Československý LT vz. 38 zřejmě dostane 37mm kanón se zásobníkem

Jedním z nejočekávanějších tanků čekoslovenského tankového stromu ve World of Tanks je pravděpodobný tier 3, tedy lehký tank LT vz. 38, který je ve své německé verzi ve hře zaveden jako PzKpfw 38(t). Hlasy kritiků poznamenávaly, že ty tanky musí být logicky skoro stejné. WG se však rozhodl jít jinou cestou a místo zabijácké škodovácké sedmačtyřicítky, kterou má PzKpfw, se zřejmě rozhodnou nainstalovat 37mm zásobník.

Nicméně v podmínkách WoT má vozidlo několik nezanedbatelných problémů. Ironií je, že i přes masovou produkci a přes počet zemí, které LT vz. 38 používaly, je tomuto vozidlu velmi těžké přiřadit adekvátní moduly.

Základní problém:
Panzer 38t už ve WoT existuje (je to ten samý tank, jen používaný Němci a s některými divnými změnami a historicky nepřesným dělem). Už dříve Silentstalker napsal článek o tom, jak tento tank opravit tak, aby se více blížil historické předloze. prostě LT vz. 38 a Panzer 38t si byly podobné jako vejce vejci.
Je vcelku jasné, že pokud jsme nechtěli jen kopii 38t, tak jsme museli změnit jak věž, tak děla. To se ale ukázalo být extrémně obtížným – totiž jedinou zemí, která se seriózně zabývala vývojem LT Vz.38 (pod názvem TNH-S) bylo…. Švédsko. Toto vozidlo bylo ve Švédsku známo pod označením m/41 ve své původní konfiguraci. Nicméně s postupujícím časem byla představena věž se zesíleným pancířem, která se lišila od pozdní verze věže tanku 38t. A proto WG může použít zesílenou věž m/41 jako topovou věž tohoto vozidla. Koneckonců toto Silent navrhoval.

S tímto řešením ale přichází i dva problémy:
– top věž už není Československá; nar ozdíl od top věží 38t vyvíjených na území Československa, tato věž je čistě švédským produktem
– stále je tu problém s výzbrojí

Prakticky všechna děla která Panzer 38t má, jsou historicky nepřesná. Jediným adekvátním dělem je 37mm Škoda A7, také známá v terminologii Německa jako KwK 38 stockové dělo Panzer 38t ve WoT. Ostatní děla (20mm, nebo 47mm) nebyla nikdy ani navržena pro tento podvozek. Jsou tu historické možnosti pro československá děla – 37mm A3 a 37mm A8. Obě děla jsou bohužel ještě horší, než dělo A7 (navíc ve A7 je ve WoT už tak zeslabené). Další možností je švédský Bofors 37mm, ale toto dělo je také horší, než A7 a bez věže m/41 by nemělo žádný smysl.

Zpět k věži. Po zdlouhavém hledání a několika kompromisech se Silent a vývojáři dobrali řešení a to je následovné:

Původně je napadl projekt automatického děla Škoda A24 47mm (z roku 1947) ve speciální věži, která by sedla do šasi TNH. Bohužel na 3. tieru by toto dělo bylo neskutečně OP (tuším 90-100mm penetrace). Naštěstí to nebylo zdaleka jediné dělo, které Škodovka vyrobila. Mělo menšího bratříčka – dělo 37mm A23, které bylo tím samým dělem jako 47mm, jen s ráží zmenšenou na 37mm (s cca 60-70mm penetrace ve WoT), taktéž automatické. A toto je to pravé top dělo pro LT Vz.38 !
Navíc není ani historicky nepřesné – tato děla byla zamýšlena pro šasi TNH  a to menší by sedlo i do původní věže 38t – nebo do té zesílené, jak je vidět na obrázku nahoře. Výše zmíněné dělo 47 mm mělo také vetšího sourozence,dělo 57mm A25 – to je hlavní zbraň lehkého tanku TNH 57/900, ale opět by bylo příliš OP pro 3. tier.

Takže ve zkratce – z debat vyšlo toto:

Stocková věž  – LT Vz.38 s děly 37mm A3 a A7
Elitní věž –  TNH 37/900 (v Silentově terminologii) věž z obrázku výše s děly A7 a A23 automatickým 37mm.

Vlastnosti děla A23 jsou následující:
Ráže: 37mm
Váha AP munice: 0,85 kg
Váha HE munice: 0,825 kg
Úsťová rychlost AP munice: 900 m/s
Úsťová rychlost HE munice: 915 m/s
Délka hlavně: 2,415m (L/67)
Zákluz: 90mm
Sklon / Elevace děla (TNH uchycení): -5/+25
Průraznost na 1000m (60 stupňů): 46mm
Váha s prázdným zásobníkem: 380 kg
Váha tří ran vč. zásobníku: 6,5 kg

Takže LT Vz.38 se nakonec bude přecijen výrazně lišit od Panzeru 38t :)

Zdroj: http://ritastatusreport.blogspot.cz/2015/05/regarding-lt-vz38-ingame-weaponry.html

Napsal lorensoth

Hráč World of Tanks od listopadu 2013, vášnivý fotograf a milovník (nejen) vojenské techniky.

15 komentářů k “Československý LT vz. 38 zřejmě dostane 37mm kanón se zásobníkem”

 1. SurreyCZ napsal:

  Pěkný

  OT: poslední dobou mě pořád vyskakuje toto, jsem jedinej?

  Během připojování k databázovému serveru došlo k chybě

  • Mzilla napsal:

   stane se

  • carramba66 napsal:

   Ne, máme drobné problémy s databází, řeším to už dva dny, pokusím se to vyřešit co nejdřív.

 2. Pepe285 napsal:

  jo,tak nejsi jedinej,jaaaa se připojuji taky pěkně dlouho,LT 38.paraaada

 3. LightMarauder napsal:

  A proč to nemůže být jako u V tieru T34 a T-34, to jsou také identické tanky…

 4. Chicky ;) napsal:

  koho zajímá nějakej tier 3? O.o 😀

 5. Bohi72 napsal:

  Nové video pro ČS větev (stíhače a střední tanky). https://www.youtube.com/watch?v=J2T56HAnfqY

 6. Majk007 napsal:

  Já se těšil na tu zabijáckou škodováckou 47mm a příjde zásobník, nevíte jakou má mít penetraci, já to z toho článku moc nepochopil. Je to těch 60-70 výše zmiňovaných, nebo to co mají jiné čs. 37mm ve hře – 42mm. – protože s tou 47mm se dá s goldem rozpárat KV, ale tohle dělo by se proti vyšším tierům moc nechytalo.

  • Kimideath721 napsal:

   Myslím si ze to bude to slabší…

   • Majk007 napsal:

    A bude mít historickou penetraci? Z článku vyplynulo, že bylo nerfováno, bohužel si to nejsem schopný zkontrolovat, protože nemůžu najít tabulku přepočtu penetrací. Protože Pz 38 byl můj nejoblíbenější tank a tak jsem se těšil na jeho čs verzi, ale kdyby měla mít to slabší dělo, tak to už nebude takový zabiják. A hlavně teď když je ten „sklil“ MM na nižších tierech, tak mě to častěji hází mezi vyšší tiery.

 7. Cool_gameCZ napsal:

  nar ozdíl co to má být spíš na rozdíl C66

 8. Tempestus napsal:

  zase zasranej zásobník,to maj ůchylku na zasobníky nebo,furt kecaj že chtěj historický tanky a pak poserou co můžou bolševici podělaný! :(