Historické bitvy: Operace Jarní probuzení

Po velkém úspěchu první obnovené historické bitvy o Prochorovku (škoda, že jsem ji nestreamoval, byly to epické souboje), tu máme další pokračování, na které jste tak čekali. Tentokrát si zahrajeme poslední velkou ofenzívu nacistického Německa ve 2. světové válce, Operaci Jarní probuzení, při které německé tanky zaútočily na sovětská vojska v Maďarsku.

Jak se přihlásit k účasti?

K účasti se přihlašte na mail historickebitky@gmail.com. Napište přesně (!) svůj nick ve World of Tanks a tank, který si vezmete. Přednost mají ti, kdo se přihlásili dříve. Kromě členů ruského a německého týmu budou přijati ještě tři nebo čtyři náhradníci pro každý tým. Pro ty platí stejná pravidla (být ve hře mimo bitvu půl hodiny před začátkem).

Pozn. carramba66: Protože budu velet Němce, byl bych rád, kdyby se mi sešel tým z minula, co bránil za Sověty u Kurska :)

Co budeme hrát?

Jak bylo řečeno výše, zopakujeme si Operaci Jarní probuzení. Operace Jarní probuzení (něm. Frühlingserwachen), rusky zvaná jako Balatonská operace, byla poslední velká ofenzíva Třetí říše v druhé světové válce. Byla zahájena 6. března 1945 v prostoru Balatonu a jejím cílem bylo obsazení Budapešti a dosažení ropných polí v okolí města Nagykanizsa. K útoku byly shromážděny veškeré dostupné jednotky včetně elitních tankových divizí SS. Na počátku se Němcům podařilo postoupit asi o 20 km i přes urputný odpor početně značně silnějšího nepřítele, avšak Rudá armáda brzy nasadila zálohy a její početní a materiální převaha dosáhla pro Němce neúnosných rozměrů. Když se německý postup zpomalil pro nedostatek pohonných hmot a Sověti dostali čas zahájit zdrcující protiútok, bylo o osudu bitvy rozhodnuto. Německý postup byl zastaven za těžkých ztrát na obou stranách. Jelikož Němci je již nemohli žádným způsobem nahradit a pro zahájení ofenzívy musely být kriticky oslabeny klíčové úseky všech ostatních front, celá akce pouze urychlila definitivní zhroucení již tak kolabující německé obrany.

Týmy:
SSSR:
1x SU-8 (dělo 152mm ML-20, pouze HE munice, motor M-17T)
1x SU-100 (dělo 100mm D-10S, munice 50:50 HE:AP, motor V-2-34)
2x ISU-152 (dělo 152mm ML-20S, 20 HE nábojů, motor V-2IS)
5x IS-2 (dělo 122mm D-25T, munice 18 AP/10 HE, věž IS-122, motor V-2IS)
6x T-34/85 (dělo 85mm S-53, munice 30 AP/26 HE, věž T-34-85, motor V-2-34)

Německo:
2x Tiger II (dělo 8,8 cm KwK 43 L/71, munice 50:50 HE:AP, věž Tiger II Serienturm, motor HL 230 TRM P45)
1x Tiger (dělo 8,8cm KwK 36 L/56, munice 50:50 HE:AP, věž Pz.Kpfw. Tiger Ausf. E, motor HL 210 TRM P45)
2x Panther (dělo 7,5cm KwK 42 L/70, munice 50:50 HE:AP, věž Pz.Kpfw. Panther Ausf. G, motor HL 230 TRM P30)
1x Jagdpanzer IV/70 (dělo 7,5 cm Pak 42 L/70, munice 50:50 HE:AP, motor HL 120 TRM)
2x PzKpfw IV (dělo 7,5cm KwK 40 L/48, munice 50:50 HE:AP, věž Pz.Kpfw. IV Ausf. H, motor HL 120 TRM)
2x StuG III (dělo 7,5cm PaK 39 L/48, munice 75:25 HE:AP, motor HL 120 TRM)
2x Hetzer (dělo 7,5 cm Pak 39 L/48, munice 50:50 HE:AP, motor Praga TNPS)
1x Hummel (dělo 15 cm s.F.H. 18 L/29.5, pouze HE munice, motor HL 120 TRM R)

Kdy se bitva uskuteční?

