Gottwy odpovídá na vaše dotazy

Před několika dny jsme vám dali na našem fóru možnost pokládat dotazy Gottwymu, známému youtuberovi a jednomu z nejlepších českých hráčů WoT. Gottwy si na vás udělal čas, na dotazy odpověděl a my vám je teď přinášíme. Jaké jsou Gottwyho vztahy s Wargamingem? Co říká na kritiku českého komunitního týmu, že knihu vydal bez licence? Jaký je jeho nejoblíbenější tank a kde vidí WoT za deset let?

Gottwy, jak dlouho jsi knihu psal a jaké zdroje informací jsi používal, oficiální wiki?
Knihu jsem psal přibližně půl roku, přibližně od listopadu do března.
Zdroje jsem používal v podstatě 3:
1) mojí hlavu
2) oficiální wiki
3) údaje z programu Tank Inspector

Co se v té knize naučím? Uhlování, střelbu, na slabá místa, kam na které mapě jezdi s jakým tankem, nebo od každého něco?
Naučíš se zmiňovanému úhlování, střelbě, hraní s určitými typy tanků a řešení složitých herních situací.Plus se dozvíš o tom, jaké vybavení, schopnosti posádky a tanky doporučuji a jiné užitečné tipy. Střelbu na slabá místa nelze podrobně rozebrat. Ve hře je 300 tanků, každý patch přibudou další nebo se starým změní pancíř, to prostě nejde. To samé platí pro mapy. Ty se mění dost hodně a nejenom tím, jak jsou postaveny, ale i tím, jak se hrají. Ne všechny pozice se najdou na mapách hned, ne všechny fungují pokaždé a nějaké ty úplně základní vůbec nemá smysl popisovat, stačí se chvilku dívat v bitvě po spoluhráčích/protivnících aby jsi je viděl.

Co je podle Gottwyho největší chyba co ve WG udělali?
Podle mě možná překvapivě nebyla největší chyba zpřístupnění „zlaté“ munice i za kredity, ale přidání strojů jako je FV215b 183, Waffenträger E 100 či Conqueror Gun Carriage atd. Ty jsou prakticky nevyvážitelné a jen kazí hru.

Bavi ta to este po tych rokoch hrat alebo hrajes uz len z nutnosti?
Baví, má to ovšem dvě ALE:
Za prvé mi po těch rocích už hodně vadí a kazí zážitek z hraní problémy WoT, které WG prostě buď neřeší, nebo příliš pomalu a hráče jen frustrují. Myslím, že je ani není třeba zmiňovat, ve svých videích jsem to dělal už celkem dost.
Druhé ale je to, že mě k hraní poměrně motivuje točení videí, které mě někdy baví i více než samotné hraní. To je pro mě takový bonus navíc, proč to stále hrát.

Gottwyho příručka pro hráče World of Tanks lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Gottwy, co si myslíš o budově co si WGčko postavilo na Kypru?
Že je to jejich věc, jak si utratí své peníze.

Ahoj Gottwy, plánuješ nějakou autogramiádu? (Knížka už je doma pro prcka – snad ho donutí i číst)
Nic takového neplánuju, to je naprosto v rozporu s tím, že si přeju zůstat anonymní. Promiň.

Ahoj, pripojuji se dotazem k tankistovi Pet424. Rad bych si knihu koupil, ale trochu se bojim zamereni obsahu na uplne zacatecniky, tj vysvetleni garaze, kasaren, expu a vubec obecnych zakladu. Mohl bys Gottwy trochu priblizit kam kniha obsahove miri? Diky za odpoved a mej se fajn.
Je to jednoduché. Míří na hráče, kteří mají tak 2500 a více bitev. S tím, že čím méně bitev od těch 2500, tím více je pro tebe užitečná. Je zaměřená vyloženě na to, jak sse jako hráče zlepšít. Takovým hráčům s 30 000 bitvami už tolik nedá, ale také se tam pro ně něco najde.

