Jak vznikal čs. strom #2: LT Vz. 35

Autor: SilentStalker

Dnes se podíváme na 2. tier československého stromu, lehký tank LT vz. 35. Tento tank je většině z Vás velmi dobře znám pod označením Panzer 35(t) a ve hře už je. Nebudu se hluboce vrtat v historii tohoto vozidla, protože je dobře popsána mnoha zdroji v mnoha jazycích (Wikipedie není nic moc, ale obecně je dostačující). Abych to shrnul: je to vzor lehkého tanku Škoda z roku 1935. Je inspirován designem Vickersů a ve své podstatě to byl svého času opravdu velmi solidní lehký tank, lepší než Panzer I a Panzer II a o něco lepší než polský 7TP (další klon Vikerse). 298 těchto tanků bylo vyrobeno pro Československo, 126 pro Rumunsko (R-2 s trochu odlišnou věží) a 10 pro Bulharsko (měli jiné zbraně). Avšak v letech 1939-1940 už byl zastaralý a poměrně rychle byl vyřazen.

To je základní historie. Opravdu byl toto jediný československý kandidát na 2. tier? Ve skutečnosti ne. Československo má hodně kandidátů na 2. tier mezi lehkými či středními tanky, ale většina z nich byly pouze prototypy, takže až na dva seriózní kandidáty to vyšumělo. Jsou to Praga LT Vz. 34 a Škoda LT Vz. 35.

Toto je LT Vz. 34. Jak říká číslo, byl to předchůdce LT Vz. 35 a první masově vyráběný lehký tank československé armády (navrhnut a vyroben Pragou). Nevypadá až tak odlišně od LT Vz. 35. Pokud nedokážete na první pohled oba tanky rozlišit, podívejte se na podvozek. Pokud to má masivní kovový pruh kryjící podvozek, je to LT Vz. 34. LT Vz. 34 byl pro československou armádu celkem důležitý, avšak ne tak jako LT VZ. 35, protože jich bylo vyrobenou pouze 51 včetně prototypů. Tento tank měl velmi tenký pancíř a průměrnou mobilitu a byl ve všech faktorech horší než LT Vz. 35. Zůstal ve službě až do války, kdy začal být Němci používán pro cvičné účely.

V každém případě, v souboji o 2. tier československého stromu jsem vybral LT Vz. 35 a nechal jsem LT Vz. 34 pro alternativní větev lehkých tanků. Těch tanků bylo více a tento, bych řekl, je jeden z nejdůležitějších vozidel naší armády. Poslední dobou by jeden restaurován (jediný pojízdný na světě) a je k vidění na různých akcích v Lešanech.

Zpět k vozidlu ve hře. Tady je, jak bude vypadat:

V každém případě je to pouze „předpremiéra“. Vím, na co myslíte. Jak se bude tento tank lišit od německého Panzer 35(t), který už je ve hře? Co se stane Germánovi? Panzer 35(t) nebude odstraněn, jak se občas říkalo. Kdepak, zůstává se svými vymyšlenými moduly. Takže Panzer 35(t) zůstane s vymyšlenou věží, moduly a věcmi, zatím co LT Vz. 35 je přesně takový, jak historicky vypadal. A tak byl LT Vz. 35 zvolen jako první volba.

Ale… proč tato volba? Potřebuje to trochu více vysvětlení.

Velký problém s balancováním Panzeru 35(t) není nedostatek modulů (jejich hodně včetně zbraní), je to tank o jeden tier výše – Panzer 38(t) – který má velké problémy s balancováním. Jeho největší problém je s palebnou silou – LT Vz. 38 neboli Panzer 38(t), jak jej znáte, nikdy neměl 47mm zbraň. To je výmysl Wargamingu pro WoT. A nebyl ani pro ni žádný projekt (budeme si hrát s balancováním 38(t) v příštím článku, ale jeho topová zbraň byla 37mm). To přirozeně znamená, že i u tanku LT Vz. 35 jsme omezeni kalibrem 37mm, i když jako volbu měl k dispozici i kalibr 47mm – bylo by to opravdu bizarní snížit palebnou sílu 3.tieru z 47mm na 37mm, když 2. tier má kalibr 47mm k dispozici.