Bitva se bude konat v pátek 27. listopadu ve 21:00. Kdo se přihlásí, musí být onlajn a mimo bitvu půl hodiny před tím. Jestli víte, že pojedete klanové války, strongholdy nebo něco podobného, tedy jestli víte, že možná budete muset v průpběhu večera odejít, tak se nehlašte.

Plán bitvy:

Hrát se bude na mapě Erlenberg a tentokrát nejsou žádná striktní pravidla, týkající se rozmístění týmů před bitvou. Když bitva začne, oba týmy mohou dělat, co chtějí. Samozřejmě ani tentokrát nehrajeme na cap a vyhrává jednoduše ten, kdo zničí všechny tanky nepřítele. Věnujte pozornost omezením, týkajícím se modulů a munice.

TeamSpeak:

Stejně jako minule máme k dispozici vlastní místnosti na TS3 serveru parba.eu (děkujeme!). Potřebné informace níže.

Pokud TeamSpeak používáte:
– ts3.parba.eu
– místnost WoT.cz – historické bitvy
– nejdříve se sejdeme v hlavní místnosti, na bitvu se potom přesuneme do dvou podmístností pro oba týmy

Pokud ještě TeamSpeak nepoužíváte:
– samozřejmě potřebujete sluchátka s mikrofonem
– program stáhnete zde – https://www.teamspeak.com/downloads
– Bookmarks – přidáte záložku URL ts3.parba.eu
– poté dole najdete v sekci World of Tanks místnost WoT.cz – historické bitvy

Jak celá věc probíhá:

Pokud se chcete zúčastnit, přečtěte si celý článek pozorně. Organizátorem, jako minule, je hráč DEAD535, na jeho mail se budete registrovat, on bude celou věc organizovat, zvát vás do výcvikovky, atd.

K účasti se přihlašujete svou přezdívkou ve World of Tanks, poté, co se přihlásíte, si musíte opatřit potřebný stroj, pokud ho už nemáte, a potřebné moduly. V den konání bitvy se musíte alespoň 30 minut před začátkem vlastní bitvy přihlásit do hry, dostanete pozvánku. Bitva se odehrává v uzavřené výcvikové místnosti a každý tým má jednoho velitele. K bitvě vyjde ke konci týdne ještě jeden článek, kde už budou i seznamy účastníků a znovu i pokyny + informace, jak se budeme dorozumívat (jestli se nám podaří sehnat nějaký volný TeamSpeak server – pokud někdo nějaký máte, dejte vědět). Bude i několik náhradníků pro případ, že by se někdo nedostavil. Je pravděpodobné, že si během večera zahrají i oni.

Stejně jako před lety platí, že kdo se dostaví pozdě, nebo se nedostaví vůbec, je z účasti na Historických bitvách WoT.cz jednou provždy vyloučen.

Až se sejdeme na výcvikovce, rozdělíme se do týmů podle techniky a hrajeme. Samozřejmě formálně jde pouze o ježdění na tréningové mapě, takže nedostáváte žádné kredity, ani expy, jde čistě o zábavu. Hrát budeme tak hodinu, hodinu a půl, podle toho, jak se lidem bude chtít. Bitvy samozřejmě trvají pár minut, ale většinou se několikrát opakují, budeme moci vyzkoušet i jiné mapy nebo jiné setupy, podle toho, jak se domluvíme. Všem strojům jsou určeny přesné charakteristiky, které je nutné dodržet, musíte mít moduly, které jsou předem určené (věž, dělo, atd.) Posádka může být jakákoli, stejně jako spotřební a integrované vybavení. Tvrdé omezení platí pro munici, musíte mít přesný počet nábojů ze zadání. Pokud váš stroj nemá ve hře povolenou goldovou munici a vy ji použijete, budete ze hry vyloučeni a napříště budete mít zákaz účasti. Moduly a munice se kontrolují po bitvě z replayů. Samozřejmě ani pořízení strojů, modulů ani munice vám nikdo neuhradí, stejně tak nejde o soutěž, takže nic nevyhrajete. Jde jen o zábavu.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

