Historické bitvy: Bitva u Prochorovky

Jak už jsme vás informovali, obnovujeme historické bitvy, které jsme pro vás pořádali před pár lety. Jako první po obnovení si zahrajeme Bitvu u Prochorovky, vzpomínku na jedno z největších tankových střetnutí celé 2. světové války. Chcete se zúčastnit?

Aktuální informace (např. seznam účastníků) zveřejňujeme na fóru.

Jak celá věc probíhá:

Pokud se chcete zúčastnit, přečtěte si celý článek pozorně. Organizátorem, jako minule, je hráč DEAD535, na jeho mail se budete registrovat, on bude celou věc organizovat, zvát vás do výcvikovky, atd.

K účasti se přihlašujete svou přezdívkou ve World of Tanks, poté, co se přihlásíte, si musíte opatřit potřebný stroj, pokud ho už nemáte, a potřebné moduly. V den konání bitvy se musíte alespoň 30 minut před začátkem vlastní bitvy přihlásit do hry, dostanete pozvánku. Bitva se odehrává v uzavřené výcvikové místnosti a každý tým má jednoho velitele. K bitvě vyjde ke konci týdne ještě jeden článek, kde už budou i seznamy účastníků a znovu i pokyny + informace, jak se budeme dorozumívat (jestli se nám podaří sehnat nějaký volný TeamSpeak server – pokud někdo nějaký máte, dejte vědět). Bude i několik náhradníků pro případ, že by se někdo nedostavil. Je pravděpodobné, že si během večera zahrají i oni.

Stejně jako před lety platí, že kdo se dostaví pozdě, nebo se nedostaví vůbec, je z účasti na Historických bitvách WoT.cz jednou provždy vyloučen.

Až se sejdeme na výcvikovce, rozdělíme se do týmů podle techniky a hrajeme. Samozřejmě formálně jde pouze o ježdění na tréningové mapě, takže nedostáváte žádné kredity, ani expy, jde čistě o zábavu. Hrát budeme tak hodinu, hodinu a půl, podle toho, jak se lidem bude chtít. Bitvy samozřejmě trvají pár minut, ale většinou se několikrát opakují, budeme moci vyzkoušet i jiné mapy nebo jiné setupy, podle toho, jak se domluvíme. Všem strojům jsou určeny přesné charakteristiky, které je nutné dodržet, musíte mít moduly, které jsou předem určené (věž, dělo, atd.) Posádka může být jakákoli, stejně jako spotřební a integrované vybavení. Tvrdé omezení platí pro munici, musíte mít přesný počet nábojů ze zadání. Pokud váš stroj nemá ve hře povolenou goldovou munici a vy ji použijete, budete ze hry vyloučeni a napříště budete mít zákaz účasti. Moduly a munice se kontrolují po bitvě z náhodných replayů. Samozřejmě ani pořízení strojů, modulů ani munice vám nikdo neuhradí, stejně tak nejde o soutěž, takže nic nevyhrajete. Jde jen o zábavu.

Co se bude hrát?

Jako první si zahrajeme Bitvu u Prochorovky. Znalci vědí, že byly za války i větší tankové bitvy, ale tahle je nejslavnější. Oba týmy jsme se snažili poskládat tak, aby zhruba odpovídaly jak historické setupy, tak počty. Rusové mají víc HP i větší DPM, Němci mají na své straně porovnání tierů, hodnoty penetrace i pancíře. V bitvě se samozřejmě nebude hrát na cap, pouze na zničení všech nepřátel. Je možné, že se setupy v průběhu večera změní, kdyby se ukázalo, že je jeden z týmů příliš silný.

SSSR
2x SU-152 (kanón ML-20, munice 13 HE / 7 AP, motor V-2K, rádio 10RK)
8x T-34 (kanón F-34, munice 50 HE/ 27 AP, věž. mod. 1942, motor V-2-34, rádio 9R)
1x KV-1S (kanón ZiS-5, munice 86 HE / 28 AP, věž KV-1S, motor V-2K, rádio 10R)
1x KV-85 (kanón D-5T, munice 46 HE / 24 AP, věž KV-85, motor V-2K, rádio 10RK)
1x SU-85 (kanón D-5S, munice 50% HE / 50% AP, motor V2-34, rádio 9R)
2x KV-1 (kanón ZiS-5, munice 86 HE / 28 AP, věž mod. 1942, motor V-2K, rádio 10RK)

