Dokumentární týden #1: Mnichov 1938

Týden, který předchází 70. výročí konce 2. světové války si na WoT.cz připomeneme nejlepšími válečnými dokumenty. Ode dneška každý den ve 20:00 až do neděle 10. května se tu objeví chronologicky seřazené dokumenty, mapující postupně celou válku. Začít nemůžeme ničím jiným, než dokumentem o mobilizaci československé armády v roce 1938, který byl vytvořen v roce 2008 k jejímu 70. výročí.

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

46 komentářů k “Dokumentární týden #1: Mnichov 1938”

 1. Pepe285 napsal:

  jooooo carramba,tak to jen schvaluji,na to to se nemaaa zapomínat

 2. Mzilla napsal:

  Kdyby válka začala o 10 let později tak bys jsme nakopali ňemcum zadek :)

  • Lukass napsal:

   Podle mě by sme o deset let pozdějc neměli šanci 😀
   Áda rozpoutal s polákama boj přestože mu všichni soudný velitelé řikali že nemaj dost letadel, tanků, lodí…

  • SVK_5231 napsal:

   stacilo by keby sme nepustili Sudety cez ne by vtedajšia nemecka armada neprešla ..

   • Stanislav Patsyuk napsal:

    Opevnenie nebolo v roku 1938 plne dokončené, čiže nemecká armáda by zaiste prerazila. A kým by sa tak stalo, Lufftwaffe by premenili české mestá na mesačnú krajinu. Akýkoľvek izolovaný boj proti nemeckej presile nemohol sláviť úspech. Navyše, ak boli Poliaci a Maďari pripravení podieľať sa na koristi po boku Nemecka.

    • Lukass napsal:

     Stejně jako nebylo dokončeno opevnění, nebyla Luftwaffe ve stejném stavu jako když lítala do anglie 😀
     Každopádně Maďaři a Poláci by se pokoušeli ukousnout si pro sebe. Oba by útočili koňma proti tankum, ale na druhou stranu tanků nebylo dost proti armádám třech národů.

     • Stanislav Patsyuk napsal:

      Československej moci by už nezostali tanky proti Poliakom a Maďarom, pretože by všetky kusy musela sústrediť proti Nemcom.

     • Lukass napsal:

      Plány pro řízený ústup ČS armády neznám do detailů, ale řekl bych že by ustupovali ze západu na východ 😀 tedy poláci i maďaři by byli „po cestě“. Třeba by se jim pokoušeli vyhnout, třeba by je chtěli rozsekat a zahnat za hranice… Když by je jen obešli a nechali zabrat část území, došlo by na poláky a maďary po tom co by spojenci uklidnili německo. Ale ano – Neměli dost tanků a v tom se shodneme.

  • darth napsal:

   jo tak to těžko… 😀 sice jsme měli zajímavé tanky ale proti němcum by to stejně nestačilo 😀 a kdo si tady myslí že bychom s tím naším slavným opevněním něco zmohly tak se prosím podívejte na netu na sílu německé mašinérie a naši 😀 jako prvně stejně jak to udělaly v polsku by sundaly naše letadélka a pak už by to bylo ráz na ráz 😀

 3. Stanislav Patsyuk napsal:

  Požiadavky Nemecka i Maďarska boli prirodzené a pochopiteľné, pretože veľká časť nemeckého a maďarského národa sa po rozpade Rakúsko-Uhorska/Maďarska nespravodlivo ocitla mimo národných štátnych organizmov, s ktorými ich viazal pocit spolupatričnosti.

  • onovo napsal:

   když se jim to nelíbilo, holi táhnout- což se po válce splnilo(po tom, co dělali, se dočkaly odplaty- ovšem teď se cítí „ublíženi“)-zrada to byla, otázka, kdyby bylo nato jak by to dopadlo, či dopadne….

   • Stanislav Patsyuk napsal:

    Išlo presne o takú zradu, akej sa dopustili Česi vo vzťahu k monarchistickému Rakúsku v roku 1918. Zámerne nepíšem o zrade Slovákov vo vzťahu k Maďarskému kráľovstvu, pretože Slovensko (severné Maďarsko) obsadili zahraničné intervenčné sily, a to bez toho, aby konali v súlade so záujmami slovenského ľudu, ktorý v prevažnej miere podporoval maďarskú vládu.