35 komentářů k “Historické bitvy: Operace Jarní probuzení”

 1. 12Stig12 napsal:

  StuG a Hetzer s krátkou 75 s pene 110mm proti IS-2…, vždyť budou mít problém i s T-34-85

  • carramba66 napsal:

   Historie se neptá :) Povedu německý tým, mám taktiku, pokusím se vyhrát. Posledně jsme se sovětským týmem jeli s pětkami proti sedmičkám a osmičkám a taky jsme je dokázali vhodně použít. I pro Hetzery něco vymyslím, uvidíš na streamu. :)

   • vevloman napsal:

    bohužel ve 45 uz hetzry neby li pozivany(ale to je jedno stejne de jenom o zabavu) ve 43 pred bitvou u kurska byli hetzery nahrazeny stugy a jgpazery

    • vevloman napsal:

     teda zbytky hetzru

     • carramba66 napsal:

      Sorry, ale ty víš o historii zjevně asi tolik, jako já o navrhování raketových motorů.

      Hetzery se vyráběly až někdy od léta ’44 jako rychlá a levná substituce tanků ve chvíli, když zdroje docházely.

     • Cool_gameCZ napsal:

      Helemese, C66 má pravdu.

     • DEAD535 napsal:

      Presne ako píše carramba… Hetzer bol robený na podvozkoch LT-38 ( Pz. 38t ), pre ktoré nebolo už dávno využitie. Okrem toho pár pekných fotiek Hetzerov je práve z Budapešti.

     • Kubah napsal:

      Tak nebyl stavěný přímo na podvozku z tanku – Hetzer měl podvozek rozšířený, některé díly se braly z prototypu na Pz 38 Na, jiné díly byly upraveny kvůli vyšší hmotnosti…

     • Kubah napsal:

      Tak rychlá – ale velice účinná….

      A vlastně původně se jela komise do ČKD podívat, zda by tam šly vyrábět Stugy – ale firma nebyla schopná vyrábět 24 tun těžké stroje ( chyběla mechanizace)

  • Kubah napsal:

   Ano, je to jen hra…

   Hetzer byl čelně schopen probít T-34/85 svým kanonem PaK 39 L/48 na 700m, bráceně ho T-34 čelně probila jen do 400m…
   Na západní frontě ho čelně neprostřeli Sheran a Cromwell ani z nulové vzdálenosti, on je čelně dal až na 1000m…

   Jistě, jiná situace byla, když se k Hetzeru dostali bokem….

 2. Corwin22_CZ napsal:

  Pozn. carramba66: Protože budu velet Němce, byl bych rád, kdyby se mi sešel tým z minula, co bránil za Sověty u Kurska :)

  Bych rád, ale jsem v práci. :( Jsem si chtěl vzít Hummla… :(
  Proč to není v zase v neděli? Kvůli streamu?

  • DEAD535 napsal:

   Kvôli mne a kvôli tomu kedy môžem.

   • Corwin22_CZ napsal:

    Jasné chápu. Je možné si rezervovat místo do zítra? Bych si vzal na tři hodiny volno v práci. Zítra bych to potvrdil.

    • carramba66 napsal:

     Tak to zkus a pak se omluv. Jestli ti to za to stojí. S čím jsi jel minule? SU-152?

     • Corwin22_CZ napsal:

      Tak aktuálně není v práci žádný tlak, tak proč ne 😉
      Měl jsem T-34

  • carramba66 napsal:

   Kdy může DEAD je pro celou věc prioritní, on je hlavní organizátor, on je šéf, on na tom taky nechá nejvíc času. Jsem rád, že se do toho znovu pustil, jestli se tahle HB vydaří, už mám v hlavě další, tentokrát hypotetickou, odehrávající se v roce 1947 na východní frontě poté, co ztroskotalo vylodění v Normandii.