To velmi omezuje naše možnosti, protože musíme mít jako topovou zbraň kalibr 37mm. To nám nechává pouze dvě volby, protože velkou věž T-12 (47mm) jsme nemohli použít jako upgrade. Zbývají:

– volba 1: topová věž T-11, zbraň 37mm A8
– volba 2: topová věž T-13M, zbraň 37mm A7

Volba 2 není jenom dobře zdokumentována (dvě fotografie vozidla), ale byl postaven i prototyp, zatím co volba 1 byla masově vyráběna (po okupaci tanky plánované pro Afganistán nakonec skončily v Bulharsku). Historicky volba 1 vypadá více logicky a totéž platí i pro modelování stran (věž T-11 je identická s věží LT Vz. 35 s jedinou výjimkou výhledu na levé straně zbraně).

Teď jste asi ztraceni v číslech, takže dovolte mi se vrátit k samotnému vozidlu. Pouze jsem chtěl demonstrovat, jak byla spletitá rozhodnutí, které moduly vybrat.

Model
Modelování tohoto vozidla (nebo spíše získání podkladu pro modelování) nebylo vůbec jednoduché. Poměřit LT Vz. 35 není vůbec složité. Tento tank je dobře popsán v mnoha knihách. S věží T-11 je to mnohem zajímavější. Za prvé pravděpodobně na světě už není ani jedna. Jedna LT Vz. 35 nebo spíše T-11 je v sofijském muzeu:

Podívejte se na věž a zbraň. To není T-11, to je stockový LT Vz. 35. Vidíte bílý kříž vpravo vedle zbraně? Tam by měl být výhled a díky tomu můžete říct, že to je T-11 a ne LT Vz. 35. Tady je T-11 pro porovnání:

Krátce, věž T-11 není vůbec odlišitelná od věže LT Vz. 35 – jediný rozdíl byla zbraň. Vidíte, jak T-11 chybí těsně nad dělem kompenzátor zpětného rázu? To je, protože zbraň byla přepracována na jiný zákluz. Není to totéž, co můžeme nalézt na LT Vz. 38, i když vypadá identicky. Jedna zbraň je A7 a druhá A8. A8 byla vyvinuta z A3, což je stocková zbraň LT Vz. 35 a je ohledně výkonu trochu horší než A7. Hlavní rys A8 byla rychlejší palba než A3 – poloautomatický nabíjecí mechanizmus.

V každém případě se podívejme na vozidlo ve hře:
Váha: 10,5 tuny (oba LT Vz. 35 mají stejnou váhu, jediný rozdíl je ve zbrani)
Posádka: 3 nebo 4 (řidič a radista v podvozku, nabíječ/střelec/velitel nebo samostatný nabíječ) – tříčlenná posádka je dřívější varianta, Němci později používali čtyřčlennou posádku

Pancíř je dostatečný pro svůj tier a moc se o něm nedá říct:
Podvozek: 25/16/16mm
Stocková věž (LT Vz. 35): 25/16/16mm
Topová věž (T-11): 25/16/16mm

Jak vidíte, pancíř stokové věže zůstává stejný. Věž T-13M zmíněná výše by zvětšila pancíř na 30mm, ale to také není moc velký rozdíl.

Pohyblivost – tady to začíná být trochu matoucí. Nejsem si jistý, který motor vyberou (prozatím ještě nebyl vybrán), jsou tady pouze dva historické motory:
– T-11/0 se 120 koňskými silami
– T-11/2 se 135 koňskými silami

Maximální rychlost vozidla byla 34 km/h a s poměrem 12,86 ks/t to nebude nejagilnější vozidlo. Prozatím máme průměrný pancíř (i když dostatečný) a průměrnou pohyblivost.

Palebná síla: k dispozici jsou dvě zbraně, Škoda A3 a Škoda A8. První z nich už ve hře je (zbraň Panzer 35(t) 37mm L/40).
Škoda A3
Kalibr: 37,2mm
Frekvence střelby: 23 ran za minutu (teoreticky), 12 rzm (zaměřených)
Délka děla: L/39,5 (někdy označována jako L/40, 1460mm)
Váha průbojných střel: 0,85 kg
Úsťová rychlost: 685 m/s (675 m/s podle Pejčocha)
Průbojnost: 30mm na 1000m (Francev) nebo 30mm (90 stupňů, 550m) (Kosar), 32mm (90 stupňů, 650m) (Pejčoch)
Váha explozivních střel: 0,825 kg (1,42kg celá střela)

Ve hře:
Průbojnost: 40/69/18
Poškození: 40/40/45
Frekvence střelby: 26,09
Přesnost: 0,48
Zaměření: 1,7s

O zbrani A8 toho moc nevíme, jenom že pálila o něco rychleji než zbraň A3 a měla přibližně stejné parametry. Je možné, že bude buffnutá na úroveň A7 a možná že i oběma zbraním zvednou penetraci. Uvidíme. Deprese je velmi komfortní: -10/+25.