Jak probíhal proces vydání knihy? Jak jsi přesvědčil vydavatele, že má smysl podobnou knihu vydat? Jak dlouho celý proces probíhal, jaký je náklad, kladl si vydavatel nějaké podmínky? Už jsi vydělal první milion?
Já vydavatele nepřesvědčoval, bylo to přesně naopak :-) . On mi napsal, po nějaké době sme se sešli, vše domluvili a pokud si někdo kladl nějaké podmínky, tak spíš opět já :-). Počáteční náklad je 2000 kusů a snad můžu prozradit, že se prodala již více než polovina. Milion jsem ještě nevydělal, ale kdo si počkám ten se dočká :-)

1) Jak ses ke hře World of Tanks dostal + jak dlouho jí hraješ? 2) Měl jsi ze začátku nějakého učitele (youtubera,streamera, jenž hrál WoT) nebo jsi byl takový dobrý hráč od narození?
Zmínku o WoT jsem nalezl v herním časopise kdysi dávno, když „slavila“ prvních 100 000 registrovaných hráčů a byla v uzavřené betě. Tak jsem se také zaregistroval a asi po dvou měsících mi přišel klíč a od té době jsem hrál. Podle fóra to bylo 10. prosince 2010. Takže už skoro 5 let. Nutno ale zmínit, že po vydání hry z bety jsem si dal pauzu, protože se veškerý postup smazal a velmi mě to mrzelo.

WG čím dál častěji mění pravidla a poměrně zásadně rozšiřuje herní obsah a tím nemyslím nové vývojové stromy. Rady, které dlouho platily, se nyní mění s každou novou aktualizací. Jak dlouho předpokládáš aktuálnost knihy nebo jinak řečeno: kdy nastane čas vydat dodatek knihy?
To je pravda, ale má knížka je psána v podstatě velmi obecně a tak se jí to až tolik nedotkne, i když už teď je v podstatě „zastaralá“, protože se změnil vykreslovací čtverec na kruh a já tam pouze píšu, že se něco takového v budoucnu má stát.

Jaký jsi byl hráč prvních 1000 bitev? Se kterým tankem máš nejvíc bitev? Proste něco z tvé garáže. Například které tanky maji ve tvé garáži čestné misto. Tvůj tank s nejlepšími výsledky a třeba tank ktery je pro tebe nejhorší. Co děláš, kdyz se ti nedaří?
Jako každý jiný. Špatný. Co se týče těch tanků a bitev, není nic snažšího, než si mě ve hře najít a kouknout se na mé statistiky, kde to všechno je. Jen řeknu, že čestné místo má u mě rozhodně E 50ka, to je prostě tank, jak má být. Když se mi nedaří, tak většinou vypnu hru, pokud to je ve více bitvách za sebou.

Co ty a WG, je to s nimi domluveno? Licence apod… Na foru psala Ketankis, ze „budes mit problemy“.
S WG EU se nedá komunikovat. Nebo alespoň nedalo. Však tam také půlku lidí minimálně vyhodili. Prostě nebyli schopni ani odpovědět, nic.
K tomu, co psala ona, která knížku evidentně nečetla.
V knížce je viditelně napsáno, že se nejedná o knihu od Wargamingu, mají vše označeno ochranou známkou, nepoužíváme jejich loga ani grafiku. Vše ostatní je mé duševní vlastnictví, které jsem dal na papír. Pokud s tím mají problém, mohou to řešit s právníkem nakladetelství.
Jejich reakce je daná vyloženě tím, že chtějí vydělat na své knize. Podle mě si ty příručky až tak nekonkurují, protože ta jejich je zaměřena spíše na hráče do 2500 bitev (soudím z toho co jsem viděl) a ta má spíš na hráče od 2500 bitev. Taky cenově a celkovým provedením jsou úplně někde jinde.

Proč jsi jako hlavni tank na obalce knihy pouzil IS-3 a Legendu Tigera az jako vedlejsi?
Tak za prvé jsem to nepoužil já, ale grafik, a za druhé ve WoT je IS-3 mnohem symboličtějí než Tiger, zvlášť po tom, co je IS-3 v HD.

Kdyby přišel zlý skřítek Serb a přikázal ti, že si můžeš nechat v garáži jen tři tanky a jeden prémiový tank, které by to byly a proč?
E 50 protože to je prostě král, který umí všechno a nikdy nezklame.
T71 protože je s ní velká zábava a hraní je výzvou.
FV215b protože je to takový chudák podceňovaný, ale pro mě je to nejoblíbenější tier 10 tank a mám s ním dlouhodobě nejlepší poškození ze všech tanků co ve hře jsou.
Prémiový tank by byl Typ 59, protože za prvé výborně vydělává a za druhé už ho mám tak strašně dlouho, že by se s ním loučilo asi těžko. Však tam také mám 5-skilovou posádku, což nikde jinde, myslím, nemám.

