carramba66 bloguje: Já a Wargaming

V prvním a prozatím posledním čistě autorském bloggerském příspěvku, který jsem tu vydával před půldruhým měsícem, jsem slíbil, že se příště zaměřím na Wargaming. Významově to ještě trochu posunu a budu psát nejen o Wargamingu, ale zejména a mém vztahu k němu.

Je docela fajn, když v bitvě potkáte člověka, který vás zná. Který vám spontánně popřeje hodně štěstí s videy i webem a který je rád, že si s vámi mohl zahrát, protože se s tím bude chlubit kamarádům. Kdysi jsem si dokonce každé takové oslovení pamatoval, byla to pro mě čest. Vlastně je pořád, ale už skoro není bitvy, ve které by mi někdo nenapsal. Proto jsem si vyvinul podmíněný reflex, aktivující vždycky stejné chování: Zdvořile odpovím, popřeju hodně štěstí v bitvě a možná jsem i trochu nervózní, abych si před fanouškem neutrhl ostudu.

Druhou stranou téhle rádoby popularity je dlouhá, předlouhá řada lidí, kterým říkám „vykladači práva„. Většinou jsou to hráči, o kterých jsem nikdy neslyšel, ale kteří vždycky – pomalu líp než já – vědí, co jsem kde řekl, co jsem kde udělal a kteří jsou vždy připraveni k tomu vysvětlit dokonce i mě samotnému, jak jsem co myslel. Občas se dobře pobavím, občas naseru, většinou se ale nestačím divit.

Vinu na tom, že mě spousta lidí fakt nemá ráda, nesu z větší části sám. Znám se, jsem huba nevymáchaná, co na srdci, to na jazyku. Přesto valná většina věcí, které se o mě píšou, jsou kolosální nesmysly, které by stálo za to vyvrátit. Třeba takový ban na oficiálním fóru. Divili byste se, jaké neuvěřitelné teorie se kolem něj spřádají: podle jedné jsem měl balit komunitní koordinátorku, podle jiné jsem rozbil hubu jednomu z moderátorů. Pravda není ani jedno. Ban na oficiálním fóru jsem dostal proto, že jsem si dovolil zapříst na fóru hádku. Hádku, kterých už byly za ty roky na fóru tisíce a další tisíce ještě budou. Já měl tu smůlu, že jsem se, neznaje místních poměrů, pohádal s pár lidmi z českého klanu EHW, jehož chráněncem byl tehdejší moderátor. Zdravím do Paříže, JejKeyi.

Tím jsem se ovšem dostal na index a od té doby nebyla vynechána jediná možnost k tomu, vymáchat mi v něčem držku. Co jiným procházelo, za to já jsem byl důsledně postihován.

Zábavná story nakonec? Na prvním komunitním srazu se JejKey neměl objevit. Když se tam přesto objevil, zašel jsem mu potřást rukou, abych se podíval, kdo to po mě vlastně jde jako slepice po flusu. Přede mnou stál nedomrlý uhrovitý hubenďour. Z prdele jsem ho pozval k našemu stolu, kde tehdy seděli mimojiné Wysch, SilentStalker a ClearEvil. JejKey zbledl, na mé pozvání něco zablekotal a raději z akce rychle utekl. Když jsem pak přišel domů, už bylo fórum plné toho, jak mi chtěl rozhodit sandál, ale „něco měl“. Pamatuju se, jak jsme se tomu s několika dnešními zaměstnanci WG od srdce zasmáli.

Ale abych se vrátil k tropickému ovoci – po komunitní akci se vše vrátilo do starých kolejí, JejKey po mě šel a já si dělal srandu z jeho přiteplených kamarádů. Jinak to skončit nemohlo. A protože jsem furiant, založil jsem další account, schválně pod skoro stejným nickem a se stejným avatarem – a tak pořád dokola.

Tady si dovolím malou odbočku: Znám řadu lidí, kteří dnes pracují pro Wargaming. A část z nich jsem znal, dokonce osobně, ještě před tím, než pro něj začali dělat. A divili byste se, jak to angažmá lidi změní. Je to asi normální, já dělám weby a na jednom každém vidím kupu chyb. Ty ovšem nevypadají tak hrozně, když najednou od stejné firmy dostanu zakázku, jsme takoví asi všichni, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Vrcholem mé „interakce“ se společností Wargaming byla komunitní akce v Rokycanech. Kdo tam byl, dobře si to pamatuje: pětatřicet ve stínu, k obědu guláš a pivo. A pivo, pivo, pivo a pivo. A pak pět dalších a už se motáte. :) To už byla za komuniťačku Karlie a znáte to, jak jsou někdy ženské vztahovačné. A tak milý carramba, vylitý jako dělo, bavil celé publikum na účet komunitního týmu a komunitní tým to nějak nerozdýchal. Proto se mnou dodnes nemluví třeba Tuccy. A já se mu ani nedivím.

A pak přišly další akce, začali jsme vydávat časopis, sbírali jsme peníze pro válečné veterány a nakonec založili i tenhle web pro lidi, co nemluví rusky ani anglicky, ale to už je jiná story.