Německo
1x Ferdinand (kanón 8,8cm PaK 43 L/71, munice 50% HE / 50% AP, motor 2x Porsche Typ 100/3, rádio FuG 7)
2x Tiger (kanón 8,8cm KwK 36 L/56, munice 50% HE / 50% AP, věž PzKpfw Tiger Ausf. E, motor HL 210 TRM P45, rádio FuG 7)
1x Panther (kanón 7,5cm KwK 42 L/70, munice 50% HE / 50% AP, věž PzKpfw Panther Ausf. G, motor HL 230 TRM P30, rádio FuG 7)
2x PzKpfw IV Ausf. G (kanón 7,5cm KwK 40 L/43, munice 50% HE / 50% AP, věž PzKpfw IV Ausf.G, motor HL 120 TRM, rádio FuG 5)
2x PzKpfw III (kanón 5cm KwK 39 L/60, munice 50% HE / 50% AP, věž PzKpfw III Ausf. L, motor HL 120 TRM, rádio FuG 5)
2x StuG III (kanón 7,5cm PaK 39 L/48, munice 50% HE / 50% AP, motor HL 120 TRM, rádio FuG 7)
1x StuH 42 (kanón 10,5cm StuH 42 L/28, munice 75% HE / 25% AP, motor HL 120 TRM, rádio FuG 7)

Plán bitvy:

Hrát se bude na mapě Ohnivý výběžek. Až se oba týmy spawnou, německý tým okamžitě odjede na okraj mapy tam, kde je znak německé armády s tím, že nesmí překročit hranice cesty, ani vkročit na samotnou cestu. Sovětský tým se přesune na druhou stranu za koleje a rozestaví si obranu, pričemž stát může všude od kraje mapy až po koleje. Toto je přípravná fáze bitvy, kde nikdo nestřílí a velitelé spolu mohou komunikovat v chatu.
Až budou oba týmy připravené a velitelé se domluví, začíná druhá fáze bitvy. Německé i sovětské tanky mají od této chvíle naprostou volnost pohybu po celé mapě.
Němci vyhrají, pokud všechny své (zbylé) tanky dostanou na vrchol kopce na G0, nebo zničí všechny tanky nepřítele. Sověti vyhrají, pokud zničí všechny tanky nepřítele, nebo pokud uplyne čas bitvy a Němci neobsadí kopec.
Na capování se nehraje!

Kdy se bitva uskuteční?

Bitva se bude konat v neděli 25. října ve 21:00. Kdo se přihlásí, musí být onlajn a mimo bitvu půl hodiny před tím. Jestli víte, že pojedete klanové války, strongholdy nebo něco podobného, tedy jestli víte, že možná budete muset v průpběhu večera odejít, tak se nehlašte.

Jak se přihlásit k účasti?

K účasti se přihlašte na mail historickebitky@gmail.com. Napište přesně (!) svůj nick ve World of Tanks a tank, který si vezmete. Přednost mají ti, kdo se přihlásili dříve. Kromě patnácti členů ruského týmu a jedenácti německého budou přijati ještě tři nebo čtyři náhradníci pro každý tým. Pro ty platí stejná pravidla (být ve hře mimo bitvu půl hodiny před začátkem).

Něco více o Bitvě u Prochorovky

Červenec 1943. Bitva u Kurska zuřila už týden. Přestože Tygry měly palebnou převahu, zdálo se, že Sověti mají nevyčerpatelné zásoby svých T-34. Hitlerův plán se začínal hroutit. Tygry divizí SS pokračovaly ve svém zarputilém postupu směrem na Kursk, ale 3. tankový sbor se nedokázal probojovat z předmostí na řece Doněc. Pravé křídlo divizí SS zůstalo nebezpečně odkryté. Němečtí vojáci si byli vědomi přísných rozkazů k postupu vpřed. Co se jim nepodařilo silou, zkoušeli lstí.

Tajným nočním přesunem pronikli do hloubky sovětské obrany. V noční tmě proklouzli kolem sovětských postavení a ocitli se v jejich týlu. Nyní měly divize SS pravé křídlo zajištěné a mohly zamířit na východ, aby před závěrečným útokem na Kursk vyčistily poslední obrannou linii u obce Prochorovka. Němci ale netušili, že se jim do cesty postaví 500 tanků sovětské 5. gardové tankové armády. Dne 11. července 1943, sedmý den operace Citadela. Divize SS tankových granátníků vytvořily 50kilometrový průlom v sovětské obraně. Sovětská 5. gardová tanková armáda tvořila zálohu, rozmístěnou 100 kilometrů za frontovou linií. Tváří v tvář německému útoku, kdy šlo o všechno, ji sověti vrhli do akce jižně od Kurska u vesnice Prochorovka. Zaútočili na německé východní křídlo a zahájili mohutnou protiofenzívu. Prakticky ve stejný okamžik se divize SS stočily na východ a vyrazily směrem k Prochorovce také. Ani jedna bojující strana netušila, co se chystá protivník udělat, takže v rozhodující tankové bitvě na východní frontě sehrála velkou roli náhoda.