    • zdeno 20 napsal:

     severne madarsko hehe ti ide chlape trapne

     • Stanislav Patsyuk napsal:

      To je iba otázka terminológie. Ak sa vás dotýka termín severné Maďarsko, môžete používať termíny Horné Uhorsko, Horný vidiek či Horniaky.

    • Tonda233 napsal:

     Zajímavá teorie….. jsi byl na školení v Kremlu a nebo si na takový nesmysly přišel sám? Dějiny Českého národa nezačínají u Rakouska Uherska, když chceš pátrat po souvislostech, budeš muset jít sakra dál než je 20 století……

  • marhi napsal:

   Tak máš v tom chlapče trochu hokej, co se týče Čech a Moravy tak ty vznikly pouze v historických hranicích které byly stanoveny po porážce Marie Terezie. Přišla o Slezko. Ten zbytek je už na diskuzi…

   • Stanislav Patsyuk napsal:

    Ale v 18. storočí neexistovala otázka nacionalizmu. A je faktom, že sudetskí Nemci sa pričleneniu k československému štátu, ktorý vznikol z vôle veľmocí, bránili už v období rokov 1918 až 1919. Sudetonemecká otázka nevznikla koncom 30. rokov, ale išlo o dlhodobo neriešený problém, ktorý akurát koncom 30. rokov iba vyvrcholil.

    • Lukass napsal:

     18 tié storočié?
     Přitlač chlape. Chápu že na slovensku se o českejch dějinách moc neučíte, takže ve zkratce.
     Země koruny české si samy vládly již před dávnýmy a dávnýmy časy. Ve čtrnáctém staletí pak Karel IV. podepsal smlouvu s Habsburky – pokud jeden rod nebude mít nástupce, jeho majetek spadne pod rod druhý. V tu chvíli to vypadalo slibně – Habsburkové moc nepíchali a sám měl tři syny. Nu dva se poprali, třetího nechali zabít, ani jeden z nich neměl kluka a tak země koruny české spadly pod habsburka.
     Tam setrvaly až po první světovou válku kdy Slovan umíral pro Germána ve válce proti slovanům. Chlapům z Legií se v první světový podařilo vytvořit takový podhoubí, aby Masaryk a spol. domluvili právo na národní sebeurčení a obnovení čech v přijatelnejch historickejch hranicích.

     Proč konkrétně bylo připojeno „slovensko“ nevím. Možná měli stejný názor jako já – proč odmítat někoho kdo má blíž k čechům než k maďarům?
     Teď jsi na tahu – jestli máš blíže k maďarům, pak chutě táhni do maďarska.

     Pac a pusu, českej knedlík 😉

    • fidlibum napsal:

     Čo keby si sa zbalil a išiel za Dunaj a tam rozpraval tie rozpravky.

 4. to bych nikdy ne napsal:

  odhodlání čechoslováků bylo obdivuhodné, bohužel ustrašení spojenci nás obětovali. Chtěl bych vědět, jak bychom dopadli, kdybychom se bránili s podporou spojenců, a taky kolik dnešních lidí by dokázalo na obranu vlasti pozvednout zbran , a jít za ni bojovat.

  • atjov01 napsal:

   Kdyby pánové z Francie a Anglie dodrželi Versailleské smlovy Hitler by neměl ani tančík :) podle nich smělo mít Německo asi 10 nebo 100 tisícovou armádu a nic víc…tohle Hitler porušil a kdyby tam na něj vlítli a všechno zastavili byl by klídek…

   Ale později kdyby teda zaútočil Hitler na ČSR tak podle odhadů by sme se bránili sami tak půl roku a pak by byl konec. S Francií by jsme prý vyhráli ale byl by to masakr. S Francií i Anglií by se pravděpodobně Hitler prý vzdal nebo by ho zradilo velení. A kdyby se přidalo i Rusko…no to by nebylo co řešit 😀

  • Lukass napsal:

   Dopadlo by to krvavě 😀
   Kolo první – němec se pokouší projít přez bunkry… tudy to nepůjde.
   Kolo druhé – němec posílá třetinu sil severně podle opevnění, třetinu jihem a třetina si hledá místo kde prorazí.
   Kolo třetí – ČS armáda „ustupuje po předem připravených pozicích“, aby ji němci nesevřeli do kleští ze třech směrů. Přesně podle plánů.
   Kolo čtvrté – ČS armáda se po zdržování německých jednotek opevnila na slovenských horách.