Podvozek: budou asi pojmenovány LT Vz. 35 a T-11
Rádia: Radiostanice vz. 35 jako stock a FuG jako elitní

Závěr
Máme tady většinou průměrné vozidlo bez nějaké silné stránky, ale také bez zářící slabiny. Pancíř je na svůj tier v pořádku. Nemá dosahově omezené autokanóny a není ani pomalý ani rychlý. Co je však pro mě osobně nejdůležitější, je 100% historický a to je to, co se mi líbí.

Zdroj: http://ritastatusreport.blogspot.nl/2015/08/cz-tree-part-2-lt-vz35.html

Napsal vlodek73

Hráč World of Tanks od prosince 2012.

17 komentářů k “Jak vznikal čs. strom #2: LT Vz. 35”

 1. Pelle 91 napsal:

  Dobrá práce, pěkný článek.

 2. SuperRAPIT napsal:

  100% historické tanky? O důvod více se na ně těšit.

 3. gumimeda05 napsal:

  Přesnost 0,48. Něco jako hvězda 😀

 4. emer1 napsal:

  Pravda pravdúca ťešímsa . Len dúfam že to bude stát zato.

 5. Mzilla napsal:

  Těším se na T 50/51 :)

 6. Skreder_cz napsal:

  Těším se na ostatní tanky, skvělí článek 😉 jen tak dál…

 7. SteelFox napsal:

  Ohledně LT Vz. 34 … ani jsem nevěděl, že během uplynulého tankového dne v Lešanech jsem fyzicky prolezl takový vzácný exponát. O to více lituji, že jsem se nenechal v tomto exponátu vyfotit. A tak mám alespoň jednoho svědka, že jsem byl uvnitř tohoto tanku (jak na pozicích řidiče a předního střelce, tak na místě velitele ve věži), a to mého bráchu. Jen pro pobavení všech: s ohledem na vlastní trochu širší fyzickou konstituci … tento tank je opravdu malý a uvnitř posádka žádné velké pohodlí neměla :)

  • Tobi_1989 napsal:

   v Lešanech mají z ČS tanků vz. 35, 38 a Pragu TNH (exportní tank, podvozek trochu připomíná vz. 38) – v článku se mluví o LT vz. 35 – jo, je to trochu nejasné, ale SS v originále to píše s prakticky totožnou větnou skladbou a slovosledem, takže to není chyba překladu. Navíc hej – píše se tam jedmoznačně „těch tanků bylo víc“ coby argument pro jeho výběr do hlavní linky – a LT 35 bylo víc a byl vybrán do hlavní linky, takže tak.

   Vz. 34 co vím se nedochovaly vubec, Němci je všechny sešrotovali prakticky hned po jejich zabavení (možná s krátkou etapou ve výcviku, ale bojově je nenasadili ani v Polsku) Každopádně konstrukčně to byl v podstatě zvětšený Cartden-Lloyd (resp. jeho CS vývoj Tančík vz. 33) s věží podobnou LT vz. 35. Pancíře měl max. 15mm, což upřímně na vzdálenosti do 100m nestačilo ani na spolehlivou ochranu proti puškám.

   • SteelFox napsal:

    Ok, ok …. jestli jsem tedy neprolézal v Lešanech LT vz.34, ale vz.35, tak se omlouvám za nepřesnost. Nicméně … vše ostatní platí! :)
    A co se týká předního pancíře .. no já bych na pozicích řidiče a střelce sedět nechtěl. I ruční granát by určitě dokázal nadělat pěknou paseku …

 8. Wotan napsal:

  skvělý překlad 😉 diky za něj

 9. fidlibum napsal:

  Vetva nasich tankov je uz jediny dôvod prečo ešte hrám wotko.

 10. Ondrysman napsal:

  Nemel by nekdo pls jeden kod do aw ? :(

  • Adrike napsal:

   Pokial dobre viem, mal si sancu ten kod vyhrat, na wot cz bola sutaz….
   Tak neškemri 😉

 11. mikemp napsal:

  pěkný, už se teším na 38

 12. lukuk22 napsal:

  Slusny,je videt ze tehlete praci rozumis:-)
  Super+1