Nakonec vzpomínka na poslední bitvu u Prochorovky, kterou jsme v rámci historických bitev hráli:

Napsal Redakce WoT.cz

Redakce WoT.cz čítá proměnlivě zhruba šest až osm lidí. Šéfredaktorem je Kirukato, carramba66 mu stále ještě pomáhá, než se z WoT.cz stáhne kompletně. WittmanSVK a vlodek73 překládají hlavní QA. O WoT Konzole píše taťka Martin. O novinky z War Thunder se stará Onovo.

65 komentářů k “Historické bitvy: Bitva u Prochorovky”

 1. carramba66 napsal:

  Kdyby mi to nebylo trapný, tak bych se přihlásil na Ferdoše :)

 2. petr napsal:

  To nebude trapný, pro ty PzIV se stock kanónem to bude jediná naděje :-)

 3. Kryspin-CZ napsal:

  Chtěl jsem se zeptat, co jsou za tanky StuH 42 a PzKpfw IV Ausf. G? Nějak je ve hře nemůžu najít. :)

  • SG_semda napsal:

   StuH je Stug s houfnicí, Pz IV G je prostě další varianta Pz IVčky…

  • mikemp napsal:

   StuH42 zde info: http://www.panzernet.net/panzernet/stranky/samohybky/stuh42.php
   jinak je to Stug III B s houfnicí 10,5cm StuH 42 L/28
   Pz IV G bude modifikace Pz IV H v základu, ale měl by být bez postranního pancíře, tim spíše Pz D ale ta má zase řidiče více ve předu. Tím pádem se zeptej organizátora bitvy jaké modeli chce

   • DEAD535 napsal:

    Ono je to prakticky G samozrejme ale so Schürzen veľa nespravíme. Hlavný je ten setup čo je napísaný ( viem, že tie modely sa môžu líšiť )

 4. saturn897 napsal:

  Rád bych se přihlásil…bohužel v neděli nemám čas….škoda…určitě to bude super řežba 😉

 5. Puyol82 napsal:

  Tak oni tam daji Ferdu s dělem 8.8 a le nedají tam JgTig 8.8 jo :-) :-) proš????? :-)

 6. Pet424 napsal:

  já bych řek že by se do seznamu tanků měla přidat T-34-85

 7. Jirosi napsal:

  Nemeli by tam ciste nahodou utocit soveti na nemeckou pancerovou divizi aby to bylo podle historie ?

  • carramba66 napsal:

   Bohužel na divizi jsme nesehnali dost tanků 😛

   Jinak Jirosi sleduju, jak se tady chováš a myslím, že to máš za pár, pokud se trošku nesrovnáš.

 8. Glock 17 napsal:

  Důležití budou pro Němce spotteři (2x Pz. III).
  Namísto 1 – 2 StuG IIIG bych dal další 2 Pz IVH. StuGy totiž v 1943 sloužily pouze u divizí pancéřových granátníků nebo brigád útočných děl. V klasických Panzerdivisions se nevyskytovaly, navíc na jaře 1943 wehrmacht konečně vyřadil větší část Pz.III starších verzí (přeživší odvezeny do říše a přestavěny právě na StuG IIIG) a nahradil je právě směskou Pz IV F2/G/H a Panthery D.

  Německá sestava by podle mne měla být: 1x Ferdinand + 2x Pz VI. Tiger + 2 Pz V. Panther + 3-4x Pz. IV G + 2-3 Pz. III. Ikdyž … asi by byla moc silná na ty ruské slepýše (kromě T-34).

  • Glock 17 napsal:

   Teď koukám, Rusové pojedou s 76 mm flusátky? Tak to nikdo nebude chtít za Sověty hrát… ono bude stačit vzít Ferdu, boky mu pokrýt Tigery, Panther bude hlídat křídlo, Pz IV jako palebná podpora pro Panthera a Pz III díky své rychlosti pojedou scoutit.

   A tlačil bych se jižní stranou + nějakou palebnou podporu na středu.