   • Marys napsal:

    Pekne pekne jen Skoda ze je to v patek, priste zkuste vymyslet neco pres vikend:) jinak ta dalsi bitva 47 me zaujala. Tak sem zvedav co vymyslis.

 3. dolikowec napsal:

  Vím že to sem nepatří ale zaregistroval někdo, že „Caravan“ má věž z Centa AX?

  • DEAD535 napsal:

   Nooo to sa tuším malo meniť nie? Každopádne AX je ešte lepší ako FV ( ten tank som mal tiež rád ) a to je teraz jediné čo ma trápi :DD

   • dolikowec napsal:

    Však já nemluvím o desítce ale o britské T8 HT Caernarvon.

    • DEAD535 napsal:

     Veď hej. Videl som ale nejaké video z 9.12 testu a Cearn mal tú istú vežu ako AX tuším. Tiež som bol prekvapený…

 4. DJW_ napsal:

  Čus borci.. Podľa toho hardvéru tipujem že nemci dostanú pekne na prdel..Tipujem ze Carramba chce v rámci zmeny histórie američanom šlohnúť nejaký Fat Man alebo Little Boy.. 😉
  Carrambo, nechceš veliť komunistov? Mal by som jednu vymazlenú T-34/85 s 2700 bitkami.. Rád by som byť opäť v tvojom tíme, ale z nemcov mám len Hummla a neviem ci by to bola pomoc, prísť tam s niečím čo nepoznám a nemám na to posádku..

  • Adrike napsal:

   Tak tam chodi aj 70% hracov, s pofydernymi posadkami, WNkami atd…. a o tom ze niektory ani nabijak na tankoch nemaju to ani nekomentujem 😀

   • DJW_ napsal:

    Ja chcem hrat kľúčovú rolu ako skúsený a nenahraditeľný hráč! 😉 Minule som aj v trapnej T-34 celkom uzitocne svietil.

  • Corwin22_CZ napsal:

   Ahoj, tak si vem toho Hummla, já tam sice mám posádku na 100% a trochu dalšího perku, ale arty hraji jen kvůli misím a abych o nich něco věděl. Ty jsi mnohem lepší hráč arty než já. A já budu koukat poslední hodinu na stream v práci. :-)

   • carramba66 napsal:

    Hlavně je potřeba, aby stíhače měly dohled a camo a aby Tigery II měly dohled, všechno ostatní už nějak zbastlíme :)

 5. jansulovsky napsal:

  co tam dělají ti tygři 2? ti se dostali do bojů až koncem války, jestli mám správné zdroje …

 6. smazaak napsal:

  To je schválně 15 vs. 13 hráčů, nebo chybička? :)

 7. Hugo_Baskerville napsal:

  IS-2 je myšleno i čínskou verzi? :)

  • DEAD535 napsal:

   Robil som setup z ruskej, čínsku som nepozeral ale ak by sedeli veci ako výkon motoru/parametre dela a veže tak môže byť aj tá, inak nie. Ale to pozrem keď prídem domov.

   • DEAD535 napsal:

    Takže čínska IS-2 môže byť – kanón rovnaký ako na ruskej, tam je rozdiel len v motorch – čínska by mala mať IX 12150LS motor – výkonom je najbližšie k ruskému V-2IS.

   • DEAD535 napsal:

    A môže byť aj IS-2 Berlin samozrejme.

 8. beroun napsal:

  Jestli nikdo nejede se SU-8, tak se hlásím…

 9. […] musí být onlajn a mimo bitvu půl hodiny před tím a tank musí mít s moduly přesně podle tohoto článku. Hrát se bude na TeamSpeak serveru ts3.parba.eu (místnost „WoT.cz – historické […]

 10. […] od hráče DEAD535 – připravíte si tank, se kterým hrajete, musíte na něm mít tyto moduly – velitelem za Němce bude DEAD535, Sověti si ještě musí zvolit – můžete mít […]