Ahoj Gottwy, bavilo tě psát knihu, a pokud ano vydáš další?
Bavilo mě to, zvlášť tak od poloviny to bylo vyloženě super. S dalšími knihami bych to moc pozitivně neviděl, protože bych nevěděl o čem psát.

Zdravím Gottwy, Sleduješ nějakých českých alebo zahraničných streamerov čo hrajú WoT?
Českých ne, ze zahraničních jsem sledoval poměrně EmbryonicJourney, ale ten s tím sekl. Nedávno začal hrát ale znovu, tak snad se opět dočkám.
Co se týče Youtube, tak se koukám na SirFoch a Quickybaby, ale už to není ono. Oba se stali nějak moc extrémními, jeden je strašně negativní, druhý strašně pozitivní a člověk je musí znát, aby mohl poznat, jak to doopravdy mysleli.

Gottwy myslíš si že Wargaming o nejakých pár rokov WoTko nechá alebo ho predá?
Wargaming určitě WoT nebude prodávat. Ta síla značky tam je a je možné, že si za 10 let vzpomenou, že by chtěli udělat další WoT a pak by sakra litovali, kdyby jen tak prodali licenci.

Co říkáš na balancování pancíře? Na čísla která v tom jsou protože už nějakou tu dobu tu sem a postupně zjišťuju že síla Těžkých tanků a pancíř se postupem hry vytrácí. Díky za odpověď
Síla těžkých tanků a pancíř se jednoznačně ze hry nevytrácí, pokud jsi teda nehrál v dobách před patchem 7.5. Minimálně někdy od verzi 8.3 je role pancíře a těžkých tanků stejná, ba spíš výrazně silnější, protože se zdaleka nejezdí tolik artylérií a stíhačů tanků.

Ahoj. Napsat knížku byl tvůj nápad a psal jsi ji s někým ve spolupráci, nebo je čistě Tvým dílem?
Knížku jsem psal sám, maximálně jsem se radil s kamarádem, který WoT vůbec nezná, o vhodnosti použití nějakých slov. Taky to potom, co jsem to napsal, kontrolovala redaktorka kvůli pravopisným chybám a jiným podivnostem :-)

Ahoj Gottwy, úcta za sepsání knížky. A teď otázka, nepřemýšlel jsi nad tím doplnit ji nějakým dvd s ukázkami, záznamy bitev, příklady něčeho co zrovna popisuješ atd.?
Děkuji. Nad tím DVD nepřemýšlím, protože bych potom byl vlastně sám sobě největší konkurent, protože všechno takové už mám dávno na Youtube na svém kanále.

Ako zásadne by ovplyvnilo hru ak by bol RNG znížený z 25% na 15%, alebo až 10%? A ako dlho ešte plánuješ zotrvať pri hraní WOT?
Hru by to nijak zásadně neovlivnilo. Byla by jen o něco málo spolehlivější, čehož by mohli využít lepší hráči, ale ten rozdíl by byl opravdu jen malý. Ovlivnilo by to výsledek tak maximálně jedné z deseti bitev a v běžné hře by jsi to nepoznal. Co se ale týče průbojnosti, tak tam bych byl rozhodně pro, protože na rozdíl od poškození tam moc nevyužiješ nadprůměrný „hod“ penetrace. Většinou totiž na cíle, které nemůžeš spolehlivě prostřelit, vůbec nestřílíš. Takže to má téměř jen tu negativní stránku v podobě toho, že neprobiješ něco, co by jsi normálně bez problémů prorazil.
Hlavně u vysokých tierů už je ten rozptyl příliš velký. Neprorazit E 100ku do nenaúhlované věže z 15 metrů s FV215b 183, které má průměrnou průbojnost 310 (minimální průbojnost je nějakých 234 mm, to je o víc než 70 mm méně než je průměr!), pak opravdu potěší, zvlášť když nabíjíte skoro půl minuty. Něco takového tě prostě zabije, pokud nepomohou spoluhráči, a nic s tím něuděláš.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

25 komentářů k “Gottwy odpovídá na vaše dotazy”

 1. Martin napsal:

  Super rozhovor, diky

 2. Herr_Konig napsal:

  Kde se dá sehnat ta kniha a za kolik?