   To je přesně okamžik kdy do Německa má vtrhnout francouz. Německá armáda je zabavená pár set kilometrů od Berlína a tak francouzi postupujou německem celkem snadno. Němec se musí začít vracet, ale od tý chvíle má ČS armádu v patách…

   Ale stalo se, co se stalo. Francie a Anglie nám vrazili kudlu do zad, Poláci se pokusili ukrást co mohli, Slováci si vyhlásili vlastní fašistickej stát… Áda vydrbal s polákama, vydrbal s francií, bombardoval anglii, atd.

   btw. tenhle určitě znáte – Francouzi maj vždycky v záloze připravenou jednu vlajku – bílou, ale zato Slováci… Slováci maj vlajek plný sklady.

 5. pepan napsal:

  Prvně sem si myslel, že se Wargaming pochlapil a udělal něco ve stylu jako osvobození polského Těšína, zase nic, holt asi pro ně nejsme významnej trh.
  Ze strany VHÚ se mi „líbí“ nenápadná manipulace s fakty, s Francouzi (a Brity) jsme prý pouze sdíleli demokratické idee. O spojenecké smlouvě ani muk. Asi pro jistotu.
  Rusáci si do podmínek „spojeneké“ smlouvy alibisticky přidali podmínku, že zasáhnou, jen v tom případě, pokud se angažuje Francie.
  A Poláci, ti se rovnou přidali k Němcům a urvali kus Těšínska.

 6. Delta napsal:

  Tady je to samý rozumbrada, kdyby k něčemu došlo většina by to řešila stejně jako ve hře, hezky zpovzdálí, jen aby přežil.

  • Lukass napsal:

   „Podle sebe soudím tebe“?
   V dnešní době je celkem bezpředmětný něco řešit, když vlastně ani česká (žoldácká) armáda nechce nebírat lidi 😀

   • Delta napsal:

    Přesně, nesud mě podle sebe. Ve hře trouby co honí státy hezky ze zadu bitevniho pole nesnasim. Dnešní machři ani neví co byla ZVS.

    • Lukass napsal:

     😀 Ptal jsem se, nevynášel rozsudek. Dnešní machři neví co byla ZVS, já to taky nevim. Ale co když ti povim, že to neni naše vina… Já bych si klidně pár měsíců zacházení se zbraní a třeba i s vojenskou technikou dal. Ale bohužel nesplňuju podmínky na profesionálního žoldáka.

 7. carramba66 napsal:

  Před pár lety vyšla zajímavá knížka Žáby v mlíku, která válku Československa s Německem popisuje. Nakonec tam vyhrajeme, díky zadržení prvního náporu a atentátu na Hitlera, který spáchají nespokojení generálové. Knížka je to opravdu dobrá.

  Zároveň já o Mnichovu už roky přemýšlím a po těch letech jsem došel k názoru, že to bylo dobře, jak se to provedlo. I já bych byl jako vlastenec radši, kdybychom mohli dneska říct, že jsme bojovali, přežili a nakonec vyhráli. Po dvaceti letech od samostatnosti by to národ jednou provždy zocelilo, takový průchod peklem. Na druhou stranu nemůžu odsuzovat Beneše, protože si myslím, že on to měl opravdu dobře spočítané. Věděl, že Hitler jednou zaútočí na Sovětský svaz a tím začne jeho konec. A měl dobře spočítané, že pak s „našimi“ Němci zatočíme i my.

  A na to se u nás zapomíná, že druhá světová válka nám přinesla jedno obrovské vítězství: Po tisíci letech jsme mohli vyhnat všechny Němce. Tisíc let jsme s nimi měli problémy a to nám Beneš jednou provždy vyřešil. PRÁVĚ TO je největší české vítězství druhé světové války. A vděčíme za něj Benešovi.

  A mimochodem, popis naší teoretické války s Německem bitvu po bitvě už před lety sepsal i jeden Norský (opravdu!) laický historik a je k dispozici na http://althistory.wikia.com/wiki/Invasion_of_Czechoslovakia_(Fall_Gr%C3%BCn)

  • HunnterKiller napsal:

   To je pravda. Česko se do nedávna mohlo chlubit svou ,,čistotou národa´´ Němci pryč, cigání pryč, židi pryč… Bohužel ty léta jsou pryč. Cigánů je tu pomálu zas půl milionu… Pak ještě jakési afričany sem chcou nastěhovat… Jsem zvědavý jak se to bude řešit následujících 50 let.

   • Rod napsal:

    „Čistota národa“? Kluci, to myslíte vážně? To se jako bojovalo proti státu, který chtěl čistý národ proto, abychom my byli čistý národ? To jsem jistě špatně pochopil, že jo?!