Říká se, že každý svého štěstí strůjcem, ale všichni sami dobře víte, že ne vždycky jste úplně pány svého osudu. Pokud jde o můj osud uvnitř naší komunity, kdysi jsem postup některých zaměstnanců Wargamingu vůči sobě samému viděl jako nespravedlnost. Dneska si na to vzpomenu jenom když se o sobě zase dočtu nějakou píčovinu, většinou od pořád stejné squadry idiotů. A vlastně si uvědomuju, že mi JejKey & spol. docela pomohli, protože nebýt jich, nebylo by ani WoT.cz, ani má videa na youtube, ani Deník Nooba. A lidi by mě nezdravili v bitvách, nepodporovali to, co dělám, neuznávali mě jako jednu ze známých figurek naší komunity. Zůstaly by mi jenom ty nekonečné hádky na fóru.

A proto jsem spokojenej s tím, jak to je. Mám rád World of Tanks. Ať to zazní ještě jednou a pořádně.

Tak zase příště.

Good luck & have fun!

Nakonec pro pobavení tři dobrá videjka z dnes již dávno zapomenutých historických bitev, kterými jsem odstartoval svou „komunitní kariéru“. Možná se k nim zase vrátíme.

Noční bitva o Ostravu

Bitva u Prochorovky

Bitva v Koreji

Napsal carramba66

Zakladatel WoT.cz, tvůrce série recenzí a komentovaných replayů na YouTube, šéfredaktor magazínu Deník Nooba. Autor sbírky pro válečné veterány.

35 komentářů k “carramba66 bloguje: Já a Wargaming”

 1. urzi napsal:

  Na doma moc dlhe ale v praci si rad precitam.

 2. MlaW napsal:

  Jinak teda musím říct, že jde o zajímavé čtení 😀

  carrambo nechceš tyhle zákulisní informace podávat častěji? Čte se to jedna radost :)

  • DockyCZ napsal:

   souhlas, taky bych si takovéhle info přečetl rád a častěji 😉

 3. Pepe285 napsal:

  tak,carrambo tys musel byyyyt pěknyyy pazúúúúúr,ty videa nemaj chybu,ten pochod tankaaanuuu ten si pamatuju z filmu Bitva v Ardenách

 4. azonic01 napsal:

  Pěkně napsané :-)

 5. KoRnovec napsal:

  Pěkně napsáno, fakt pochvala carrambo. Odsuzovat druhé je snadné kvůli jejich názorům. Díky internetu je každý frajer, když nemusí s druhým mluvit přímo do tváře. Tenhle web je super a doufám, že se mu bude nadále dařit stejně jako tobě carrambo.

 6. tyger60 napsal:

  taky se rad koukám na tvoje videa a podle mě jsou bezchybný

 7. peaker_cz napsal:

  Pěkně a pravdivě napsané Carrambo,
  Někteří WG zaměstnanci a jejich při…. si hrajou na bohy a arogance a nadřazenost je pomalu cítit z každého jejich druhého slova.

  • cNNk napsal:

   Ja si spis myslim, ze nekteri uzivatele to berou moc osobne a uplne zbytecne to hrotej. Kdo se chce normalne domluvit, ten se domluvi.

   Carramba to hrotil az moc 😀 Chapu, ze se u toho bavil, ale kdyby mel podobnyho prudice tady, tak to s nim vyridi mnohem rychleji 😛

   • carramba66 napsal:

    Tak zrovna ty seš člověk na svém místě a nedokážu si představit, že by se s tebou někdo nedomluvil. K ClearEvilovi mám spoustu výhrad, ale musím mu uznat, že moderátor je to taky dobrej. Ovšem vzpomenu si dva roky zpátky, jaká anarchie na fóru panovala a chce se mi blejt, brrr. Tady aspoň člověk ví, že může prakticky všechno a jedinej, koho nesmí nasrat, jsem já. :)

    • Feli_cz napsal:

     Ahoj carrambo máš skvělá videa i vyjádření. Pojedeš do Rokycan na ,,Bahna“? Rád bych ti předal dárek v podobě modelu tanku Amx 30B. Naučil si mě spoustu věcí a já
     se ti musím odvděčit! Hodně štěstí do dalších bitev a máš u mě velkou podporu!!:)

 8. Marena napsal:

  Carrambo, tomu se říká že člověk dospěl. Ale u nás chlapů to vždy neplatí:-D .;-)

 9. URAGAN_D2 napsal:

  Ahoj Carrambo, na akci v Rokycanech s kolegou z klanu rádi vzpomínáme. Byl to nejlepší zážitek, co mi tato hra mohla dát. Přeci jen T-55kou se nesvezeš každý den 😉 Díky za to, co děláš. Přeji Ti mnoho úspéchů a pevný nervy s českou komunitou

 10. Delta napsal:

  Pravdivě napsané to nevím, nebyl jsem u toho, ale aspoň je co číst. Rozhodně wot.cz je příjemné na čtení pokud se píše o tancich, mapách a provádějí se překlady z bývalého Svazu. Spolek okolo WoT mě netrápí….

