT nemoze fungovat donekonecna len do tieru X…abo moze ale s tym ze vznikne WoT 2 😀 … s ohladom na velmi daleku buducnost by som videl aj nejaky sposob spojenia WoT WoWs a WoWp do komplexnych online bitiek len neviem ci bude skor nieco take alebo moj dochodok 😀

  • bcstano napsal:

   …a co s atyka LT-9-10 tak tam toho ani tak vela pridavat mozno netreba…staci napriklad prekategorizovat AMX30/30B (alebo lajnu an BatChata ale Lor40 sa asi moc nevyzera ako LT) a Leopard PTA/1 na LT, nalezite im upravit trochu parametre a camofaktor…pri rusoch a americanoch je otazne ci tiez nieco prekategorizovat alebo tu by teda mohli nieco menej pancierovane pridat…a je hotovo…aj vlk syty aj ovca cela :)

 35. keijei napsal:

  Hmm, vždyť už ve hře jeden LT na tieru 10 je; B-T 25t. Jsem s ním hodně spokojený, takže dalšímu přírůstku do rodiny se nebráním. 😀

 36. grochy22 napsal:

  Podle mě by LT mohli být klidně do X, ale pokud maji sloužit tak jak je psáno, dal bych jim jenom nějaký slabý děla, něco jako je na commetu třeba s rychlou kadencí ale nízkou alfou a penetrací. Když budou chtít flankovat tak jen jako support například trackovat soupeře ale ne je solit np do boku. Pokud chce udělovat dmg tak max zezadu a na artyny jim dát nějakou pěknou HE munici. Jinak to budou jen papírovější medka a ne LT