 3. Robin_czech napsal:

  Díky za odpověď!

 4. Landreon napsal:

  On si nekdo kupuje knihu o HRE???? To jste to dopracovali pratele….

  • MrCokkie napsal:

   „Já to nepotřebuju , Ty ano ? Ha , Ty jsi hloupý..“ , už mě tyhle STUPIDNÍ narážky dost serou , nechceš to ? Ser na to a nepiš hovadiny . Chtějí se něco přiučit , zajímá je to , nebo chtějí Gottwyho podpořit . Chceš aby byli rajčata ? To zase ne , to by jsi psal další shity o noobech…Schopte se lidi!

   • Landreon napsal:

    Nechapu koho citujes, asi to uz nehul. Treba az dospejes, pochopis, co jsem napsal…..

    • GhostInTheFog_CZ napsal:

     Myslím, že jsem dost dospělý na to, abych ti řekl, že jsi napsal kokotinu…
     Je každého věc jak peníze utratí, někdo si místo 1 050 goldů radši koupí tuhle knihu, aby věděl jak ty goldy použít, když si je příště koupí… Myslím, že Gotwymu patří velký obdiv za to, že se do toho jako jediný na české WoT scéně pustil a dotáhl to do konce. Takže těch 133kč cca nikoho kdo to potřebuje nezabije a ještě podpoří kluka co si ty peníze zaslouží, protože mu to nezabralo 1 odpoledne ale skoro půl roku…

  • Grulda napsal:

   Nejdál jsi to dopracoval Ty. Kdyby blbost nadnášela, tak se budeš vznášet jak holubička.

  • BerounSF napsal:

   taky se mi to zdá “ “ (nebudu radši nic psát, každý si doplňte), ale je přece na každým kam dá své peníze, ne? Tak to neřeším. Gottwymu závidím, ten si pěkně vydělá

   • Discaver napsal:

    začíná mě to co jsi napsal dávat to co má gottwy a WG společné když to vezmu ještě s větší dávkou šílenosti tak gottwy je vlastně „WG“ ale to je pouze úhel pohledu

 5. Pepiczek napsal:

  Jsem si jist, že je k dispozici v instituci které se říká knihovna. Ale na to musíte zvednout zadky a jít tam. Bohužel vaše staty na ně platit nebudou. A to chování co předvádíte ve zdejších diskuzích tak to už tuplem ne. – Klídek, je to všechno vyzkoušený. Byl jsem ne úplně dobrovolně, natož chtěně zůčastněným pozorovatelem školení knihovníků. To jsou Ti hodní lidé kteří vám je zapůjčí. –

  Podpořit ho můžete přes donate což mi přijde lepší. Z knihy má autoráky a to není moc velká hitparáda. Akorát mě děsí jaké knihy se prodávají tak dobře a jaké skvělé a mnohem lepší, zajímavější a celkově informačně hodnotnější tituly leží bez povšimnutí na pultech.

  Měsíčně mi projde rukama dost fondů na to abych to mohl konstatovat. – Myslím fond knihovní čili knihu jako tu věc kterou čtete, ničíte, čmáráte do ní, trháte z ní listy a jiné věci které se poté musí odborně opravit. A že to zabere času… –

  Hm, trochu jsem se rozvášnil, ale muselo to ven. Jinak bych nežil. Ale už se to nestane. Další plamené projevy si nechám pro sebe. A budu opět psát jen heslovitě bez výrazu.