   • carramba66 napsal:

    No to je zase jiná písnička, nejde o nějakou rasovou „čistotu národa“, ale o politickou jednotu, která tady prostě tisíc let nebyla. Němci vždycky byli pátou kolonou a kdyby tu zůstali, byli by jí dřív nebo později i znovu, viz. problémy, jaké mají Slováci s Maďary. Tím, že jsme se jich zbavili, jsme se zbavili největšího celospolečenského problému, který po staletí ohrožoval podstatu našeho státu, národa, komunity, je jedno jak to nazveš.

    Pokud jde o Romy a Araby, ti tady těžko budou chtít mít vlastní stát a těžko je v tom kdy bude podporovat nějakej velkej soused. Leda by se rakušáci dali na islám a to tak nějak nepředpokládám, čili muslimů ať je tady kolik chce, mě nevadí. Němci by mi vadili víc.

    • HunnterKiller napsal:

     Ale klidně se můžou plést do politiky i romové. Ve francii si taky muslimská menšina v politice vynucuje svá práva kterými omezují také majoritu. Je to otázka času.

     • Lukass napsal:

      Ani ne – už teď jsou myslim povolený „halal“ porážky. Čech musí zvíře omráčit a bez zbytečného ubližování zabít. Arab může zvíře podřezávat při plném vědomí za recitování modlitbičky.

     • carramba66 napsal:

      Lukass, můžu tě ubezpečit, že na venkově se na nějaký omračování sere, na venkově se hlavy usekávaj a zvířata nechávaj vykrvácet stejně, jako se to tady dělalo po staletí.

     • Lukass napsal:

      Venkovský zabíjačky jsou zakázaný a opovaž se dát sousedovi jelítko 😀
      Když by si muslimové halal maso vyráběli pokoutně a pokoutně ho žrali, pak ok. Jediný co se pak dá dělat je poštvat na ně exoty od PETA.
      Ale ne, my jim to povolíme a v tescu bude speciální regálek na maso porážený za modlitbičky 😀

    • mopop napsal:

     To seš dost vedle, oni se tady nechtěj rozšiřovat jako arabové ale chtěj tady šířit tu svou pošahanou ideologii (žádné náboženství)

  • Tonda233 napsal:

   No jo jenže už nedomyslel, že ta cena za vyhnání Němců bude 40 let pod kuratelou SSSR. Tomu říkám vyhánění čerta ďáblem….. Asi moc věřil v demokracii a neuvědomil si, že když nás jednou hodili spojenci přes palubu v Mnichově, takže nás po válce klidně přenechají komančům z východu….

   • fLukass napsal:

    Fašista byl problém bližší než Bolševik. Fašistu jsme přežili bez „velkejch“ ztrát na životech a zároveň jsme vyřešili pohraničí, který se mohlo kdykoli chtít znovu odtrhnout… prostě carramba to sepsal dobře. A co se dělo s Bolševikem? „Kdyby si uvědomil…“ třeba doufal, že se naši spojenci konečně proberou a přestanou magorum podsouvat dárečky aby je zabavili a uklidnili 😀
    Já nadhodim jiný kdyby.
    Kdyby po první světový její účastníci vzali v úvahu že Bolševik buduje diktaturu, kdyby se dopátrali že byl nastartovanej německem a že si zajatý němce začleňuje do Rudý Armády v počtech větších než rusy… vylodili by se na východě a využili transsibiřskou magistrálu drženou Českejma Legiema. Po cestě by se k nim přidávala Carova „Bílá armáda“. Plán na tohle byl, ale už ne vůle válčit.
    Ale stejně jako u Beneše – budoucnost která se následně odehrála se v tu chvíli zdála nepravděpodobná.

   • carramba66 napsal:

    To co se dělo po roce 45, to byl zajedno výsledek války, ale zadruhé výsledek politiky ostatních stran. Historici se shodují, že právě to, jak se chovali tehdejší politici mimo KSČ umožnilo příchod komunistů k moci.

    • Tonda233 napsal:

     Základ všeho ovšem bylo, že jsme byli dle spojeneckých dohod ve sféře vlivu SSSR. Jako je teď Ukrajina ve sféře vlivu Ruska (aspoň Rusové to tak berou) a všichni vidíme jak to končí, když se pokusili z područí Ruska vyvázat…. Jinak co usnadnilo převzetí moci komunistů v Československu je na dlouhou debatu, ale myslím si, že i předválečná zrada od spojenců a neznalost toho jak to v sovětském ráji skutečně funguje, nahnala komunistům spoustu voličů.