   • carramba66 napsal:

    Jestli chceš, tak se přihlas za německého velitele. Podle mě je tlačení se spodní stranou nejhorší taktika. Vyjedeš a seš se vším 10 vteřin na otevřeném prostranství. Ty lehčí věci (Pz III/IV, StuGy) dostanou šíleně naloženo a ani za Tigery a Ferdinanda bych nedal ruku do ohně, pokud budou v dostřelu SU-152.

    • Glock 17 napsal:

     Pokud tudy vyjedu hned na začátku… až takový blbec nejsem, abych rushoval. Jasně že s Ferdou nejdřív na střed a vymlátit T-34 (400 HP = 2 rány z 88) + KV-85 + SU-152 pokud se ukáže. Potom sjet na jih a vymlátit kopec.

     Už jsi někdy zkoušel z kopce trefit Ferdu stojícího v hulldownu na tom jižním přejezdu (za ním)? Cokoliv s kanonem ráže 85 mm a víc se po výstřelu rozsvítí a Tigry mají dobrou depresi = za chvíli vymlátíš kopec, jihem při kraji mapy projedou 2 Pz. III a budou spotit vesnici, případně rozstřílejí vesnické lepenice. Bez krytu se Sověti musí stáhnout za horizont a potom stačí natlačit se do vesnice.

     Němci vyhrají pokaždé ve chvíli, kdy si udrží odstup a Ferdovi pokryjí boky (absence artyn). Aby Sověti vyhráli, musí dobří hráči mít v rukou KV-85, SU-85 a obě SU-152 a střílet do boků.

     • carramba66 napsal:

      Připomínám, že se hraje na HE a tam SU-152 nemají s Ferdošem absolutně problém ani zepředu. Nadto upozorňuju, že Ferdoš nemá topový motor, takže to bude ukrutně líný. Ukáže se na středu a pokud budou SU na kopci, tak dohrál a je úplně jedno, jak bude úhlovat.

      A připomínám ještě jednu věc, Rusové nemusí stát za kolejema celou bitvu. Pokud bude jejich velitel chytrej, někam si pár rychlejších tanků uleje, ve hodnou chvíli s nimi přejede koleje a pak s nima bude Němce střílet do boků.

     • Glock 17 napsal:

      Připomínám, že Prochorovka je celá o scoutech a pokud nejsou scouti v dosahu, tak slepá SU-152 (330 metrů) je na kopci úplně zbytečná. Pokud si dobře pamatuji, tak s SU-152 se od přejezdu nedá spotnout vzdálenější část kopce (ani tanky mimo křoví) a obráceně to bude to samé.

      A na kraj mapy, po kterém se nepovede útok, stačí 2 Pz III jako spotteři (ujedou T-34) + Panther v pohotovosti na středu. Vtip je v tom, že Němci snadno dosáhnou lokální převahy s Ferdou a oběma Tigry. Rusové mohou sdružit 8 T-34 do smečky, ale stačí narazit na zakopaného Panthera + Tigera a mají problém.

  • carramba66 napsal:

   V původních setupech, jak je navrhoval DEAD535 byly navíc dvě PzIVH a o dvě PzIII víc. Rusové měli jen jednu SU-152 a místo druhé SU-122 (což je mrdka). Rusy jsme posílili a Němce oslabili. Pamatuju si, když jsme to hráli minule, že Němcům úplně stačilo, aby Tigery zůstaly spolu, kolem Ferdinanda se motalo pár PzIII/IV a aby Němci rychle spotli SU-152. Pak už to byla pohoda, protože Panthery a Tigery vymlátily T-34 a Ferdoš projel hrdinně středem.

   I když teda pamatuju i to, jak ho SU-152 s HE do boku smázla na ránu :)

 9. mikemp napsal:

  náhodou není chyba že Tiger I má věž PzKpfw VI H Ausf. H2 která byla pouze projekt, a mít věž Pz.Kpfw. Tiger Ausf. E která je více historická??
  Asi bych řekl že tohle je překlep,

  • DEAD535 napsal:

   Máš pravdu. To som si nevšimol, dík. Snáď to carramba opraví, to vyriešime.

  • Glock 17 napsal:

   Asi ano, H2 věž byla určena pro 7,5 cm KwK L/70 kanon. Henschel převzal věž od projektu fy Porsche a pouze tato věž byla reálně použita v bojích.

 10. 001milda napsal:

  a proč ne tenhle StuG IV

 11. tankisttta napsal:

  tigri mali veže pod označením Ausf E

 12. tankisttta napsal:

  nie?

 13. Cakri_ napsal:

  A těch pár vyrobenejch KV-2 tam nebojovalo ?