 6. wilda napsal:

  ….proč si kupovat knihu, když v té hře je bez vyjimky všechno řízené a manipulované WG ???? v dnešní době už je naprosto fuck se kterým tankem hraješ….soudruzi je tak dlouho balancovali, až z nich udělali (co se týká vlastností) pouze jeden tank pokaždé v jiném kabátě. Všechny specifické vlastnosti jsou tytam. Tak nač knihu?? Moje rada: držet směr dopředu, občas zmáčknout tlačítko na myši….on se WG občas i trefí. 😀 😀 😀

  • wilda napsal:

   …a hlavně se nenervovat…pro WG je nejlepší hráč / nasranej hráč 😀

  • Tobi_1989 napsal:

   „jeden tank pokaždé v jiném kabátě“

   To jako vážně? Hele souhlasim že spousta rebalanců za poslední cca 2 roky byla bulšit (jako třeba když teď v podstatě nerfli Tigerovi už tak nijak skvělej pancíř a rozhodli se to vykompenzovat zlepšením přesnosti – kdyby mu zvedli RoF nebo snížili odpor terénu neřeknu, ale přesnost kterou má už tak jedinou špičkovou a fakt ho nijak nezachrání ji ještě o chlup zlepšit) , ale zkus si zahrát IS-3 a v zápětí stejným stylem zahraj Tigera II.

   A to beru 2 tanky jednoho typu, mohl bych tě rovnou chytit za slovo a odkázat tě na IS-3 a AMX 13 90 😀

 7. Coraxion napsal:

  Dobrá příručka. Řekl jsem si, že ji nepotřebuju a koupím spíš pro syna. Nakonec jsme ji četli oba a i když se blížím k 50k bitev nějaké rady jsem v ní našel. Cena je víc než příznivá.

 8. Desert_Eagle_5 napsal:

  Také mám už docela odjeto a věřím, že i já bych se z ní něco příučil. Přece jen Gotwy je borec. (není to sarkazmus kéž bych hrál aspon z poloviny dobře jako on) Ale nechci podporavat plačku! Co nadavá na arty a FV 215 b (183) a WT E100! Nevidím důvod proč by měli kazit hru? Ano jednou za čas tě smázne arty nebo FV na ránu ale to k tomu prostě patří. Nevím jak by to měli kompenzovat. Vždyt dělostřelectvo má podstatně větší ráži než klasické kanony u tanku. Nejezdím za arty rád, protože je to většinou nuda. Ale ve hře se mi líbí alespon mě udržují ve střehu a v pohybu.

  • gottwy napsal:

   „Co nadavá na arty a FV 215 b (183) a WT E100! Nevidím důvod proč by měli kazit hru?“

   To bude asi tím, že nepamatuješ časy, kdy nic jako FV215b 183 a WT auf E100 ve hře nebylo a největší alfa poškození ve hře měl Objekt 704. Tehdá jsi si mohl mnohem více dovolit a nebát se přitom, že tě zničeho nic smaže z plného života takováhle prasárna, která sedí celou hru na základně.
   A arty je kapitola sama o sobě, o ní jsem už napovídal dost.

   • Discaver napsal:

    já jsem tu od 8.5 když zde bylo FV 183 ale dokud měl ty neponerfované goldy tak dávat všechny střední tanky co jsem potkal bylo fakt moc ale jak tet ty goldy nerfly tak už mě to připadá daleko lepší ale stále je to nevyrovnaný a když se myslím v 8.10 objevili ty WT tak to jsem ignoroval a jako nováček jsem byl rád z nových strojů ale jak jsem nabíral ty zkušenosti co mám tet tak jsem zjistil že ten tank je opravdu nevybalancovaný i přes to že odebrali 1 náboj ale i s 5 mě to připadá jako strašné aby za 8s -2800 HP ale ta náhrada aspoň nebude dávat za takovou krátkou dobu tolik DMG

    • gottwy napsal:

     Právě. Navíc ty tanky mohou být díky tomu, jak fungují, jen moc silné nebo moc špatné. Nic řádného mezi tím.

     • Discaver napsal:

      kdyby tomu WT odstranili zásobník tak by možná byl daleko vyváženější aby to nabíjelo asi za 10s s 560 DMG tak by to asi stačilo ale nevím jak by vyřešili ten kamofaktor aby to bylo dostačující aspoň na některých mapách protože ne každý stíhač je schopný vládnou i městským mapám
      nevím proč ale jako jediný youtuber si s tebou rozumím když se na tebe dívám tak se většinou naše názory shodují a často se zamyslím jestli máš pravdu nebo ne ale prakticky pořád se shodují což je zajímavé protože ty seš 2x lepší než já možná je to tím že oba máme rádi přibližně stejné tanky tak snad se někde setkáme v podobné situaci a pořešíme to jako tady