 11. DockyCZ napsal:

  Pěkně napsáno! Tak jak ti huba narostla a tak je to správně… mimoto spoustu těchle informací jsem třeba já vůbec netušil, díky

 12. Tankaard napsal:

  dobře Ty, nedej se :-)

 13. destroyer napsal:

  Palec hore :-)

 14. Martin napsal:

  Dobrej článek. Má to hlavu a patu a do velké míry ilustruje to, kdo a co se za anonymními nicky ve WoT skrývá. A že se lidi, kteří dostanou práci u WG změní, to můžu jen potvrdit. Znám jich několik. že začali být nekritičtí, to bych ještě pochopil. Že začali být namyšlení, to se stává. Ale že začali tajně okrádat i samotný WG, to už překvapilo i mě.

  • Wysch napsal:

   Ňáký konkrétní jméno? :) Rád předám, prošetříme 😉

   Když člověk nastoupí do WG, najednou už není hráč s vlastním názorem. Musíš jednat ve jménu firmy, musíš firmu bránit před očima obyčejných i neobyčejných hráčů, nemůžeš si dovolit veřejně prezentovat svůj soukromý názor. Jako příklad stačí uvést to, jak se rozdmýchala aféra kolem toho, že si zaměstnankyně WG dovolila vyjádřit svůj soukromý názor na stránkách nejmenovaného herního webu.

   Věřím, že třeba Wysch pořád zůstává Wyschem a i když už nemá právo na svůj soukromý názor, pořád se s ním dá v pohodě domluvit 😉
   Takže pokud máš nějaké konkrétní jméno, které okrádá WG, klidně mě kontaktuj třeba přes zprávu ve hře nebo na fóru 😉

 15. Bohi72 napsal:

  Co na to říci. Nikdo není dokonalý a chyby děláme všichni. Pěkně napsáno a videa jsou super. díky

 16. mopop napsal:

  Dodnes mě nemá rád a já se mu ani nedivím 😀

 17. hb74 napsal:

  jaký vztah má caramba66 s WG netuším, ale že jeho web a videa jsou neskonale lepší je jasná věc.
  Tak jak propaguje WoT by mu měli líbat ruce, HB

 18. Petrynno napsal:

  Co dodat…kde je co do činění s lidmi, tam nikdy nebude nuda… btw… pořádají se stále nějaké wot srazy? Jo jo…zase mě odkážete na fórum…ale já ho nerad…

 19. romikuscz napsal:

  Jeykey plný uhru :-) tímto mu odpoustim. Nemá to chlapec lehké, ale ze mě sral. Nebo takový clearevil či jak blbe si tento STBak říká. No, squadraazzura.

 20. bajnox napsal:

  zdravím,Carrambo děláš to dobře,kašlat na ne na panáky uhrovitý,každej den se těším jak přijdu domu a než začnu hrát kouknu na novinky o WOT,jen tak dál a spoustu přispěvovatelů na tak sqelej WEB!

 21. sufli napsal:

  ešteže sa tak stalo a môžem si prečítať WOT cz , carramba66 aspon vidíš, že všetko má svoj účel . Držím palce v dalšom písaní

 22. HoullyMoully napsal:

  Ou.Vítkovické Vysoké pece.Tři roky sem tam makal.:-)Jinak co se dá najít u nás ve slezsku v rybníku:http://www.rybsvaz-ms.cz/fotogalerie/64/co-vsechno-se-da-najit-pri-vylovu-rybnika.php

 23. germantigers napsal:

  jaké neuvěřitelné teorie se kolem něj spřádají: podle jedné jsem měl balit komunitní koordinátorku, podle jiné jsem rozbil hubu jednomu z moderátorů. Pravda není ani jedno. HEHEHE ty bejku

 24. MIK82Kosor napsal:

  Zajímavé informace, párkrát jsem na ofiko fóru narazil na různé spekulace, teď alespoň vím.

 25. belfin35 napsal:

  Hodně štěstí do další prace carramba66 přeji. 😉 😉 😉

 26. blativejpeta napsal:

  Ahoj. Všechno zlé je k něčemu dobré a já jsem rád že jsou tyto stránky. JejKey je jen zamindrákovaná chcanka, co si léčí své komplexy méněcennosti na jiných.
  Držím palce do další tvorby a nenech se nikým znechutit.
  Pic

 27. Krutipirko napsal:

  Tak nevim, byla to sebereflexe, nebo natažená „tlapka“ příměří k některým jmenovaným? Nebo sis prostě jen chtěl ulevit 😉 …. já si z toho odnes to, že tě nebudu na randomu zdravit. Radši Houmera, na kterýho mám doslova „smůlu“ :-)

 28. AD napsal:

  Chlape ty jsi presne popsal veci jak se maji. Jeste za dob kdy frcel CS 1.6 jsem jezdival na lanparty a ejhle parkrat se povedlo potkat typky ,kteri byli na netu ohromni svalovci a najednou se z nich vyklubali 50kg 16-leti pubertaci. A na ty pohledych v jejich ocich nikdy se smichem nezapomenu,jak nevedeli „co ted “ :+)))) Jenom je jeden problem, na srazu WoT ,bych pouzil asi hodne silna slova…..