Dokumentární týden #7: Bitva o Berlín

Dnes, kdy národy bývalého Sovětského svazu slaví heroické vítězství nad nacismem, si v naší dokumentární sérii připomeneme poslední velkou vojenskou operaci v Evropě, Bitvu o Berlín. Charakteristicky si k tomu vezmeme na pomoc poněkud jednostranně natočený, ale velmi oblíbený seriál Velká vlastenecká válka z originální ruské produkce.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

6 komentářů k “Dokumentární týden #7: Bitva o Berlín”

 1. Stanislav Patsyuk napsal:

  Túto sériu dokumentov mám osobne najradšej.

  • Tonda233 napsal:

   No u tebe se nedivím, už jsem četl řadu tvých komentářů ………

   P.S. Nejenom dokument je poněkud jednostranně natočený, ale i ty jsi jednostranně natočený….hlavou rovnou bolševikům do zadku :-)

   • carramba66 napsal:

    Tohle je jeden z nejvíce ceněných dokumentárních seriálů současnosti. Jistě, je na něm znát (ne tolik jako na socialistických dokumentech, ale přece), že je to dílo Rusů, je to mírně jednostranné. Na druhou stranu je to natočené opravdu špičkově, technicky jde o zřejmě nejlépe zvládnutý válečný dokument posledních let. Ne nadarmo po odvysílání prvních dílů dostali autoři z Británie zakázku na pokračování, které se jmenovalo Soviet storm. A už bylo o něco slabší.

    • Tonda233 napsal:

     Dokument je udělaný výborně, viděl jsem celou sérii, ale jak jsi psal v popisu, člověk u toho musí trochu přemýšlet a uvědomit si, že si tu Rusové ohřívají vlastní polívčičku. Ostatně, který národ by si ve vlastním dokumentu trochu nevylepšil svojí historii. Já nereagoval na tebe, ale tady na rusofila (nebo přímo Rusa), Stanislava. Co tu čtu diskuze tak pro něj co je Ruský to je dobrý, tam mě jen pobavilo, že se přihnal jako první ten dokument chválit……..

     • Stanislav Patsyuk napsal:

      Ak by ste čítali pozorne, vyjadril som napr. nesúhlas s odsunom Nemcov z Československa, čo samozrejme platí aj pre ostatné štáty. Pokiaľ by som bol boľševik, zaujal by som kategoricky rozdielny postoj. Dokonca zastávam postoj, že Červená armáda východné a stredné časti Európy neoslobodila, ale dobyla. Boľševická téza je opačná, tvrdí o oslobodení. Ale je možné konštatovať, že napr. Maďarsko a Slovensko, ako spojenci Nemecka, boli oslobodení? Nemyslím si, rovnako ako v prípade Nemecka je nutné hovoriť či písať o dobytí území nepriateľov Sovietskeho zväzu, ktorí mu začiatkom leta 1941 vyhlásili vojnu. No a veľmi negatívny pohľad mám tiež na tzv. SNP.

 2. Tankaard napsal:

  Hlavně aby se už nikdy nic takového neopakovalo a všichni znali válečné události jen z podobných dokumentů.