     • Lukass napsal:

      Prosím, nekoukej tolik na TV Hovna a hraj WoT… tam ti světonázor vnucovat nebudou. Ve zkratce – Ukrajina má dvě hlavní národnosti – Ukrajince a Rusy. Ukrajinci považují ukrajinské Rusy za občany nižší kategorie. Na majdanu se Západ ukrajiny rozhodl že kašle na všechny (výhodné) obchodní vztahy které má s ruskem a pokusí se vnutit do EU, která mu dá… nevim. Dotace?
      Nová vláda vznikla z ozbrojeného puče.
      Pak si pravý sektor (trošku fašisti) zformoval trestné oddíly a vyyrazil proti nenáviděný národnosti která může za všechno zlo v jejich státě… btw. poznáváme tenhle přístup?
      Když vás někdo jde zabít, nebo vyhnat z domova tak se nejspíš budete bránit – to východ ukrajiny začal dělat.
      Pak přišlo upálení protestujících (pár lidí stanujících před úřady) v Oděse… jednoduše si v Googlu zadej „upálení / masakr v Oděse“ a pročti pár článků na různých stránkách. Možná budeš valit bulvy co si to vlastně chceme přisrat do EU.
      V tu chvíli si asi víc lidí řeklo že by se měli bránit nebo utect.
      Ve chvíli kdy už plně jela občanská válka si západ ukrajiny uspořádal volbu prezidenta a vlády. Západ si zvolil lidi kteří chtěli ukončit občanskou válku silou, místo pokusem o uklidnění situace. Jen „těsně“ nezvolili Tymošenko-vou, která chtěla východ ukrajiny vybombardovat atomovkama – lze dohledat na googlu 😉
      Od té doby uplynul rok a občanská válka pokračuje. Ukrajina si pučuje aby koupila zbraně, kupuje západní zbraně, kupuje plyn od západních států atd.
      Jsou na východě ukrajiny Ruský vojáci? Možná… Na Západě ukrajiny vojáky cvičí američani. :)
      Krym – Obsadili ho neoznačený Ruský jednotky? O tom asi nikdo nepochybuje. Při obsazování myslim nepřišel o život jedinej ukrajinskej voják.
      Uzavřeli severní hranici Krymu a hlavní výsledek kterej vidim je, že se krymu nedotkla občanská válka. Nikdo nezemřel, nikdo nebyl vyhnanej z domova.

      Slavíme 70tý výročí porážky fašistů a v Evropě je až příliš lidí kteří by chtěli novou Velkou válku.
      Díky za pozornost a prosím – nenechme se vmanipulovat do něčeho co by bylo přinejmenšim nemoudrý.

   • tom3248 napsal:

    Tondo233,je třeba si v dějiných souvislostech také uvědomit co se dělo a tak trochu se vžít do situace a myšlení tehdejších lidí.Představ si že jsi obyčejnej dělní,v meziválečném období,kdy bylo krize by jsi byl rád,kdyby jsi sehnal práci a vyděla jsi na kousek chleba,potom by přišla válka,protektorát,kolaboranti,odboj,převážně komunistický,šest let poroby,potom osvobození RA,která přišla s ČS armádou zformovanou u Buzuluku,(protože US army toho tady moc neudělala),potom návrat do toho co tady bylo před válkou,kolaboranti,zrádci a ti co válkou zbohatli jsou zase v politice a ve vedoucích místech,jedinej kdo se za masy dělníků postaví je KSČ,která tímto získává podporu mas ze strany dělníků,části roníků a inteligennce.Bylo jasný jak to dopadne už při podpisu košickéhio vládního programu. :-)

    • Tonda233 napsal:

     Já jsem taky jen konstatoval, že Mnichovská zrada byla jedním z důvodů proč se řada lidí rozhodla volit komunisty. O tom, že to byla chyba ty lidé prostě neměli moc šancí vědět, jen málo lidí vědělo jak to v Rusku vlastně fungovalo a ty se ještě komunisti pokoušeli umlčet.

  • to bych nikdy ne napsal:

   Dekuju za tip, urcite se po knize porozhlednu :)

 8. brutoscz napsal:

  Hele nevíte jestli tento dokument je i s anglickými titulky? Nebo rovnou v angličtině?