  • Glock 17 napsal:

   KV-2 nebyly vyráběny ve velkých počtech (cca 350 ks) a téměř všechny byly ztraceny v roce 1941. Potom se už vyráběl jen KV-1.

 14. Adrike napsal:

  Budu potom dostupne nejake replaye? :)

 15. sprototles napsal:

  a vsetci 50% posadky bez perkov povinne ! 😀 nech to je vacsia zabava

  • carramba66 napsal:

   Tak se to hrálo naposledy, 50% posádky a žádné vybavení. Ale lidi byli fakt naprosto ztracení, to se hrálo hodně těžko. A některé stroje (hlavně ruské) to hodně poškodilo, protože trefit něco s SU-152 s 50% posádkou, to je spíš věc náhody.

   • Glock 17 napsal:

    Toť otázka do pranice… osobně považuji 75% posádku za menší zlo a historicky reálnější variantu než pětiperkovou posádku, kterou nemusí mít všichni k dispozici. Takovou nasadím do Pz III a podám si T-34 s prstem v nose.

    Čistě historicky vzato se v odborné literatuře uvádí, že němečtí tankisté byli na jaře 1943 lépe vycvičení a měli lepší velení než ti ruští.

 16. morten76 napsal:

  pekna akcia a preju vam hodne zabavy s toho vsetkeho co tu pisete mam v garage iba Tigra.. este raz vam fandim a vyblaznite sa! cus

 17. Mzilla napsal:

  škoda že nemám v neděli čas :( mám Kv-1 :)

 18. Tenzlo napsal:

  A já myslel že už budou boti :-(

 19. beroun napsal:

  Já bych se zucastnil, ale bohuzel nemam misto v garazi abych kupoval nejaky z tech tanku (zadny z nich nemam). Ale tak neco bych prodal, ale stejne v nedeli jedu pryc tak tu nebudu :) Skoda, preju prijemnou zabavu zucastnenym.

  P.S.: Ferdos tam nebude jaksi OP? Vzdyt ho stockovyma kanonama nikdo neprobije a on ma dobry kanon i ve stocku

 20. Starcraft275 napsal:

  Uno problemo:
  2x PzKpfw IV Ausf. G (kanón 7,5cm KwK 40 L/43, munice 50% HE / 50% AP, věž PzKpfw IV Ausf.G, motor HL 120 TRM, rádio FuG 5)
  V hre som nenašiel Pz. IV G (buď je to preklep alebo …..nič iné ma nenapadá). – Keď tak Pz. IV H.

  • carramba66 napsal:

   Stačí si přečíst výše.

   • Starcraft275 napsal:

    Sorry ale chvíľu po tom ako som to dopísal som si to vyššie všimol 😀 …
    Lenže keď mi to nejde vymazať tak som to nemal ako odstrániť 😉

  • DEAD535 napsal:

   Je to PzIV H. v hre ale s modulmi ktoré viac-menej odpovedajú G-čku.

 21. OiWar napsal:

  neviem či je to úž vôbec realistické po všetkých tých buffoch a nerfoch na tankoch……

  • Starcraft275 napsal:

   Musíš to brať s rezervou…… keby si chcel na toto dbať tak by si prakticky musel celu hru prekopať od základov aby si dostal aspoň ako takú „historičnosť“.

  • DEAD535 napsal:

   Čo realistické je na HP systéme? Ale o to tu nejde takže…

 22. modelar232 napsal:

  Pánové sory asi tady ta otázka už padla. Ale chcu slyšet jasnou odpověď. Típ panzer IV G se myslí čtyřko vý panzer s topovou věží nebo pětkový panzer se základní věží.

 23. modelar232 napsal:

  dík

 24. Corwin22_CZ napsal:

  Tohle zní jako fajn úlet. Poslal jsem přihlášku na T-34. :-)

 25. Starcraft275 napsal:

  Ja som si tuším objednal pozíciu SU-85 😉

 26. mikemp477 napsal:

  já na Pz III, ale uvidím

 27. sajmik_cz napsal:

  Jsem in s Ferdou :-) díky za možnost se zůčastnit :-)

 28. hartmanerich napsal:

  Jak se jmenuje ta písnička , co hraje ve vzpomínce na poslední bitvu u Prochorovky?

 29. Avalanche_2 napsal:

  50% HE a 50% AP munice? Dobré trávy kouříte :)

 30. DJW_ napsal:

  Skoda ze uz nebude miesto – k uctu sa dostanem naskod v piatok..
  Budu historicke bitky casto?